Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözden kaçmış bir değer: Hardal

117PAYLAŞIM

Sizlere bu içeriğimiz ile gizli saklı kalmış ve hatta biraz da üstü tozlanmış bir rock grubunu, Hardal'ı tanıtacağız.

Kaynak: http://www.anatolianrock.com/Hardal/

1. Grup üyeleri rock müziğin dibe vurduğu 1970'li yılların sonunda tanışır

1976 yılında bir müziksever, tanıdığı birkaç arkadaşına grup kurmaları konusunda telkinde bulunur.

2. Teklif kabul edilir ve grup kurulur

Davulda Sedat Avcı, bas gitarda A. Buyar Şencan ve gitarda Cahit Kukul.

3. Vokal arayışları

Vokalde ise Şükrü Yüksel'e teklif götürülür ve Şükrü Yüksel bu teklifi kabul ederek grupta kalıcı eleman olarak yerini alır.

4. Bir eksiklik var

Grup üyeleri aralıklı olarak bir araya gelip besteleri hakkında fikir alışverişinde bulunur ancak çoğu bestenin altyapı olarak klavye gerektirdiğini fark eder ve gruba genç bir müzisyen olan Özkan Turgay'ı da dahil eder.

5. Ve ilk albüm

1978 yılında "Nasıl, Ne Zaman" piyasaya sürülür ve otoriteler tarafından başarılı bulunur.

6. Televizyona davet

İzzet Öz'ün hazırlayıp sunduğu ve o dönem Türkiye'nin en ünlü rock gruplarını konuk eden Teleskop programına canlı performansıyla konuk olur Hardal.

7. Değişiklikler

1980 darbesinin ardından A. Buyar Şencan Kanada'ya yerleşir, Sedat Avcı ise Hollanda'ya, Erkin Koray'ın yanına gider. A. Buyar Şencan bas kayıtlarını yaptıktan sonra gittiğinden grubu pek etkilememiştir ama Sedat Avcı'nın yerine Zafer Oğuz alınarak yola devam edilir.

8. Bir albüm daha gelir

1983 yılına gelmeden Hardal, "Nereden Nereye" isimli albümü çıkarır ve bir takım zorluklardan ötürü uzunca bir ara verir.

9. Farklı yollar ve yeniden bir araya geliş

Bir ara Cem Karaca ile çalışan Sedat Avcı bu sürecin dışında Erkin Koray'ın yanında yoluna devam eder. Cahit Kukul eski dostlarını toplayarak "Meteor" adında bir grup kurar ve müzikseverlerin baskıları sonucunda kendi seçtiği Hardal şarkılarından oluşan "Seçmeler" adında bir albüm de çıkarır.

Sonunda Şükrü Yüksel Kanada'ya gider ve A. Buyar Şencan'ın karşısına çıkıp, "Yeniden bir araya gelelim." teklifinde bulunur. Türkiye'ye dönen ikili birlikte çalışmaya başlar ve böylece Hardal devam eder.

10. 1997 yılında 3. ve son albüm de dinleyicilerin beğenisine sunulur

Davulda Zafer Oğuz, klavye ve düzenlemede Özkan Turgay, gitarda Alper Karamahmutoğlu ve vokalde Şükrü Yüksel kadrosuyla tamamlanan "Yeniden Doğuş" albümü 1998 yılında raflardaki yerini alır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir