Görüş Bildir
Haberler
112 Acil Ambulansları 'Torpilli VIP Hastalar' İçin mi Tahsis Ediliyor?

112 Acil Ambulansları 'Torpilli VIP Hastalar' İçin mi Tahsis Ediliyor?

112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde çalışan sağlıkçıların ve ambulansların 'VIP hastalar' için seferber edildiği öne sürüldü. İddiaya göre sağlıkçılar başka bir vakaya giderken acil olmamasına rağmen 'torpilli VIP hastalara' yönlendiriliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Ankara’da 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde ambulans şoförü olarak görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık emekçisi, 112 Çağrı Merkezi’nde çağrılara yetişilemediğini ve bu nedenle de yurttaşların 112’ye ulaşamadığını vurgulayarak, 

“Bize vaka bildirimi telefonla veya telsizle yapılıyor. Vaka bildirimde, ‘Vaka şu kişinin yakını, bu kişinin tanıdığı’ veya açık açık ‘VIP hastamız’ denilerek bizi acil bir durumu olmayan Kovid- 19 vakalarına yönlendiriyorlar. Hatta bir başka vakaya gidiyorsak bile bu iptal ediliyor ve ‘torpilli VIP hastalara’ yönlendiriliyoruz. VIP Kovid-19 hastasına gittiğimizde, hiçbir şeyi olmadığını, arabası olduğunu veya yürüyebiliyor durumda olduğunda görüyoruz. Bazen VIP hastayı ihtiyacı olmamasına rağmen ambulansla hastaneye götürüyoruz veya VIP hasta, ‘ben hastaneye gitmek istemiyorum bana burada, evimde bakın’ diyor” ifadelerini kullandı.

"Açık açık 'Ben siyasetçiyim' diyen VIP hastalar da oluyor"

"Açık açık 'Ben siyasetçiyim' diyen VIP hastalar da oluyor"

“VIP Kovid-19 hastalarına özel muamele yapmamızı istiyorlar” diyen 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde çalışan ambulans şoförü, 

“VIP hastalar siyasetçilerin yakınları oluyor, Sağlık Bakanlığı’nda veya 112 komuta merkezinde çalışan birlerinin yakınları da olabiliyor. Açık açık ben bakanlıkta çalışıyorum veya ben siyasetçiyim diyen VIP hastalar da oluyor. Kovid-19 vakalarının artmasıyla ve bizim aciliyeti olan Covid-19 vakaları ile aciliyeti olmayan VIP Kovid-19 hastalarına yönlendirilmemiz nedeniyle kırmızı kodlu vaka diye tabir edilen ‘Trafik kazasında yaralanan birine veya kalp krizi geçiren acil hastalara’ ulaşmakta güçlük çekiyoruz artık” diye konuştu.

"Vaka ve iş yükü o kadar arttı ki artık ambulansları dezenfekte edecek vaktimiz olmuyor"

"Vaka ve iş yükü o kadar arttı ki artık ambulansları dezenfekte edecek vaktimiz olmuyor"

Ankara’da 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir acil tıp teknisyeni ise 

“Biz pandeminin ilk 4-5 ayında daha rahat çalışıyorduk. Pozitif veya şüpheli Kovid-19 bağlantılı vaka sayımız 24 saatte sadece 4-5 civarında oluyordu. Pozitif hasta taşıdığımız zaman bize bir saat istirahat izni veriliyordu ve bu sürede de ambulansı temizleyip havalandırıyorduk ama bu bir saatlik izin de kaldırıldı. Son zamanlarda taşıdığımız pozitif vaka sayısı ve iş yükümüz o kadar arttı ki artık ambulansları dezenfekte edecek ve havalandıracak vaktimiz olmuyor. Önceki akşam peş peşe iki pozitif hasta taşıdım. Ayrıca zaman zaman eldiven, maske ve koruyucu ekipman sıkıntısı da çekiyoruz” dedi.

"Ciddi anlamda 112 krizi yaşanıyor"

"Ciddi anlamda 112 krizi yaşanıyor"

Ankara’da bir 112 ekibinin 24 saatte 10 civarında Covid-19 hastası taşıdığını anlatan acil tıp teknisyeni sözlerini şöyle tamamladı: 

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük vaka sayılarının asla gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. Artık ambulanslar yetmiyor ve sahada çalışan sağlıkçıların neredeyse yarısı Kovid-19’a yakalandı. 150 civarındaki 112 ekibi bir dönem 70’e kadar düştü çünkü bu ekipler Kovid-19’a yakalanıyor. Bu da diğer ekiplerin daha da yoğun çalışmasına yol açıyor. Dün kırmızı kodlu bir düşme vakası aldık. Yurttaş evinde düşmüş ve boynunu oynatamıyor, hemen hastaneye götürdük ama hastayı, ‘Kovid-19 nedeniyle hastane dolu’ diyerek almak istemediler. Çok ciddi anlamda bir 112 krizi yaşanıyor ve böyle gitmesi durumda da bu ambulans krizi çok ciddi bir boyutlara ulaşacak. Ambulansa ihtiyacı olmayan Kovid-19 hastaları için tıpkı filyasyon ekiplerine tahsis edildiği gibi araç tahsis edilmeli ve 112 ekiplerinin iş yükü azaltılmalı.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
114
25
11
7
6
5
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Melih Ugur Oktar

bu ülkede torpil olmadan ne oluyor ki?

Samoa Tiger

Size VIP talimatı verenin de, "Usulsüz emir ben bu emri uygulamam!" diyemeyenin de, böyle sistemin de, böyle sistemi sırf çıkarı için savunanın da onurunu gu... Devamını Gör

lilithtrinity

bir sağlıkçı olarak inanırım. böyle büyük bir vebalden bile korkmuyor bunu talep edenler.