Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yüzde Kaç Mutlusun?

251PAYLAŞIM

Hayatından memnun musun? Değilsen yine de mutlu olmayı başarabiliyor musun? O zaman yüzde kaç mutlusun?

Testi çöz, öğren!

1. Ne kadar sıklıkla hayal eder, geleceğinle ilgili düşüncelere dalarsın?

Düşünmekten aklımı yitireceğim, her zaman düşüncelere dalıp kaybolurum
Zaman zaman gelecekteki "beni" düşünmekten kendimi alıkoyamam
Ehh, yani fazla düşünüp kendimi zihnen yoramam. Bu nedenle çok hayal kurmam.
Ne hayal kurarım ne de düşüncelere dalarım. Biraz gamsızım. Bize tayin edilen vakti düşünerek hayal kurarak harcayamam.

2. Biraz klişe kaçacak ama gerçekten en ufak bir şeyde bile mutluluk arayıp kendine o mutluluktan pay çıkartır mısın?

Bu tarz şeyler "Polyanna" gibi kitaplarda olur. O yüzden ben küçük şeylerden mutlu olunacağına inanmam.
Emin olamadım. Bazen öyle durumlar oluyor ki hayatımda motivasyonumu yüksek tutmak için küçük şeylerden bile mutlu olma yoluna başvuruyorum.
Evet, her zaman küçük şeylerden mutlu olurum. Dünyaya bir kere geliyoruz ve somurtup başta kendimin ve diğer insanların keyfini bozmaya niyetim yok.

3. Para gerçekten mutluluk kapısını açar mı?

Paranın satın alamayacağı şeyler vardır, fakat mutluluğun kapısını ardına kadar açıp anahtarı sana teslim eder.
"Para = mutluluk kardeşim, sen bize ne anlatıyorsun?"
Maddiyatın da sınırları vardır, belki bir noktada verebilir; ancak bazı duyguları da yaşatamayabilir.
"Üstat zorlama işte para = huzur + aşk + mutluluktur."

4. Sence insanlar iyi mi kötü mü?

İnsanlar en vahşî varlıklardır, bu nedenle kötüdür.
İnsanlar... Akılsızı da bencili de, akıllısı da cömerti de bütünüyle iyi ve kötü halleriyle iyidir.

5. Sorunlarla başa çıkar mısın? Yoksa kendiliğine mi bırakırsın?

Başa çıkarım, hatta gerekirse savaşırım da
Kendim bir adım atmadan evvel fikirlerini kendimden daha olgun bulduğum birine danışırım
Tümüyle kendimi bırakıp teslim olmam, ancak kendimi de sorunla uğraşıp yıpratmam
"Sorun mu? Hiç başa çıkmam. Başımdan savarım hatta

6. Olur ya bazen ansızın aklımıza gelir... Ölümü düşünür müsün?

Son zamanlarda ölüm olgusu zihnimi oldukça meşgul etmeye başladı
Hayır hiç aklıma getirmem, en azından aklıma getirmemeye çalışıyorum
O da hayatın bir parçası, zincirdeki son halka; istemesek de nadiren aklımıza gelir
Çoğu zaman kendini bana hatırlatır

7. Son olarak... Gerek şimdi gerek gelecekte; şöyle bir hayatına dönüp baktığında bir şeylerin eksik, yarım kalmış, yaşanmamış olduğunu düşünüyor musun? Düşünür müydün?

Evet, sık sık bu soruyu kendime sorup pişmanlıklarımı hatırlatırım
Bu soru kafamı kurcalar, ancak insan ne kadar farkında olabilir ki yaptığı ve yapmadığı şeylerin? Belki şu anki durumdan hoşnut değilim, ancak pişmanlığım da yok.
Ben hayatı şimdiye kadar dilediğim gibi yaşadım; yapmak istediğim ne varsa iyi ya da kötü yaptım. Bu nedenle hayatımda eksiklik görmüyorum
Sanki vaktimi daha iyi değerlendirebilirdim gibi... Olsun bu da kâfidir.

%75 Mutlusun!

Mutlusun, ancak nadiren de olsa mutluluğunun farkına varamıyorsun. Kendine hep onu yakın tuttun; daimi biçimde sahip olamayacağın halde. Sanki 99 yıllığına kiralanan bir stat gibi... Kullanabiliyorsun, ancak direksiyon tümüyle sende değil.  Dert, tasa mutlu olmanı engellemiyor. Hayattan her zaman değil, ama çoğu zaman mutluluğu yakalamayı biliyorsun. 

Olumsuz hisler senin için "kendini yıpratmaya" değen olgular değil. Senin için mutluluk ulaşılan nokta değil, o noktaya varırken geçtiğin yoldur, aşamadır. İşte senin için de tüm olumsuzluklar hayatın bir güzelliği, mutluluğa giden yolun kapılarıdır.

%100 mutlusun!

Evet sen mutluluk tanımının vücut bulmuş halisin deyim yerindeyse. Hayatta en ufak bir şeyden bile kendini güzel hislere kaptıracak motivasyonu buluyorsun. Bu harika çünkü hayatı ve kendini seviyorsun. En azından insanlara ve kendine özen gösterdiğini yansıtıyor bizlere. Bu demek değil ki bazı gamsızlar gibi 7/24 mutlusun; hatta bazen mutluluktan bulutlara ulaştığında bile sonradan inişe geçtiğin dibi gördüğün zamanlar oldu. Yine de bu durumu "hayatın şirin cilveleri" olarak görüp keder ve hüzün dolu dünyadan keyif almaya baktın.

Kendinle ve insanlarla çatışma halinde olmayı bırakıp etrafına neşe saçıp bizleri de bir nebze olsun tebessüm ettirdiğin için teşekkürler! Mutlu olmaya devam!

%50 mutlusun!

Ne büsbütün mutlu ne de tümüyle mutsuzsun. Mutluluğa her daim ulaşmak ve huzuru aramak isterken kimi zaman başarılı oldun veya oluyorsun. Kimi zaman da ulaşamadan hayatın gerçekleri arasında kayboluyorsun. Belki de mutluluk konusunda biraz müsrif davranıp sürekli tüketip memnun kalamadığın için mutluluk senin için bir "hayatın anlamı" sorunsalına dönüşüyor. Sanki her zaman bu hisse doyumsuzmuş gibi arayış içindesin. Halbuki zaman zaman sen de mutlusun, fakat farkında olmuyorsun bazen. Bu nedenle mutluluğun verdiği tatlı yorgunluğu tatmaktan mahrum kalıyorsun. 

Motivasyonunu arttır ve kendine vakit ayır. İşte o zaman mutluluğu yarım yamalak değil bütünüyle tutu kavrayacaksın. :)

%25 mutlusun!

Mutlu olmayı başaramayan öz kardeşim buraya gel. "Şu ziyanlığa, şu tersoluğa bak nasıl mutlu olalım?" dediğini duyuyorum. İnan haklısın. Mevcut şartlar altında mutlu olmanın bizlere zehir olduğu bu günlerde gülücük saçmamızı istiyorlar tıpkı çıkışı olmayan labirentte peyniri bulması istenen fare gibi... Sürekli mutluluğu koklaya koklaya bulmaya çalışıyor sonunda hep hüsrana uğruyoruz. Halbuki ona ulaşma isteğini aklımızdan söküp atamadığımız için içimize bile bile dert düşürüyoruz. Aklına getirmeyeceksin ki mutlu olacaksın. İşte o zaman kafamıza dank edecek. Mutluluk bizim için çocuklardan uzak köşede saklanan ilaç gibi. İhtiyacımız olduğunda erişebilelim ki alalım... Sanırım ruhen ve zihnen o ehliyete kavuşamadığımız için belki de ulaşamıyoruz. 

Fazla mutluluk da kalbi köreltir belki. Böyle avutalım en azından kendimizi. Unutmadan, önce istediğini elde et başarıyı tat, sonra elde ettiğini sev mutluluğu tat. Miskinlik yapmıyoruz önümüzde ne fırsat varsa şartlar nasıl müsaade ederse o şekilde değerlendiriyoruz. :)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hazar-caygec

hmmm

bugra-yagiz-alay

%50 mutlusun! Doğru bildi ya lan!!

Gizli Kullanıcı

%100 mutlusun! Evet sen mutluluk tanımının vücut bulmuş halisin deyim yerindeyse. Hayatta en ufak bir şeyden bile kendini güzel hislere kaptıracak motivasyonu buluyorsun. Bu harika çünkü hayatı ve kendini seviyorsun. En azından insanlara ve kendine özen gösterdiğini yansıtıyor bizlere. Bu demek değil ki bazı gamsızlar gibi 7/24 mutlusun; hatta bazen mutluluktan bulutlara ulaştığında bile sonradan inişe geçtiğin dibi gördüğün zamanlar oldu. Yine de bu durumu "hayatın şirin cilveleri" olarak görüp keder ve hüzün dolu dünyadan keyif almaya baktın.dogrudur.mutluluk insanın içindedir ve karakterinde,burcundadır.mesela insan birinden ayrıldıgında o şehirden falan gitmek ister bazı insanlar ama önemli olan onu içinden atabilmektir,nereye gidersen git onu sevmeye devam ettigin sürece unutamazsın mesela,onun gibi.nereye gidersen git,ne yaparsan yap mutlu olamazsın,eger içinde mutluluk yoksa.olsan bile devamlı hareket halinde olmalısın.mesela yürüyüş yapın yok şyle yapın diyenler var,ben yürüyüş yapınca mutlu olmuyorum aksine yalnızlıgımı hatırlıyorum ve dışarı çıkmayı,insanlarla muhatap olmayı sevmiyorum mesela ama mutluyum..insan neyi seviyorsa öyle yapmalı.mutlulugun formülü bu,bir de kafaya fazla takamamalı,böyle söylemesi olay tabii biliyorum,ben de çok takıyorum ama takılacak şeylerle ugraşmıyorum.çareyi bu şekilde buldum.çünkü insanın karakteri neyse o,naaparsan yap degişmiyor.takan biriysen sevgilin olunca daha beter dertleniyosun,arkadaşın olunca veya herhangi bi insan.çünkü kusursuz,hatasız insan yok.yani canını sıkmayan..ya yalnız olacaksın yada kafa dengi güvendigin biri ama onu da bulmak zor işte..

ceren-guler16

100 mutlusun

gamzenurenyiit

%25 🤯

Görüş Bildir