Yolsuzluk İddialarını Araştırıyordu: Bulgar Gazeteci Victoria Marinova Tecavüze Uğradı ve Öldürüldü

 > -

Bulgaristan'da TVN televizyon kanalında muhabirlik ve sunuculuk yapan araştırmacı gazeteci Victoria Marinova ülkesinin Ruse şehrinde öldürüldü. Marinova'nın tecavüze uğradıktan sonra boğularak öldürüldüğü açıklandı.

TVN televizyon kanalında muhabirlik ve sunuculuk yapan 30 yaşındaki gazeteci Marinova, öldürülmeden önce Avrupa Birliği (AB) fonları ile ilgili bir yolsuzluk iddiasını araştırıyordu.

Marinova Avrupa'da bir yıl içinde öldürülen üçüncü gazeteci oldu.

Emniyet yetkilileri cinayetin işlendiği cumartesi gününden bu yana olayın yolsuzluk araştırması ile ilgili olup olmadığını inceliyor ancak henüz bu yönde bir bulguya rastlanmış değil.

Bulgar yetkililer, Marinova'nın tecavüz edildikten sonra öldürüldüğünü, yanında bulunan cep telefonu, otomobil anahtarı, bazı kıyafetleri ve gözlüklerinin de kayıp olduğunu açıkladı. Marinova'nın kafasına vurulup, boğularak öldürüldüğü belirtildi.

Soruşturmada şimdiye kadar bir bulgu elde edilemedi.

Bulgar yetkililer, olay gününden itibaren gazeteci Victoria Marinova'nın ölümüyle ilgili geniş kapsamlı soruşturmanın sürdürüldüğünü ancak henüz kesin bir bulguya rastlanılmadığını bildirdi. Marinova'dan DNA örneklerinin alındığı ve incelendiği kaydedildi.

'Sorumluların derhal adalet önüne çıkarılması gerekiyor.'

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir cinayete ilişkin olarak sorumluların derhal adalet önüne çıkarılması için Bulgaristan'a çağrıda bulunarak tam ve etkin bir soruşturma yürütülmesi talebinde bulundu.

Malta'da ve Slovakya'da da benzer yolsuzluk araştırmaları yapan iki gazeteci daha öldürülmüştü.

Malta'da gazeteci Daphne Caruana Galiza Ekim 2017'de otomobiline düzenlenen bombalı saldırı ile yaşamını yitirmiş, Slovak gazeteci Jan Kuciak ise Şubat 2018'de evinde nişanlısı ile birlikte suikaste uğramıştı.

Galiza’nın oğlu Andrew Caruana Galizia da önceki cinayetlerin faillerinin yakalanmamış oluşunun gazetecilere yönelik saldırıları cesaretlendirdiğini ileri sürmüştü.

Marinova, öldürülmeden bir hafta önce son programını yayınlamış ve programda AB fonlarının yerel yöneticiler tarafından rüşvet için kullanıldığı iddialarını incelemişti.

Araştırmacı Gazeteci Victoria Marinova'nın öldürülmesi sosyal medyanın da gündeminde👇

Kaynak: Euronews, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiRüşvetTecavüzcep telefonuolay
Görüş Bildir