Sendika 'Madde Bizim İstediğimiz Gibi Geçecek' Dedi: Maden İşçilerinin Başlattığı Eylem Sona Erdi

 > -
Abone ol

Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda çalışan yaklaşık 2 bin maden işçisinin, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısını protesto için başlattığı 'maden ocağından çıkmama' eylemi 21 saat sonra sona erdi. Sendika, "Madde bizim istediğimiz gibi geçecek. Hükümet yetkilileri nezdinde bunun teminatı alınmıştır" açıklaması yaptı.

'Madde bizim istediğimiz şekilde yeniden düzenlenmek şartıyla geçecek'

📷  DHA

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, Ankara'da Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin ardından eylemi sonlandırdıklarını açıkladı.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu da maden ocağı önünde işçilere hitaben şöyle konuştu. 

"Şu anda yaptığımız mutabakat 58'nci maddedeki tasarı Meclis'ten bizim istediğimiz şekilde TTK'nın sahaları kapsam dışına atılarak yeniden düzenlenmek şartıyla geçecek. Hükümet yetkilileri nezdinde bunun teminatı alınmıştır."

Ne olmuştu?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasa tasarısının, 'TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir' şeklindeki 58'inci maddesi, Zonguldak'ta tepki çekmişti. 

Genel Maden İşçileri Sendikası, ilk olarak 25 Ekim'de bir basın açıklaması yaparak tasarıya tepki göstermişti.

Son olarak 2 Kasım günü Madenci anıtı önünde toplanan binler, Torba Yasa Tasarısı’nın 58. maddesinin geri çekilmesini istedi.

24.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, sabah mesaileri bitmesine rağmen yer üstüne çıkmadı.

📷 DHA

08.00.16.00 vardiyası için iş yerlerine giden madenciler, arkadaşlarının yukarıya çıkmaması üzerine ocak önünde beklemeye başladı.

Gece vardiyası ocaktan çıkmayınca, sabah vardiyasına gelen işçiler yanlarında getirdikleri yiyecekleri iş arkadaşlarına verdi.

📷  Pusula 

Genel Maden İşçileri Sendikası Başkanı Ahmet Demirci, sendikanın böyle bir kararı olmadığını, madencilerin örgütlenerek eylem başlattığını açıkladı.

📷 DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir