Yok Öyle Herkesi Sağa Kaydırmak! Seks Uzmanları Bir İnsan Beyninin Toplamda Kaç Kişiyle Baş Edebileceğini Açıkladılar

-
Abone ol

Bir seks uzmanına göre insan beyni belli bir sayıya kadar flört etme kapasitesine sahip, yani ne kadar çok fazla insan tanımaya çalışırsanız gerçek aşkı bulma ihtimaliniz de o kadar düşüyor. Ayrıntılar içeriğimizde!

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style...

Bumble, Tinder gibi birçok partner bulma uygulamasının elimizin altında olmasıyla, romantik bir ilişki yaşanılabilecek partner bulma ihtimaliniz sayılamayacak kadar yüksek.

Ancak bu durum ne kadar sağlıklı?

Bir seks uzmanına göre elinizin altında sayısız seçenek olması konu gerçek aşkı bulmaya geldiğinde çok da sağlıklı değil.

Çünkü insan beyninin belli bir sayıda partnerle baş edebileceği söyleniyor.

Emily Morse ile ‘Sex with Emily’ podcastinde yaptığı konuşmada, seks araştırmacısı ve Match.com baş bilim danışmanı Helen Fisher şunları söylüyor: “Sorun şu ki, insan beyni çok fazla seçenekle başa çıkacak şekilde inşa edilmedi.”

“Beynin bir merkezi var ve görünüşe göre beş ile dokuz alternatif arasında seçim yapabiliyor. Bundan sonrasında ise hiçbirini seçemiyorsunuz.”

Yani Fisher, partner bulma uygulamalarında başarıya ulaşmak için 9 kişiyle tanıştıktan sonra kendinize bir dur demenizi öneriyor.

“En azından o insanlardan birini tanımaya çalışın. Birini tanıdıkça, onlardan hoşlanmaya başlarsınız ve onun da sizden hoşlandığını düşünmeye başlarsınız.” 

Fisher bunun erkekler için de kadınlar için de geçerli olduğunu söylüyor.

Fisher aynı zamanda açık fikirli olmayı ve tarz ya da giyim gibi bazı küçük konularda her şeye ‘hayır’ demek yerine ‘evet’ demeyi öneriyor.

"Evet demek için nedenler düşünün."

Beyin ‘hayır’ demeye daha yatkın ve evrimsel bir özellik olarak olumsuz olmaya daha meyilli olarak inşa edilmiştir. Bu nedenle ilk buluşmalarda açık fikirli ve sabırlı olmak gerekiyor. 

Ancak Fisher, göz ardı edilmemesi gereken bazı kırmızı çizgiler olduğunun da farkında olunması gerektiğini ekliyor.

Eğer bir kişi sizin için ‘olabilir’ ise bir kez daha düşünebilirsiniz.

Daha önce yapılan araştırmalar da insanların çok fazla flört etmesinin aşkı bulmalarına engel olabildiğini göstermiştir.

Aşk doktoru James Preece de daha önce TheIndependent’a çok fazla date’e çıkmanın sakıncalı olduğunu şu şekilde anlatıyor: “Doğru kişi olabilecek bir kişiye odaklanmak yerine bir sonrakileri düşünüyor olacaksınız.”

“Eğer bir kişiyi tamamen tanımazsanız, hiçbir zaman yürütüp yürütemeyeceğiniz bilemeyeceksiniz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orhan-atasalan

Yahu senin ne güzel mesleğin var öyle :D

bykzlt

Multitasking yeteneği yüksek birini tanımıştım sosyal medyada onlarca reel de üç dört kişiyi aynı anda idare ediyordu. Kurgu yaratıcılık ve yönetim kabiliyeti isteyen zor iş helal olsun düşmanıma vermesin k. :P

quatro

Mesleğe bak aq :) Seks Uzmanı...

yeta-butuc

Neye göre belirleniyor acaba 😄

quatro

anlamadım bende vallahi:) düşünsene kız istemeye gidiyor, oğlumuz ne işle meşgul seks uzmanı :)

esen-adil

Konuyla biraz alakasız ama; evli değilseniz şu son fotodaki mavili kadın durmuna düştüyseniz bırakın o şerefsizi.Kimseye baskı yapmaya hakkınız yok Gözününüzün önünde bunu yapan siz yokken...gözü dışardaysa hala onunla olup, yok önüne bak şöyle yap böyle yapma diyenler gurursuzdur.Bu erkek içinde geçerli partneriniz size böyle yanlış yaptıysa şiddet uygulamaya hakkınız yok kimse sizin köleniz değil,Ayrılın gitsin.Zaten seven insanın gözü sizden başkasını görmez.

Görüş Bildir