Görüş Bildir

Zaytung'a Kardeş Geldi: Resmi Gaste

Haberler
> Zaytung'a Kardeş Geldi: Resmi Gaste

Tamamı Zaytung muhabirlerinden oluşan ekip Zaytung'dan ayrılıp kırk kişilik bir kadroyla  Resmi Gaste'yi hayata geçirdi. 

Zaytung’da geçtiğimiz aylarda bir ayrılık yaşandı. Resmi Gaste'nin kurucu ekibinden Cengiz Bayram, H. Nihat Güneş, Evren Kuçlu ve Uğur Ceviz, ayrılığın sebebini ve yeni yayın politikalarını Radikal'den Ümit Buget'e anlattı. Kurucu ekip, Zaytung'dan ayrılma sebeplerini, bünyesindeki yazarlara kendini değersiz hissettiren bir tutum içinde olması, edisyon olarak ilk başladığı yerde durmaması, üretilen haberler seçilirken eski kriterlere uyulmaması gibi sebeplere bağlıyor. 

Resmigaste ne zamandır yayında? Zaytung'dan ne zaman ve neden ayrıldınız?

Resmigaste.com olarak resmen üçüncü ayımızı tamamladık. Zaytung'la tam olarak Resmi Gaste'nin açılış kurdelesini kesmeye bir iki gün kala ayrıldık. Biz ayrı bir eve taşınıyoruz dedik. Neden ayrıldığımız konusuna gelince; birkaç sebebi vardı: Her şeyden önce Zaytung, bünyesindeki yazarlara kendini değersiz hissettiren bir tutum içindeydi. Haberlerini yayınladıkları yazarlara teşekkür etmek bir yana “Tanışalım, kimsiniz?” bile demiyordu. Öte yandan, Zaytung'un edisyon olarak ilk başladığı yerde durmadığı konusunda birçok yazar arkadaş hemfikirdi.  Üretilen haberler seçilirken eski kriterler kaybolmuştu sanki. Ayrıca çok fazla sayıda haber girişi olduğu için Zaytung'un kısıtlı haber yayınlama politikası birçok kişinin çabasını karşılıksız bırakıyordu. En çok haberi yayınlanan birçok Zaytung yazarı bu kanaatte oldukları için Resmi Gaste'ye katıldılar. Çaba demişken, telif konusunu Zaytung tamamen pas geçtiğini belirtmeliyiz. Bununla ilgili herhangi bir vaat ya da çalışmaları olmadı.

Kendinizi daha demokratik bir platform olarak konumlandırıyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız? Zaytung’u antidemokratik ya da sizi demokratik yapan durumlar nelerdir?

Bizi demokratik yapan şey, her şeyden önce Resmi Gaste'nin, tamamı Zaytung muhabiri olan insanlar tarafından Zaytung’da eleştirdiğimiz noktaları telafi etmeye dönük bir bakış açısıyla kurulmuş olmasıdır. Bu anlamda sitenin dizaynından iç mantığına kadar birçok şeyi hep beraber şekillendirmeye gayret ettik. Dahası sitedeki haberlerin seçimi konusunda editoryal inisiyatifi azaltmak için, içeriklerin oylanmasını sağlayan bir platform oluşturduk. Gaste'ye daha çok emek ve zaman ayıran yazarların emeğinin karşılığını alması için karşılıklı etkileşim üzerine kurulu bir yapı inşa ettik.  Şu anda site bünyesindeki canlılığa bakarak, oldukça samimi bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Zaytung'da bunların hiçbirisi olmuyordu. Tepedeki el, neyi istiyorsa koşulsuz ve tartışmadan onun dediği oluyordu. Muhabirlerin patronla konuşmaları yasaklanmıştı sanki. Bu soğuk hiyerarşiyi insani hale getirdik. Bizim haber üretme sürecimizde, moderatör ekibi olarak sözümüzün geçmediği durumlar oluyor. Yazarlarımız, haber seçimi ve yayınlama sürecine müdahil olup moderatörleri eleştiri yağmuruna tutabiliyorlar.

Logonuz koyun sanırım. Onun bir alt metni var mı? Nasıl karar verdiniz?

Logomuz, bazen ilk bakışta aslanı andırsa da koyun. İlk görüşte âşık olduğumuz yakışıklı bir koyun. Logo arayışında, yaptığımız mizahla adımızdaki resmiyeti aynı anda ifade edebilecek bir figür olmasını esas aldık. Koyunumuz, duruşu ve yüz ifadesi bakımından bile sürüden ayrılışın bir simgesi gibiydi. İronik duruşuyla, yaptığımız işi net olarak yansıtacağını düşündük. “Mizahın şakası olmaz” derken şaka yapmadığımızın kanıtı gibi orada durması bizi ayrıca güldürüyor. O sevimliliği, kararlılığı ve sürüden ayrılmayı seçişiyle bir yerlere gelmek istiyordu, biz de onu Resmi Gaste’nin başköşesine oturttuk. Rahatı yerinde gözüküyor. Yemini suyunu vermeyi ihmal etmiyoruz.

İnsanlar Zaytung'u bırakıp neden size gelsinler?

İnsanların bize gelmesi için Zaytung'u bırakmaları gibi bir koşul yok. Ayrıca okur olarak biz de Zaytung'u bırakmış değiliz. Son zamanlarda karabasana dönen gündemin üstesinden mizahla gelmek hepimizin ruhuna iyi geliyor. Okurların yapmaları gereken tek şey, yeni bir sayfa açmak. Hangi internet tarayıcısını kullanıyorlar ise yeni bir sayfa açarak bizleri yan yana koyabilirler. Ancak soruyu Zaytung'dan farklı ne sunuyorsunuz olarak ele alırsak, şöyle pratik cevaplar verebiliriz. Her şeyden önce Seri İlan, Tarihte Bugün, İddaa Kuponu, Hava Durumu ve Röportaj gibi Zaytung'da olmayan birçok bölüm var Resmi Gaste'de. Zaten bekâr evine çıkarken daha rahat bir hareket alanı yaratmak arzusundaydık. Bu anlamda siteyi daha zengin bir içeriğe kavuşturacak yeni mizah alanları üzerinde sürekli kafa yoran dinamik bir yapımız var. Örneğin, yakında ana haberde yeni bir formata geçerek daha belirgin farklar yaratmaya hazırlanıyoruz. Okurların kesinlikle farklı tatlar alacakları iki ayrı platform Resmi Gaste ve Zaytung.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Айшенур

Ilk elestirim; site gorunumu, sayfalar ve frameler Zaytung'dan daha kullanisli gorunuyor. Tabi ki icerik zamanla belli olur.

Efe Avşar

Bir Resmi Gaste editörü olarak söylüyorum arkadaşlar, kapımız mizah yapmak isteyen herkese açık. Buyurun size de bir sandalye verelim.

Fahri Kalkancı

Kapımız açık derken? Nasıl üye olacağız? Sandalye ile yetinmem ama ben.

Can Korkmaz

Site hem görünümü hem içeriği hem de sosyal medya paylaşımlarıyla çok profesyonel duruyor. Çok emek veriliyor demek ki. Başucu kaynağım yaptım şimdiden

Efe Avşar

Teşekkür ederiz Can Korkmaz. Sizi Gastemizde muhabir olarak da görmek isteriz.