1 Yıldan Eski Mac’ler Güvenlik Tehdidi Altında Olabilir

 > -
Abone ol

Üst düzey güvenlik sunmasıyla bilinen Mac’ler’in yeni bir güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı. Eski bilgisayarlarda görülen bu açık, kötü niyetli kişilerin bilgisayarın kontrolünü tamamıyla eline almasını sağlıyor.

Saldırının gerçekleşmesi için ilk önce saldırıyı yapacak olan hacker’ın bilgisayarın kök dizinine erişmesi gerekiyor. Normalde uzaktaki bir bilgisayarın bunu yapması mümkün değil. Ancak bilgisayar uyku moduna geçtikten sonra uyandığında BIOS koruması devre dışı kalıyor ve saldırının gerçekleşmesi için uygun ortam hazır hale gelmiş oluyor. Bu sırada uygulamalar izinsizce değiştirilebiliyor ve yeni uygulamalar sisteme ekleniyor. Dolayısıyla bilgisayara sizin haberiniz olmadan erişiliyor.

Açıklanan bilgilere göre bu açık 1 yıl veya daha eski Mac‘lerde ortaya çıkıyor. Yani 2014’ün ortası veya daha eskiden üretilmiş bir Mac sahibiyseniz siz de tehlike altında olabilirsiniz. Saldırının son derece komplike olduğu ve çok fazla bilgisayarı etkilemesinin zor olduğu söylense de eğer bu saldırıdan tamamen korunmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bilgisayarın otomatik olarak uyku moduna geçmesini engellemek.

LOG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir