Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yoruldum Patron! Her Birimizde Derin Yaralara Sebep Olmuş Yeşil Yol'dan 16 İlginç Bilgi

Sanat-

Ülkemizde en çok sevilen filmlerin başında gelen Yeşil Yol filmi ve Yeşil Yol konusu hakkında daha önce duymadığınız ilginç bilgileri, ödülleri sizler için derledik. John Coffey'den Tom Hanks'e kadar oyuncularla ilgili bilgiler sizi bekliyor.

1. Aynı Esaretin Bedeli'nde olduğu gibi filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Frank Darabont yapmış ve film Stephen King'in romanından uyarlanmıştır.

Ayrıca ikisinin de hapishane hikayesi olması güzel bir ayrıntı.

2. Çekimlerin yapılacağı mekân olarak, artık kullanılmayan Tennessee Eyalet Hapishanesi seçildi.

3. Başlangıçta Tom Hanks'in, oynadığı gardiyan karakterinin yaşlılık halini de canlandırması düşünülüyordu.

Başlangıçta Tom Hanks'in, oynadığı gardiyan karakterinin yaşlılık halini de canlandırması düşünülüyordu.
Başlangıçta Tom Hanks'in, oynadığı gardiyan karakterinin yaşlılık halini de canlandırması düşünülüyordu.

Tom Hanks için yapılan makyaj testleri sonrası pek de iyi sonuç çıkmaması üzerine karakterin yaşlılığını Dabbs Greer canlandırdı.

4. Ayrıca, hayatının 50 yıldan fazlasını sinemaya adayan yardımcı rollerin unutulmaz ismi Dabbs Greer'in yer aldığı son filmdir.

5. İnfazların yapıldığı elektrikli sandalyenin tasarımı yapılırken New York'taki Sing Sing hapishanesindeki gerçeğinden yararlanıldı.

6. 1932'de geçen hikayede John Coffey, elektrikli sandalye ile idam edildi. Gerçekte Louisiana eyaleti, hikayenin geçtiği yıldan beş yıl sonra elektrikli sandalyeyi kullanmaya başladı.

7. Film setini ziyareti sırasında Stephen King elektrikli sandalyeye oturmak istemiş.

Tom Hanks de canlandırdığı gardiyan rolünden çıkmayarak bu kısımdan kendisinin sorumlu olduğunu ve buna izin veremeyeceğini söyleyerek King'i şakalamış.

8. DVD'nin ekstralarında yer alan bir bilgiye göre Stephen King, daha önceki filmlerle karşılaştırdığında Yeşil Yol filmini kitabına en sadık uyarlama olarak nitelendirmiş.

9. Yapımcılar John Coffey rolünü oynayabilecek doğru aktörü bulmakta zorlanınca imdatlarına Bruce Willis yetişti.

Bruce Willis, 1998 yapımı Armageddon filminde birlikte rol alıp yakın arkadaşlık kuruduğu Michael Clarke Duncan'ı bu rol için şiddetle önerdi.

10. Filmin baz aldığı tarihte kullanılmamasına rağmen otantik bir his vermek adına gardiyanlara üniforma giydirildi.

11. Percy'i canlandıran Doug Hutchison'ın söylediğine göre kendisine verilen ayakkabı şimdiye kadar rastladığı en sesli ayakkabıymış.

Koridorda yürüdüğü zaman çıkan rahatsız edici seslerin canlandırdığı gıcık karaktere mükemmel uyumlu olduğunu düşündüğünde bunun büyük bir kader olduğuna inanmış.

12. ABD'de Stephen King'in kitaplarından uyarlanan 30'dan fazla film olsa da gişede 100 milyon dolar barajını geçen ilk ve tek film Yeşil Yol'dur.

13. Gerçekte Michael Clarke Duncan'ın boyu, gardiyan rolündeki David Morse'un boyuyla neredeyse aynı olup hapishane müdürünü canladıran James Cromwell'ın boyundan kısaydı.

Filmdeki boy farkını yaratmak için Michael Clarke Duncan'ın altına bir platform yerleştirildi. Bazı sahnelerde de sadece kamera açılarıyla bu heybetlilik sağlandı.

14. Filmin hikayesi 1932 yılında geçse de John Coffey'nin heyecanla izlediği "Top Hat" filmi aslında 1935'te vizyona girmişti.

15. Tom Hanks, filmdeki gardiyan rolünü geçmişte Esaretin Bedeli'ndeki Andy rolünü geri çevirmek zorunda kaldığı için kabul etti.

Çünkü bu sebepten dolayı yönetmene borçlu olduğunu düşünüyordu. Hatırlanacağı üzere aynı yıl Forrest Gump filminde rol almıştı.

16. Bay Jingles olarak gördüğümüz fare sahnelerinde 15 farklı fare kullanıldı. Her bir fare farklı bir numarayı öğrenmesi için aylarca eğitildi.

Özlüyoruz be patron! 😥

John Coffey rolüyle efsaneleşen, 2012'de geçirdiği kalp krizi sonrası 54 yaşında hayatını kaybeden Michael Clarke Duncan, bir nesil seni asla unutmayacak!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
betul-turhan3

vay be!

hipergrafi

Bu filmi arkadaşımın aşırı ısrarı nedeniyle izledim (zorunda kaldım desem daha doğru olur ☺) İyi ki ısrar etmiş. Eksik bile anlatmış. Ölmeden önce muhakkak izlenmesi gereken filmlerden. En yakın zaman da aynı arkadaşımın önerdiği esaretin bedeli ve Otel Ruanda filmlerini de izlemek istiyorum.

Gizli Kullanıcı

Cidden,nasıl bir filmdir bu.Kim bilir kaç kez izledim,hala bıkmadan usanmadan aynı duygularla izlerim.Ağladığım çok nadir filmlerdendir.İnsanın yüreğine işliyor yeminle.

bilge-gul

#1 farketmiştim ama filmin sonundaki idam sahnesi çok kötydü

betul-turhan3

dimi ya bende çok kötü oldum

aylin-haskollar

Bu filme kötü diyenin zevki yoktur ve pür ergenustur

Görüş Bildir