Görüş Bildir
Haberler
Yunanistan, Türkiye Sınırını 'Ses Bombası' ile Koruyacak

Yunanistan, Türkiye Sınırını 'Ses Bombası' ile Koruyacak

AB fonlarından yararlanarak geliştirilen deneysel teknolojilerle sınır korumaya hazırlanan Yunanistan, Türkiye sınırına kuracağı otomatik gözetleme ağı ve 'ses bombası' ile göçmenleri sınıra yaklaşmadan caydırmayı planlıyor

İçeriğin Devamı Aşağıda

AP Photo/Giannis Papanikos

Euronews Türkçe'nin aktardığına göre Yunanistan sınır polisi, Meriç Nehri üzerinden Türkiye'den yasadışı yollarla ülkeye geçmek isteyen göçmenleri durdurmak amacıyla yeni teknolojileri hayata geçiriyor.

Yunanistan bu kapsamda Türkiye ile sınırına fiziksel ve yeni deneysel dijital bariyerler kuruyor. 

Kovid-19 salgınının sakin aylarında test edilen sistem ile iki ülke arasındaki 200 kilometrelik sınırdan Avrupa Birliği'ne (AB) yasadışı yolardan göçmen girişinin engellenmesi hedefleniyor.

Sınıra kurulacak otomatik gözetleme ağı ile nehirde ve karada görev yapan devriyelerin projektör ve uzun menzilli akustik cihazları kullanarak göçmenleri sınıra yaklaşmadan caydırması öngörülüyor. Sistemin yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

Çelik duvardan ses bombasına

Çelik duvardan ses bombasına

AP Photo/Giannis Papanikos

'Ses bombası' da denilen uzun menzilli akustik cihazlarla Türkiye sınırına doğru çok şiddetli ses yayılabilecek. Zırhlı bir kamyona konulan televizyon büyüklüğündeki aletin ses ayarı jet motorunun gücü kadar yüksek seviyelere çıkarılabiliyor.

Uzun menzilli kameralar, gece görüş ve çoklu sensörlerle donatılacak olan sınır gözetleme kulelerinden toplanan veriler yapay zeka analizleri yardımıyla şüpheli hareketlerin tespit edilebilmesi için kontrol merkezlerine gönderilecek.

Yunanistan ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika sınırındakine benzer bir çelik duvar inşa ederek Meriç Nehri üzerinde sıklıkla kurulan yolların kapatılmasını amaçlıyor.

Deneysel teknolojilerle dijital sınır kontrolü

Deneysel teknolojilerle dijital sınır kontrolü

AP Photo/Giannis Papanikos

Avrupa çapındaki üniversitelerden araştırmacıların özel firmalarla ortak geliştirdiği fütüristik gözetleme ve doğrulama yöntemleri Yunanistan sınırlarındaki bir düzine projede test edildi.

Bu kapsamda yapay zeka ile güçlendirilmiş yalan makinası ve sanal sınır koruma mülakat robotları üzerinde denemeler yapıldı. Uydu verilerinin hava, kara, deniz ve denizaltında insansız hava araçlarıyla çekilen görüntülerle birleştirilmesi denendi.

Kişiye özel damar şeklinin tespitiyle biyometrik kimlik tanımlama için kayıt tutan avuç tarayıcılar geliştirildi.

Canlı kayıt kameralarını yeniden yapılandırılan teknolojiler sayesinde çevredeki yaprak, ağaç, çalı ve bitkilerin sanal olarak silinerek arkasına saklanan göçmenlerin tespiti üzerinde çalışılıyor.

3 milyar euroluk bütçe

3 milyar euroluk bütçe

AB, 2015-2016 göçmen krizi sonrasında güvenlik teknolojisi araştırmalarına 3 milyar euroluk bir bütçe ayırdı. 

Geliştirilen sisteler Türkiye-Yunanistan sınırının yanı sıra Macaristan, Letonya ve AB'nin doğu sınırlarında test edildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
10
5
4
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Yunanistanın sınırlarını bizden daha etkili koruması zoruma gidiyor, helal olsun işlerini iyi yapmaya çalışıyorlar. Darısı bizim başımıza.

Doğuhan Tan

Medeniyet, insan hakları falan filan Avrupa'nın umurunda mı