YSK'dan İYİ Parti’ye Ret: 'Seçmen Kütükleri Seçime Katılma Hakkı Kazanan Partilere Verilir'

 > 
72PAYLAŞIM

Meral Akşener öncülüğünde kurulan ve ilk kurultayını gerçekleştiren İYİ Parti, Yüksek Seçim Kurulu'ndan seçmen kütüklerini talep etti. YSK, İYİ Parti'nin talebini 'Seçmen kütükleri seçimlere girmeye hak kazanan partilere verilir' gerekçesiyle reddetti.

YSK'nın kararına tepki gösteren İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray ise Twitter üzerinden paylaştığı açıklama ile partilerinin seçimlere girmeye hak kazandığını vurguladı.

İYİ Parti, 5 Aralık 2017 tarihinde gelecek seçimlerde çalışma yapmak için YSK'dan seçmen kütüklerini talep etti.

YSK, İYİ Parti'nin talebini teşkilatı tamamlanmadı diye reddetti. YSK verdiği kararda şu ifadeleri kullandı: 

''İYİ Parti'nin 08/12/2017 tarihi itibariyle kuruluşunu bildirdiği herhangi bir il veya ilçe teşkilatı bulunmadığı, dolayısıyla bir ilde teşkilatlanmak için o ilin ilçelerinde de kongre yapmadığı, bu suretle en az 41 ilde teşkilatlanmadığı anlaşıldığından, Türkiye Büyük Millet Meclisinde de grubu bulunmadığından seçmen kütüğü verilmesi talebinin reddine karar verildi.''

Yüksek Seçim Kurulu, kurulan bir partinin seçime girmesi için 41 ilde ve illerin 1/3'ünde teşkilatlanmasını zorunlu kılıyor.

Bunun yanında parti, 1. olağan kurultayını gerçekleştirmeli ve altı aylık bekleme süresine girmeli. Bu şartları yerine getiren parti seçimlere girmeye hak kazanıyor.

Yapılan açıklamada İYİ Parti'nin 41 il ve bunların 1/3'ünde teşkilatlandığı, 1. olağan genel kurulunda yapıldığı vurgulanıyor.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama 👇

"İYİ Parti, 1. Olağan Kurultayı öncesi YSK'dan seçmen kütüklerini talep etmiştir.

YSK cevaben, seçmen kütüklerinin seçime katılma hakkı kazanmamız halinde verilebileceğini bildirmiştir.

Yasal olarak bir partinin seçime girebilme yeterliliği kazanabilmesi için 1. Olağan Kurultay'ını yapmış olması ve 41 il ile bu illerin merkez ilçesi dahil 1/3 ünde teşkilatlanması gerekmektedir.

Teşkilatlanmanın tamamlanma şekli ise; kuruluşu gerçekleştirilen yeterli sayıdaki ilçenin kuruluş bildirgesini bağlı bulunduğu ilçe dernekler masasına teslim edilmesidir.

@iyiparti, 10.12.2017 tarihinde, 1. Olağan Kurultayını yapmış ve Kurultay 12.12.2017 tarihinde kesinleşmiştir.

Ayrıca 41'den fazla ilde ve merkez ilçeler dahil 1/3 ilçede teşkilatlanmayı tamamlamış olup, 6 aylık bekleme süresi sonunda seçime girebilme hakkı kazanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

İYİ Parti kurucu üyesi YSK'nın kararına ''Engelleyemezsiniz'' diyerek tepki gösterdi.

YSK'nın İYİ Parti'nin seçmen kütüğü talebini reddetmesi sosyal medyada da gündeme geldi...

Onedio Gündem'i Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir