'Erdoğan ve Fidan, Obama'nın Uyarılarına Uymadığı İçin Zarrab Dosyası Açıldı' İddiası

 > -

2013 yılında Obama’nın, Beyaz Saray’daki kırmızı odada ağırladığı Erdoğan ve Fidan’a 'Ne yaptığınızı biliyoruz, bir daha yapmayın bunu' dediği ve 2013 yılındaki o uyarıya uyulmaması nedeniyle Zarrab dosyasının açıldığı iddia edildi. 

Yemekli toplantıda dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da vardı. Kırmızı odadaki akşam yemeğinde Hakan Fidan, Erdoğan’ın hemen solunda oturmuştu. 

Bugün basına ABD Başkanı Obama’nın, Mayıs 2013’te Beyaz Saray’da ağırladığı dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı uyardığı iddiası yansıdı. 

Cumhuriyet gazetesinden İlhan Tanır’ın Amerikalı kaynaklara dayandırdığı haberindeObama, Erdoğan ve Fidan’ı 'Ne yaptığınızı biliyoruz, bir daha yapmayın bunu' şeklinde uyardığı öne sürüldü.

İddiaya göre toplantının bir başka yerinde Obama’nın doğrudan Fidan’a dönerek 'Özellikle gözümüz artık senin üstünde' diyerek açık bir uyarı daha yaptı. Toplantıda 'illegal faaliyetlere' dikkat çekildiği, 2013 yılındaki o uyarıya uyulmaması nedeniyle Zarrab dosyasının açıldığı ifade ediliyor. 

Haberde ismi belirtilmeyen kaynakların aktardığı bilgiye göre Zarrab dosyasında Türkiye ile ilgili gelişmeler bu haftadan itibaren başlayacak. Asıl duruşmalar ise Eylül’de...

Önce takip etmiş sonra silmişti

Öte yandan gazeteci Nedim Şener dün Posta'da yayımlanan 'Hedef Erdoğan' başlıklı yazısında, 19 Mart günü Miami’de FBI tarafından tutuklanması sonrası New York’un ünlü savcısı Preet Bharara'nın Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı takibe aldığını vurguladı ve bunun tek bir anlamı olduğunu yazdı:  'Mesaj vermek'

'Bharara, dilekçesinde doğrudan Erdoğan’ın da adını geçirdi'

Hürriyet gazetesinin Washington temsilcisi Tolga Tanış’ın 'Türk_ABD ilişkilerinde Zarrab Gölgesi' başlıklı yazısını okuyunca artık şüphesi kalmadığını ifade eden Şener 'Amerika’nın hedefi Erdoğan’dır' diyor.

'Dosyayı savcıya bakan verdi'

Şener şöyle devam ediyor: 

"Savcı, Rıza Sarraf’ın İran’a yaptırımları delerek ‘ABD’nin huzur ve güvenliğini gerçek anlamda riske soktuğunu’ bunu da Türkiye’deki nüfuzlu kişilerle yaptığını iddia ediyor.

Savcı’ya göre, eğer Sarraf kefaletle bırakılırsa Türkiye’ye kaçabilir ve siyasilerle olan ilişkisi nedeniyle de ABD’ye iade edilemez. Tolga Tanış’ın yazısında ilginç bir ayrıntı var: Bu tür önemli davalarda politik müdahale, iddianame çıkmadan önce mümkün, sonrasında değil.

Hatta FBI’ın yürüttüğü bu tür büyük soruşturmaların hangi savcıya verileceğine de bizzat ABD Adalet Bakanı karar veriyor. Tercümesi, 2010 yılından beri FBI’ın yürüttüğü soruşturma dosyası Savcı Bharara’ya ABD Adalet Bakanı tarafından verilmiş.

Bu da dosyanın politik yönü. Tolga Tanış yazısında “Bu konunun nereye uzanacağını şimdilik bilmiyoruz” diyor. Bence nereye uzanacağı belli; hedef Erdoğan."

Cumhuriyet, Hürriyet ve Posta

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaİranRecep Tayyip ErdoğanReza ZarrabTwitter
Görüş Bildir