Yoğun İlgi ve Büyük Yatırımlar Var: Adeta Kripto Dünyasına Aşık Olan 10 Ülke

0PAYLAŞIM

Chainalysis’in yayınladığı raporda kripto para kullanımının en yüksek olduğu ülkeler açıklandı. Ülke içerisindeki kripto para kullanımının incelendiği bu raporda ekonomisi gelişmemiş ülkeler ön planda yer aldılar.

Hepimizin gündemini meşgul eden kripto dünyasına bir de ülkeler bazında bakmak lazım. İşte burada yardımımıza Chainalysis adlı blockchain araştırma firması yetişiyor.

Yapılan araştırmanın içeriğini ve sonuçlarını gelin birlikte inceleyelim.

Chainalysis araştırması

Chainalysis isimli blockchain araştırma firması dünya genelinde insanların dijital para birimleriyle ne kadar içli dışlı olduğunu ölçmek için Küresel Kripto Para Benimseme Endeksini (Global Crypto Adoption Index) geliştirdi. Bu endeksin sonuçlarına göre kripto paraya en iyi şekilde adaptasyon gösteren ve en çok kullanan 10 ülke açıklandı.

Araştırmanın amacı...

Peki bu araştırma endeksi neden oluşturuldu?

Chainalysis, direk ilk ağızdan amacını açıkladı. Resmi sitesinde yayınlanan yazıya göre bu endeksin amacının günlük ve sıradan kullanıcı tabanında kripto para birimlerinin ne kadar benimsendiğini ve hangi ülkelerin bu konuda göze çarptığını göstermek olduğunu açıkladı.

Elbette liste hazırlanırken bazı ölçütlerden yararlanıldı. Peki bunlar neler?

Önemli iki ölçüt var.

1.Ülkelerin nüfusu 

2.Ekonomisinin boyutu

Elbette sadece bu ölçütler analiz için yeterli değil. Aynı zamanda şirket iki ölçüt ile birlikte ülkelerde perakende boyutunda alınan kripto paraların toplam değerini, alım-satım işlemlerini ve ticaret hacmini inceledi.

Gelelim listede hangi ülkeler var sorusuna?

Araştırmada 154 ülke analiz edildi ve içlerinden ilk 10 ülke açıklandı. İlk sırayı Ukrayna alırken BTC ve diğer kripto paralarla ilişkisi dikkat çeken Venezuela kendine ilk 3’te yer buldu. ABD ise 6. sırada yer aldı. Bitcoin ile ilgili yasaklar yüzünden eleştirilen Rusya ise listede 2. sırada yer alıyor. 10. sıradaysa şaşırtıcı bir şekilde Vietnam var.

Türkiye ise listede yer almıyor.

En ilginç sonuçlar: Gelişmiş ülkelerin çoğu ortalıkta yok!

Listede en çok göze çarpan şey gelişmiş olarak tabir edebileceğimiz sadece 3 ülke var. ABD, Çin ve Rusya. Gerçi Rusya'nın durumu da ayrı bir garip. Özellikle son zamanlarda Bitcoin ile alakalı yasaklarıyla dikkat çekiyorlar.

Listede bulunan gelişmiş ülkeler

Gelişmiş ülkelerde sıralama şu şekilde:

2. Rusya 

4. Çin   

6. ABD

En ilginç sonuçlar: Gelişmekte ve gelişmemiş ülkeler resmen listeyi ele geçirmiş

Listeye göz attığımızda Kenya, Venezuela ve Vietnam gibi çok gelişmemiş ülkelerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi ise ülkelerin milli paralarının dolar gibi önde gelen para birimleri karşısındaki düşük değeri olarak gösterilebilir. Ekonomisi bu şekilde olumsuz seyreden ülkelerin vatandaşları, dolara bir alternatif olabilecek ve daha ulaşılabilir olan dijital paralara yönelim gösterdiği bir gerçek.

Listede bulunan gelişmekte olan ülkeler

Gelişmekte olan ülkelerde sıralama şu şekilde:

7. Güney Afrika   

9. Kolombiya

Listede bulunan gelişmemiş ülkeler

Gelişmemiş olan ülkelerde sıralama şu şekilde:

3. Venezuela    

5. Kenya   

8. Nijerya   

10. Vietnam

Listenin yıldızı Ukrayna!

Ukrayna'nın lider olmasının sebebi aslında iyi bir durumdan kaynaklı değil. İstikrarsız ekonomisinin  kripto para kullanımının yaygınlaştırması ve benimsetmesi. En önemli sebep ise insanların yatırım ya da ticaret yapabilecekleri bir borsa olmayışı.

Kripto para konusundaki tüm işlemlerinizi Dünyanın Lider Kripto Borsası OKEx ile gerçekleştirebilirsiniz!

OKEx, her seviyeden traderlar için tamamen özelleştirilebilir bir kripto borsası sunar!

OKEx ile Bitcoin ve diğer alt coinlerin alım satımını yapmak için tıklayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir