Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zamanında Okul Değiştirmek Zorunda Kalmış Olanların Aşina Olduğu 19 Can Sıkıcı Durum

 > -
Abone ol

Pek çok sebepten zamanında okul değiştirmiş olabilirsin. Polis, asker çocuğuysan atamalardan dolayı bu durumları daha fazla yaşarsın. Genelde üniversite öncesi okullarda yaşansa da dikey veya yatay geçiş yapanların da aşina olduğu durumlardır.

1. Sınıf arkadaşlarınla vedalaşırken beraber mezun olamayacağın gerçeği gözlerini doldurmak için yeterli olur ve istemeye istemeye onlardan ayrılırsın.

2. Yeni okulunda ilk derste hoca, sınıfa kendini tanıtmanı istediğinde tanıtırsın fakat sene başında herkes kendini tanıtırken bunu şimdi sadece senin yapman garip gelir.

3. Yeni hocan, arkadaşınıza iyi davranın imasında bulunur ki bu daha da yabancı hissetmene neden olur.

4. Eski sınıfındaki sırandan ve sıra arkadaşından gayet memnunken yeni sınıfta nereye oturacağın bir muammadır.

Arkalarda sınıfın en uç noktasındaki tek boş sıraya geçmen gerekebilir. Bir de sınıfın en tembel, en haylaz öğrencisinin yanına düşebilirsin maazallah.

5. Özellikle ilk günlerde vakit geçmek bilmez, bir an önce eve gitmek istersin.

6. İsmini ilk günlerde ezberleyemedikleri için bir süreliğine 'şu yeni çocuk' diye bahsedileceksindir.

7. Hele bir de çekingen biriysen okulun ilk günleri daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

8. Okulda yeni olduğun için hemen fark edilip bütün gözlerin sende olduğunu görürsün.

9. Teneffüslerde ne yapacağın konusunda en ufak fikrin yoktur. Aralarına karışsam mı, onlardan mı davet beklesem diye ikilemlerde olursun.

10. Sabahları okula giderken eskisine göre daha isteksiz olursun.

11. Eski okulunda arkadaşlarınla, hocalarınla geçirdiğin güzel anları ve onları ne kadar özlediğini bir türlü aklından çıkaramazsın.

12. Daha önce bir dersten notların çok iyiyken, yeni hocanın aynı dersi kötü anlatmasından dolayı o dersten artık zorlanabilirsin.

13. Bir de eski sınıfında hoşlandığın kişiyi arkanda bırakmışsan durum daha da vahim bir hal alır.

14. Öğrencilerin hocalarıyla kendi aralarındaki konuşmalarına bazen fransız kalabilirsin, çünkü ortak geçmişlerine dahil değilsindir.

15. Çok fazla okul değiştirdikçe sınıf arkadaşlarınla ister istemez sağlam dostluklar kurman zorlaşır.

16. Günler bir şekilde böyle geçer... İlk etapta isimleri sen de ezberleyememişken zamanla kimin hangi sırada oturduğunu ad soyadlarıyla birlikte ezberleyecek kıvama gelirsin.

17. Alıştığında ise eski okulun artık çok nadiren aklına gelir ve yeni okulundaki ilk günlerin ne kadar kötü olduğunu düşününce içten içe gülümsersin.

18. Tabii tam da alışmışken ailenin yeni bir ataması olacağını öğrendiğinde bütün bunlara yeniden başlamak zorunda kalırsın.

19. Öyle böyle derken yıllar geçer ve sonunda mezun olursun, bütün bunlar da hatırladıkça gülümseyeceğin anılar arasındaki yerlerini alır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysimyzc

Eğitim hayatını 9 okul değiştirerek tamamlamış biri olarak yazıyorum bir süre sonra bünyede alışkanlık yapıyor. :D İster istemez aynı okulda sıkılıyorsun. Senin gidesin geliyor o okuldan. :D

scey

9 bozulmasın diye yorumu beğenmedim :)

aysimyzc

Çok ince bir düşünce. Teşekkür ederim. :)

helin-ergun

Ben de yeni bir okula başladım ve arkadaşım yok çünkü hepsi erkek kesiyor.. ben de tek takılıyorum :(

ahunaz

evet bu durumu tam 4 kez yaşamış biri olarak çok gezmiş ola bilirim:)))))

yesspeakturkish

imzalayalım kurtulalım

aycaatunaa

Bi insan 12 -hatta kreşimi ve anaokulumu da sayarsak 14- senelik eğitim hayatı boyunca 5 okul değiştirir mi ya? Tamam, pek adaptasyon sorunum olmadı hatta bu durum farklı şehirlerden çok sayıda arkadaşım olmasını sağladı ama ne bileyim... 5 okuldan 50 60 arkadaş yerine ilkokul/lise'den kalan bir avuç arkadaşı tercih ederdim sanırım. Elbette hayatımızın herhangi bir anımızda canımızı emanet edebileceğimiz insanlarla tanışabiliriz ama ben de 'neredeyse doğduğumdan beri tanıyorum!' diyebileceğim bir arkadaşım olsun isterdim yani...

Görüş Bildir