Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100 Yıldır Güneş Yüzü Görmeyen Kasabalarını Kendi Yöntemleriyle 'Güneşi Çalarak' Aydınlatan Rjukan Kasabası

-

Yaz geliyor, 'Güneş'ten nasıl korunsak' mevsimi de geliyor. Peki Güneşle hiç tanışmamış, bu yüzden de onu çalacak bir yöntem bulmuş Rjukan köyüne ne demeli?

Bizden epey kuzeyde, Norveç’in güneyinde bir ilçe var: Rjukan.

Eskiden köydü, 20 yıl önce ilçe oldular ama bu gelişmenin konumuzla alakası yok.

Çok değil, bir asır önce kurulan bu kasabanın konumuyla ilgili bir detay var, bulunduğu Vestfiord Vadisi'nin derinlikleri hiç güneş ışığı almıyor. Yani Rjukan da güneşe hasret, Eylül ve Mart ayları arasında. Nisan'dan Ağustos'a cılız bir güneş ışığıyla karşılaşıyorlar, o kadar.

Ders kitaplarından hatırlarsınız, yılın belli dönemlerinde uzun süre kesintisiz gece yaşanan Norveç için bu güneşsizlik çok da ekstrem bir durum değil.

Fakat Eylül'den Mart'a güneşsiz kalan kasabanın bu durumda olmasının sebebi enlemler, boylamlar değil yüksek dağlar. Cennetten bir parça içerisinde yaşıyor olsalar da bu aydınlığa özlemle geçen yıllar Rjukan halkında çözüm arama isteği doğurmuş.

Ve sonunda da bulunmuş, hem de onlara yaraşır bir yaratıcılıkla!

Madem Güneş bize gelmiyor, biz de onu çalıp yapay biçimde ilçemize davet edelim demişler.

Bu fikir kasabanın kurulduğu yıllarda kuruculardan Sam Eyde’ın dahi zihninden fırlamış. Önceleri ışığa kavuşabilmek için bir telesiyej inşa edilmiş ve tepeye ulaşanlar aydınlıktan nasibini alıp kasabaya dönmüş.

Bunun sürdürülebilir olmadığı anlaşılınca Güneş Aynası projesi yüz yıl öncesinin teknolojisiyle gerçekleşememiş ama fikir olarak Rjukan sokaklarında sıkça dillendirilmiş.

Norveççe'de Solspeil olarak anılan bu proje Martin Andersen adlı bir sanatçı tarafından birkaç yıl önce yeniden canlandırılıyor.

Nasıl yapsak diye düşünülüyor ve ufak bir teknik beslemeyle Rjukan tepelerine 17 metrekare büyüklüğünde 3 ayna yerleştiriyorlar, bu aynalar hareket edebiliyor ve ışığın en kuvvetli olduğu anda ilçe merkezine bu ışığı yansıtıyor. 

3 aynanın aydınlattığı alan çok geniş olmasa da hiç fena değil, toplamda 600 metrekare alanı aydınlatıyor.

Yaklaşık 850 bin dolara güneşine kavuşan kasabada herkesin hayatı bir anda değişiyor.

Bir anda tepelerinden Güneş doğuyor, ışığıyla aydınlanıyorlar.

2006'da hayata geçen bu projenin ardından ilçe halkı haliyle pek sevindi...

Güneş bize gelmiyorsa biz onu getiririz diyen Rjukan halkının bu projesi ilham verici, değil mi?

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psyhedelichead

Her sabaha jaluzi perdenin aralarından bi yerlerden sızıp ışınlarını gözüme soktuğu için çokça küfür ediyorum çoğu zaman önemli bi rüyadan uyandığım zaman arda arda sıralanır o küfürler neyse.. Söz bir daha kızmayacağım güneşe :) güneş iyi ki var mesela; geceyi ay, gündüzü de tamamlayan güneş..

egyptianprincess

Geçen sene yirmi günlüğüne İstanbul’da bir yurtta kalmıştım. Bizim odamız koridorun en arkasındaydı ve -2. kattaydı, o güneşsizliği çok iyi anlarım

askito-muyum-ben

Bizim de mahallede binaların çok sık olması ve benim de giriş katta oturmam sebebiyle biz hala güneşsiziz. Tek pozitif yanı her yer sıcakken bizim ev serin kalıyor.

egyptianprincess

Neyse ki Ankara’da böyle bir sıkıntım yok, ev doğu cephesi ve güneş üstümüze doğuyor resmen. Mükemmel

fchinaski

Gunes daglardan dolayi 3,5 saat gorunuyor diye de 3,5 saat oruc tutan, ramazan ayinda sirf bu sebepten turist akinina ugrayan bi yer vardi. Zihniyet, zihniyet

mercedesmna339

Norveçte 6 ay gece 6 ay gündüz yaşanmaz editör. kutup noktalarında yaşanır.

kenyan

Esas soru ilk etapta niye böyle bir yere yerleşke kurmuşlar acaba ?

Görüş Bildir