Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zeki İnsanların Karşılarındakini Kontrol Altına Almak İçin Kullandıkları 10 Manipülasyon Tekniği

 > 
11bPAYLAŞIM

Zeki insanlar iletişim kurdukları insanları etkilemeyi çok iyi bilirler. Doğru manipülasyon tekniklerini kullandıklarında kontrol edemeyecekleri kimse yoktur. O tekniklerini sizin için derledik. 

İşte Zeki İnsanların Karşılarındakini Kontrol Altına Almak İçin Kullandıkları 10 Manipülasyon Tekniği!

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=l-okzbIr...

10. Vücut Diliyle Bilinçaltı Manipülasyonu

Zeki insanlar diyalog halindeyken kendinden emin bir şekilde sık sık kafalarını yukarıdan aşağıya doğru sallarlar. Bu davranış, çoğunlukla karşıdaki kişinin de onaylarmışçasına kafa sallamaya başlamasına ve istemese de hemfikir olmasına yol açar.

9. Özgüven Eksikliğini Kullanmak

Karşısındakini kontrolü altına almak isteyen zeki bir insan, muhattabının kişiliğiyle veya dış görünüşüyle alakalı öz güven duymadığı bir yönünü başka bir insanda tespit ederek bunu alaylı bir şekilde söyleyebilir. Karşıdaki kişi direkt kendisiyle dalga geçilmediği halde, eksik özelliği alaya alındığı için rencide olur. Rencide olan insan ise, içgüdüsel olarak kendini ispat etme ve sevdirme çabasına girer. Kusurları başka insanlarda görülüp kendinde görülmediğine inandırılan kişi daha da savunmasız hale gelir. Son evrede kişi, manipülatörüne karşı inanılmaz bir sempati duyar ve itaat eder.

8. Tek Çare

Bu teknikte amaç karşı tarafta çaresizlik hissi yaratmaktır. Tekniğin temel prosedürü; "problem üret, tepkileri ölç, yardım istemelerini sağla ve çözüm sun" şeklindedir. Bu tekniği medya, reklamcılar ve hükümetler de sık sık kullanır. Teknikte temel amaç karşı tarafa sanal bir sorun yaratmak ve bu sorunu kafalarında büyüterek sizden yardım istemelerini sağlamaktır. Örneğin estetik ameliyata ihtiyacı olmayan birisine bu tekniği uyguladığınızda bir süre sonra kendisinin çirkin olduğunu düşünmeye başlayacak, estetik ameliyata ihtiyacı olduğunu hissedecektir. Son aşamada ise sizden yardım isteyecek ve sunduğunuz çözümü kabul edecektir.

7. Mahrum Bırakmak

Aile içinde ve sosyal yaşamda sıklıkla görülen bir manipülasyon tekniğidir. Bu psikolojik teknik genelde insanları itaat ettirmek için kullanılır. Çocuğunun harçlığını kısıtlayan baba buna bir örnektir. Bu manipülasyon tuzağından kurtulmanızın tek yolu bağımsızlaşmak ve kendi gelir kaynağınızı elde etmektir.

6. Daha Fazlasını İstemek

İnsanların bencil oldukları anları ve durumları çok iyi tahlil eden zeki insanlar karşı tarafa önce istediklerinden daha fazlasını gösterip sonra istediklerini çok kolay bir şekilde elde ederler. Örneğin; önce karşınızdaki insandan yapamayacağı, uçuk kaçık bir iyilik isteyip daha sonra asıl isteğiniz olan küçük iyiliği rica ettiğinizde muhtemelen muhatabınız bunu kabul edecektir. Çünkü birinci istekten sonra ikincisi çok daha makul gelecektir ve sizi bir daha reddetmekten suçluluk duyacaklardır.

5. Müttefik Duruş

Zeki insanlar önerilerinin dikkate alınması ve karşı tarafı istedikleri şeye ikna etmek için sıklıkla bu tekniği kullanırlar. Teknik temel olarak şu prensibe dayanır: Eğer konuşmaya karşı tarafla uzlaşarak başlarsanız, muhatabınızın konuşma sonuna kadar sizinle uzlaşık kalıp önerilerinizi dikkate alma olasılığı oldukça fazladır. Ayrıca bu tekniği desteklemek için sıklıkla saygıdeğer kişileri referans göstererek onların ilgili konudaki görüşlerinden alıntı yaparlar.

4. Suyuna Gitmek

Bu tekniği bir öncekinden farklı olarak karşı tarafla ilk anda diyaloğu tutturamadıklarında kullanırlar. Eğer karşınızdaki insan size karşı çok sinirli ve tepkiliyse,  yanında durup gözlerinin içine bakmak karşı tarafın bilinçaltını etkileyecek ve onun için bir tehdit unsuru olmaktan çıkmanızı sağlayacaktır.

3. Ben Franklin Etkisi

Ben Franklin iyilik yaptığımız kişileri daha çok sevip, kötülük yaptıklarımızdan daha çok nefret ettiğimizi iddia eder. Yani birine yararımız dokunduysa, aynı kişiye benzeri bir durumda yardım etme isteğimizin diğer insanlara nazaran daha yüksek olduğunu söyler. Zeki insanlar bunu çok iyi kullanırlar. Eğer karşıdaki kişiyle yeni tanışmışlar ve karşı tarafın kendilerinden çok hoşlanmadığını anlarlarsa onlardan reddedemeyecekleri bir iyilik isterler. İyiliği yapan kişi bir yatırım yapmış olacağı için, iyilik yaptığı kişiyi sevmiş olması gerektiği fikrini benimsemeye ve iyilik yaptığı kişiyi daha çok düşünmeye başlar.

2. Korkut ve Rahatlat

Karşı tarafı kontrolü altına alması gerektiğine inanmış zeki bir insan bazen çok acımasız olabilir. Muhataplarını korkutup rahatlatarak karşı tarafın bir şok etkisi geçirmesini sağlarlar. Şok etkisi geçiren kişiler iyice naifleşir ve her türlü teklife açık hale gelirler.

1. Planlı Yönlendirmeler

Bu, zeki insanların kullandığı en tehlikeli manipülasyon yöntemidir. Bu tekniği iyi kullanırlarsa karşıdaki insana yaptıramayacakları neredeyse hiçbir şey yoktur. Teknik oldukça detaylı olduğu için sadece özetleme fırsatımız var. İnsanlar kendileri için özel olarak seçilmiş rollerin var olması fikrine bayılırlar ve bu rolleri üstlenmekten çok hoşlanırlar. Tembel, çalışkan, fedakar ya da bencil olduğu söylenen kişi, zamanla kendini en çok duyduğu sıfata adapte etmeye başlar. Zeki insanlar bunu, karşılarındakini istedikleri sıfata büründürmek için kullanırlar. Son aşamada muhakeme tekniğini adeta tamamen kaybetmiş olan muhatap, kolaylıkla kontrol edilebilir ve yönlendirilebilir hale gelir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yigit-koc4

İnsanlar genellikle benim zat-ı muhterem hal-i mevcudiyetimi, kendilerinden daha üstün meziyette, çok kaliteli bir insan olarak görmeleri yalan dolansız, güleryüzlü ve ilgisiz oluşumdan kaynaklanıyor. Etkileme açısından çok iyiyim ama kontrol etmeyi hiç beceremiyorum, ama, ve ve lakin, bilinçli yada bilinçsiz olarak, birini kontrol etme isteği bence aşağılıktır, zaten kontrol meraklılarını kimse de sevmiyor biliyorsunuz.

berker-eren1

kişiyi manipüle etmenin yolları diye başlık açılsa uygun olurdu fakat. bu tarz başlıklar daha fazla göze çarptığı için böyle bir sunum başlığı seçilmiş. çokta üzerinde durmamak lazım.

sevcan-adrian

Yoruma gelip de bu "zeka değil, sinsilik" diyen insanlara soruyorum; Çok iyiyseniz sizin burada ne işiniz var?

murat-kayaduman

kötülük şeytanlık ne zaman zekiliğe girdi erdemlilik varken?

emre-kilinc-arslan

Yorumlar, editörün yazısından bile daha öne çıkmış. yorumların çoğunda gördüğümüz "ben zekiyim ve bunları yapıyorum "veya "ben zekiyim ve bunları yapmıyorum" mesajlarının tek ortak noktası "herkes bilsin ben zekiyim " olmuş . yazık olmuş :) . "konuya veya makaleye katılmayabilirsin . editöre ofensif yaklaşarak ezikliğini niye ele veriyorsun" diye biri de sormamış ya :)) zeki insanlar aynı zamanda 9 köyden kovulmak istemez. bu yüzden hiçbiri yorumlarınızı eleştirmemiş ,uzaktan izlemeyi tercih etmiştir eminim . ;) ( bakalımben kaç köyden hakaretlerle kovulucam ) 17. yüzyıl insanlarının aramızda hala yaşıyor olması bazen eğlenceli oluyor.

yigit-koc4

Emre de zeki.

emre-kilinc-arslan

konu zeka yetenek namus veya herhangi bir şey olabilir. alçak egolu her birey yapısı gereği ilk olarak kendinde olmayan özellikleri savunma içgüdüsünü çalıştırarak reddetmeyi planlar. Son çare olarak da kendini geride gösteren her olguyu aşağılayıp hakaret ederek yani basitleştirerek kendi seviyesine çekmeyi planlar. toplumun çoğunluğunu oluşturan bu psiko-sosyal kitle her yorumda tanımadığı insanlara karşı bile tatmin çabası ile delinin kuyuya attığı taşı eleştirir.herkes tarafından bilinen doğruları bile araç olarak kullanarak en iyiyi bildiğini gösterme çabası içinde girer.

Görüş Bildir