Görüş Bildir
Haberler
10 Kişinin Öldüğü Asansör Faciasında Kusurlu Bulunamadı

10 Kişinin Öldüğü Asansör Faciasında Kusurlu Bulunamadı

ATKN
27.10.2016 - 16:54 Son Güncelleme: 27.10.2016 - 16:55

İstanbul Mecidiyeköy'deki Torun Center inşaatında 2014'te 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin davada, bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. Raporda, olayın 'öngörülebilir nitelikte bir iş kazası' olduğu vurgulandı. Raporda kazanın meydana gelmesindeki asıl nedene sebebiyet veren kişi veya kişilerin tespit edilemediği ifade edildi ve asli kusurlu tespiti de yapılamadı. 9 sanık tali kusurlu bulunurken, 13 sanık kusursuz bulundu. 3 sanık hakkında ise kusur tespiti yapılamadı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 25 tutuksuz sanıktan 13'ü ile taraf avukatları katıldı. 

Mahkeme Başkanı Bülent Dalkıran olaya ilişkin bilirkişi raporunun ulaştığını bildirdi. Şikayetçi avukatlarından Yıldız İmrek, bilirkişi raporunu inceleyemedikleri gerekçesiyle süre talebinde bulundu.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre mahkeme heyeti duruşmayı, tarafların bilirkişi raporuna karşı diyeceklerini hazırlamaları için erteledi.

'İş kazası ve önlenebilir nitelikte bir kaza', asli kusurlu yok

'İş kazası ve önlenebilir nitelikte bir kaza', asli kusurlu yok

İki makine mühendisi, bir elektrik-elektronik mühendisi, iki iş güvenliği uzmanı ve bir ceza muhakemesi uzmanından oluşan bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan 102 sayfalık raporda, 'olayın iş kazası olduğu ve önlenebilir nitelikte bir kaza olduğu' ifade edildi.

Raporda, olayın meydana geldiği asansör kabinin katlarda durmasını sağlayan sensör ile herhangi bir tehlike esnasında kabinin durmasını sağlayan elektro mekanik limit switchlerin (emniyet anahtarı) görev yapmalarını engellemek amacıyla sisteme müdahale eden kişi veya kişilerin kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu olduğu belirtildi. 

Ancak bilirkişi raporunda kazanın meydana gelmesine neden olan kişi veya kişilerin tespit edilememesinden dolayı asli kusurlu tespitininin de yapılamadığı vurgulandı.

9 sanık tali kusurlu bulundu.

Toplam 16 sanıkta kusur bulunamadı

Toplam 16 sanıkta kusur bulunamadı

Raporda üç sanık hakkında dava dosyasında sorumluluk alanları anlaşılmadığından kusur yüklenemeyeceği, diğer 13 sanığın ise kazanın oluşumunda kusurlu olmadıkları ifade edildi.

22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor

22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor

6 Eylül 2014 tarihinde Mecidiyeköy'deki Torunlar Center inşaatında meydana gelen asansör kazasında 10 işçi feci şekilde hayatını kaybetmişti. Soruşturma kapsamında, Şantiye Şefi Önder Türksoy, Proje Müdürü Murat Aytimur, asansör teknikerleri Adem Akyıldız ve Turgay Dalkılıç 'Birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçlamasıyla 11 Eylül 2014 tarihinde tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Erdal Bağcı'nın hazırladığı iddianamede, 25 şüphelinin 'Taksirle 10 kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan 2,5 yıldan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilirken; davanın tutuklu sanıkları, sonraki yargılamalarda tahliye edilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
15
7
4
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
fafatara

Türkiye burası şaşırmadık. Köprü dikmekle, yol yapmakla , ekonomiye can verdik demekle medeni ülke olunmuyor. Ülkede hak hukuk bunların elinden geçiyor. Soma... Devamını Gör

ugur catan

Dead is Turkey

haylaz adam

ağanın poku üstüne pok olmaz. fıtrat dedi. kusurlu aramaları hata zaten

Mr Logical

E kusurlu asansör ya. O düşmedi mi aşağı? Kapatsınlar bir yere bak bir daha düşüyor mu...