Zeki Müren'in Eşcinsellikle İlgili Cesur ve Net İfadeler Kullandığı Tek Röportajı

-

Zeki Müren, bizlere çok güzel şarkılar ve besteler bırakıp gitti. Aramızdan ayrılalı 21 yıl oldu ama hala daha şarkılarını dinliyor, onu özlemle anıyoruz. Sağlığında, onunla ilgili en çok merak edilen şeylerden biri de cinsel kimliğiydi. Nokta dergisinin 1988 yılında yapılan röportajı eşcinsellikle ilgili cesur ifadeleri barındırıyor. Buyrun bakalım sanat güneşimiz neler söylemiş...

Zeki Müren, şüphesiz ki bu ülkenin gelmiş geçmiş en başarılı, en fenomen ve en sevilen sanatçılarından biriydi. Sevenleri için yeri hala aynıdır...

Bu kadar sevilen bir sanatçının özel hayatı da merak konusu oldu haliyle. Çünkü onun yaşamında skandallar ya da sürekli ismi değişen kişiler hiç olmadı. Hatta hiç olmadı! Bu sebepten de en çok cinsel kimliği merak edildi. Halbuki o, sanat yaşamı dışında Bodrum'daki evinde gayet mütevazı bir hayat sürüyordu.

Herkes birbirine "Zeki Müren eşcinsel mi?" diye soruyordu. Kimisi seçtiği kıyafetlerinden, kimisi zarif davranışlarından, kimisi de yanında bir kadın görmediğinden böyle düşünüyordu.

Fakat o, bu konuyla ilgili net bir açıklamayı hiçbir zaman yapmadı. Belki de özel hayatının, sanatının önüne geçmesini istemedi.

1988 yılında Nokta dergisiyle yaptığı bir röportajda ise eşcinsellik ile ilgili düşüncelerini en açık haliyle ilk kez ifade etmişti.

Röportajın bir bölümü şöyle:

-Sanatçı ruhu ve eşcinsellik arasında nasıl bir bağlantı var?

"Eşcinsel anlamında kullanılan "gay" sözcüğünün lugat anlamı "neşeli".Sanat anlamında dünyanın ünlülerini tetkik ettim. Yüzde 80'i, hatta daha fazlası gay. Demek ki iki ruhu da taşıyor. Ben buna hata demiyorum, ruh zenginliği diyorum..."

"Hem kadın ruhunu, hem erkek ruhunu taşıyıp da bunu rezilliğe dönüştürmemek. Bir Taksim Parkı'nda yırtmaçlı etek giyip 45 numara ayakkabı ile kendini kadın zannederek dolaşmak vardır. Onu da küçük görmüyorum, belki transeksüeliteyi bilmiyorum... Bilmediğim için onları ayıplar gibi, onları nefretle anar gibi olmasın bu lafım"

"Gay esprilidir. Gay çocuk doğuramaz ama sık sık espri doğurur, şiir doğurur, beste doğurur, heykel doğurur, seramik doğurur, yani güzel sanatların tüm dallarını doğurur, bir enstrüman çalar."

"Dünyanın bütün sanatçılarında görebiliyoruz bunu. Hollywood'u da izliyoruz, Hindistan'dakini de biliyoruz. Belki bazılarını bilmiyoruz. Bunların çoğu hem kadından, hem erkekten anlayan insanlar. Zannediyorum biseksüel oluyorlar."

"Bir var, nezle, grip, öksürük olur iyileşirsiniz. Bir de veba, kanser, kolera ve çaresiz dertler var. Onun için, bunun da bir dozu var. Etrafı rahatsız etmeden, edebiyle, millete yanlış örnek olup peşinde sürüklermiş gibi göstermeden hayatınızı idame ettiriyorsanız, zaten kanunda dahi cezası olmayan bir olay."

"Bir tek Lut suresi, homoseksüaliteye şöyle değiniyor: Günahtır diyor. Ben onu şöyle izah ediyorum. Büyük dindarlarımız sakın yanlış anlamasınlar. Dinime çok büyük bağım var.

"Lut suresine o madde, zürriyet üresin diye konulmuş. Vaktiyle almış yürümüş homoseksüellik. Kadın kadına, erkek erkeğe yaşayınca haliyle çocuk olmaz ve asker yetişmez. O nedenle o sureye de hak veriyorum. Zürriyet de üremeli."

"Çok enderler hariç, dünyada bütün güzel sanatları var eden ve hala yaşatanlar gay'dir."

Bu vesileyle sanat güneşimiz Zeki Müren'i bir kez daha saygıyla anıyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hikmet-n-bensusan

Rest in Peace

renovatio

Gay veya değil; herkesin kendi özel hayatı,saygı duymak lazım.bu ülkenin en büyük sanatçılarından birisiydi.

numan-kongur

Sanat Güneşimiz Zeki Müren'in eski haberlerini incelemek isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilir. https://www.tozlumagazin.com/?s=Zeki+M%C3%BCren

izel-acik

Hani Lut da kavmine şöyle demişti: "Sizden önce alemlerden hiç kimsenin yapmadığı hayasız-çirkinliği mi yapıyorsunuz? "Gerçekten siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz, ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz." (Araf Suresi, 80-82) (Lut onlara) "Bunlar benim konuğumdur, beni utandırıp-dillere düşürmeyin" dedi. "Allah'tan korkup-sakının ve beni küçük düşürmeyin." Dediler ki: "Biz seni 'herkes(in işin)e karışmaktan' alıkoymamış mıydık?" Dedi ki: "Eğer yapmak-istiyorsanız, işte bunlar, benim kızlarım." Ömrüne andolsun ki, onlar, sarhoşlukları içinde kör-sersemdiler. Derken, tan yerinin ağarma vaktine girdiklerinde onları (o korkunç ve dayanılmaz) çığlık yakalayıverdi. Anında (yurtlarının) üstünü altına çevirdik ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdık. Elbette bunda 'derin bir kavrayışa sahip olanlar' için gerçekten ayetler vardır. (Hicr Suresi, 68-75)

izel-acik

Sapmışın biri, o ayete de hak veriyorum diyerek saçmasapan, gerizekalı olsan kanılmayacak izahlar yapıyor, ama sırf romantik ya, bu bile bazı kesimlerin hoşuna gidiyor. HOMOSEKSÜELLİK İSLAMDA HARAMDIR. HARAM TARTIŞMAYA AÇIK BİR KONU DEĞİLDİR. Kuran'da hiçbir ayette konu 'ÜREMEKLE' izah edilmemiştir. Öyle ki Lut peygamber, kavmine bu sapkınlığı bırakmaları için kendi kızlarını eş olarak almalarını söylemiştir. Konu bu kadar net iken hala bu sapıklıkta devam eden kavim yerle bir edilmiştir. Günümüzde bunun delillerine ulaşmak mümkündür. Allah'ın şu an bundan ibret alıp hareket etmemiz için binlerce yıl önce yarattığı olaya bakıp da ya üremek tabi vs. gibi dini saptıran izahlar yapılması çok çok yanlış. yani homoseksüellik, topluma, yoruma, izaha dayalı bir konu olmayıp BÜTÜN DİNLERDE HARAMDIR, BÜYÜK BİR HAYASIZLIK VE ÇİRKİNLİK OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR. Öyle ki Allah ''siz kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşıyorsunuz. Doğrusu siz, ölçüyü aşan (azgın) bir kavimsiniz'' diyor.

izel-acik

Öte yandan bu sapıklığı meşru göstermeye çalışmak da sapıklık içinde ayrı sapıklık. Bunu dine sokmaya çalışmak nedir? Bari delikanlı gibi dinsiz olduğunu söyleseymiş. gerçi 'delikanlı gibi' erişemeyeceği bir tanımlama. Tabi bütün bunların yanı sıra, artık derin devletlerin, dinsizlerin büyük çabaları sayesinde filmlerde, dergilerde, sosyal medyada, her türlü programda eşcinsellik o kadar makul, meşru ve olağan gösteriliyor ki...

izel-acik

Dinine bağlı olduğunu iddia eden insanlar, toplumlar da bu büyüye kapılmış durumda. Kurbağa ve sıcak su deneyi gibi konu. Sıcak su dolu bir kaba kurbağayı koyarsanız hemen zıplar ve kaçar. Mantıklı değil mi, ne de olsa canı yanıyor. Bir de kurbağayı kabın içerisinde soğuk suya koyarsanız önce su içerisinde öylece kalıyor. Sonra kabın sıcaklığını yavaşça artırırsanız, kurbağa bunu fark etmiyor, su kaynıyor ve kurbağa da haşlanarak ölüyor. Aynı bunun gibi.. İnsanlara bu telkin, bunun normal birşey olduğu, toplum içinde var olmalarının desteklenmesi, hatta bunun sözde genetik olduğu, binbir camia tarafından yavaşça yıllara yayılarak bir zehir gibi akıtılıyor. Sonuç; günümüz dünyası. Konuya duyarsızlaşmak. Normalleştirmek. Öyle ki şuan Türkiye gibi Müslüman bir ülkenin en çok izlenen tv kanallarından birinde (SHOW TV) bir program yapılıyor (Dünya Güzellerim), orada bir tip çıkıp (Bülent Ersoy) camilerde el kaldırıp dua ediyor, ağzından Allah'ın ismi düşmüyor, kimse de bunu garipsemiyor.

izel-acik

Kibar olmak, nezih olmak, sanattan, estetikten anlamak, sanat icra etmek, espritüel olmak vs. bunların hiçbiri delikanlı gibi erkekken yapılamayacak şeyler değil.. Hepsi İslam'da helal. Hepsi helaliyle yapılabilir. İnsanları kandırmak için eşcinsellik sapıklığını bu değerlerin ardına saklayarak gerçekleştiriyorlar. Ama kalkıp da en büyük aids taşıma oranlarının, en büyük pedofili suç oranlarının eşcinsellere ait olduğunu konuşmuyorlar. Hatta konu üzerinde spesifik araştırma yapmazsanız haberiniz bile olmuyor. Tabi, başka türlü kendilerini topluma nasıl kabul ettirebilirlerdi. Romantizm, şuurunuzu, aklınızı kapatmasın. Umarım ki dünya üzerindeki bu büyü bir an önce yok olur.

marufb

Abi, o kadar çok iyi yazdın ki, sırf bunu yazmak için onedio.com'a üye oldum. Ama şöyle bir gerçek var: Her insanın içinde sapkınlık (eşcinsellik, translık vb.) vardır, ama insanların bununla mücadele etmesi gerekir aklından dolayı. Bu bir akılsızlıktır

erdemalsirt

Onedio editörleri çok güzel paylaşımla yapıyor.. O zaman onlarında %80' i gay ve lezbiyen

Başlıklar

BodrumEşcinselHindistanKanserolay
Görüş Bildir