Görüş Bildir
Haberler
YUMBİR Başkanından Vatandaşlara Dikkat Uyarısı! Yumurta Alırken...

YUMBİR Başkanından Vatandaşlara Dikkat Uyarısı! Yumurta Alırken...

GNS
28.12.2021 - 20:18

Geçtiğimiz ay içerisinde yumurta fiyatlarına gelen zamlar tüketicinin dikkatini çekmişti. Döviz kurunun ve özellikle doların rekor seviyelere ulaşması sonrası artış gösteren yumurta fiyatları geçtiğimiz 6 ay içerisinde durmadan zamlandı. Large boy yumurtaların raflarda 60-65 TL civarlarında satışa sunulması dikkatlerden kaçmadı. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon vatandaşlara çok ciddi uyarılarda bulundu. B sınıfı yumurtalar için herkesi şaşırtan iddialardan bahsetti. İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Döviz kurunun etkisini gösterdiği ürünlerden biri olan yumurta ile ilgili Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Organik tavuk yumurtası, gezen tavuk yumurtası, B sınıfı yumurta gibi farklı çeşitler hakkında vatandaşı dikkat etmesi konusunda uyardı. İşte detaylar...

Yumurta Fiyatını Ucuzlatmak İstiyorsanız

Yumurta Fiyatını Ucuzlatmak İstiyorsanız

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon, fiyat artışlarının yumurta üreticilerinden değil, aracı alıcılardan kaynaklı olduğunu belirtti. Dolar kurundaki düşüşte yumurta maliyetinin 1 lira 20 kuruştan 1 lira 9 kuruşa düştüğünü söyleyen Afyon, “Eğer yumurta fiyatını ucuzlatmak istiyorsanız sattığımız 1 yumurta ile 200 gram yem almamızı sağlayın” ifadelerini kullandı.

Zarara Uğruyoruz

Zarara Uğruyoruz

Fiyatlar her ne kadar artış gösterse de yumurtanın hala en ucuz protein kaynağı olduğunu belirten İbrahim Afyon, maddi değerinin besleyici değerinin önüne geçmesinden rahatsız olduklarını ifade etti. İbrahim Afyon zarara uğradıklarından bahsederken, “Fahiş kâr etmeyelim ama ayakta kalacak kadar da gelir elde edelim istiyoruz. Zannedildiğinin aksine fiyatı üreticiler değil, piyasa dinamikleri belirliyor” şeklinde açıklama yaptı.

Yüksek Fiyat Sağlıklı Demek Değil

Yüksek Fiyat Sağlıklı Demek Değil

Pahalı yumurtanın sağlıklı olduğunu düşünen tüketiciler için bunun yanlış olduğunu vurgulayan İbrahim Afyon, “Dolar yüksek iken large yumurtanın maliyeti 36 liraydı, şimdi 30-31 liraya geriledi. Ancak biz zaten fiyatımızı düşürmüştük. Ayrıca bir dönem 40-45 liraya yumurta satarken, bazı marketlerde 60-65 liraya kadar çıkan fiyat bizi de çok üzdü” dedi.

Aynı zamanda fiyatları düşürmeye çalıştıklarını belirten Afyon, “Biz 7 aydır zararına satış yapıyoruz ama marketlerin kâr marjı da kontrol altında olmalı” ifadelerini kullandı.

B Sınıfı Yumurtalar Hakkında Şaşırtan İddia

B Sınıfı Yumurtalar Hakkında Şaşırtan İddia

B sınıfı yumurtaları organik adı altında pazarlayarak satışa sunan ve fiyatları artıran satıcılar hakkında Afyon, “Sertifika ile özel üretim yapanlar var. Ancak bunun dışında sadece dış görünüşle yumurtayı pahalı satanlara da dikkat edilmeli' uyarılarında bulundu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın