Görüş Bildir
Haberler
Yılmaz Güney Filmleri Dijital Arşivde

Yılmaz Güney Filmleri Dijital Arşivde

Deniz Gök
29.08.2015 - 10:34 Son Güncelleme: 29.08.2015 - 17:21
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sinema filmlerinin uluslararası standartlarda korunması ve restore edilmesi için yürütülen çalışmalar kapsamında, usta yönetmen yönetmen Yılmaz Güney'in ilk filmi 'Umut' dijital ortama aktarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yılmaz Güney'in mirasçıları ile yapılan görüşmeler sonucunda 11 filmin dijital ortama aktarımının başladığını belirtti.

Konuyla ilgili şu açıklama yapan Ömer Çelik şunları söyledi:

'Sinemamızın unutulmaz isimlerinden Yılmaz Güney filmleri için çalışma başlattık. Güney'in mirasçıları ile yapılan görüşmeler sonucunda 11 filminin 35 mm negatif kopyalarının dijital ortama aktarımı için kolları sıvadık ve sinemamızın ödüllü filmlerinden 'Umut'un bu ay restorasyonunu tamamladık. Aç Kurtlar, Ağıt, Arkadaş, Düşman, Duvar, ‘Endişe, Seyyit Han, Sürü, Umut, Yol ve Zavallılar'dan oluşan bir dizi bu.'

'Umut' Venedik Film Festivali'nde

Çelik, 'Restorasyonu tamamlanan 'Umut' filmi, bu yıl 2-12 Eylül 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 72. Venedik Film Festivali'nde 20 eserle birlikte seyirciyle buluşacak. Şunu hemen belirteyim; Yılmaz Güney'in senaristlik, yönetmenlik, yapımcılık ve başrol olmak üzere çoklu imzasını taşıyan 'Umut' birçok önemli ismi bir araya getirmiştir. Sanatçılarımızı burada bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum' dedi.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0