Yıllarca Yanılmışız! Yapılan Araştırmalara Göre Karşı Cins Sizi Düşündüğünüzden Daha Çekici Buluyor Olabilir

40PAYLAŞIM

Tabii her şeyin ötesinde sizin kendinizi nasıl bulduğunuz önemli...

Kaynak: https://www.realclearscience.com/quick_a...

'Hangi fiziksel özelliklerimiz karşımızdakine çekici geliyor' sorusu birçok kişinin yüzyıllardır yanıtlamak istediği ve oldukça da merak ettiği bir durum.

Özellikle de batı ülkelerinde medyanın ve toplumun kadın ve erkeğe dayattığı belli başlı güzellik algıları var. Maalesef ki bundan dolayı da dünyada, kadınların her zaman zayıf ve seksi ve erkeklerin de her zaman kaslı olması gerektiği gibi bir düşünce hakim.

Peki gerçekten medyanın bize sunduğu bu güzellik algıları bize çekici geliyor mu?

Ünlü psikolog Xue Lei ve David Perret bu soruyu İngiliz Psikoloji Dergisi'nde yayınladıkları makalede yaptıkları anket ve araştırmalar doğrultusunda bu soruyu yanıtlamaya çalıştılar.

Belirli sorulardan oluşan bir mobil uygulama oluşturup, hazırladıkları bu anketi yaşları 17-26 arasında olan yüzlerce Avrupalı kadın ve erkeğe sordular.

Sorulan sorular arasındaki en önemli iki sorudan ilki karşıt cinsin BMI (Vücut kitle indeksi)'nın nasıl olması gerektiği ve diğeri de yağ oranıydı.

Heteroseksüel bireyler ile yapılan bu anketten hareketle kadın ve erkeklerin uzun süreli ve kısa süreli ilişkilerde nasıl bir vücudu çekici buldukları sonucuna ulaştılar.

👇

Kaynak: Xue Lei & David Perrett

Not: Görselde yer alan ilk sayı kişinin BMI oranını, ikinci sayı ise kişinin yağ oranını ifade ediyor. A bölümünde ideal olarak görülen kadın bedenini, B bölümünde ise ideal olarak görülen erkek vücudunu görüyoruz.Görselin üst tarafı kişilerin kısa süreli ilişki tercihleri ve alt tarafında da uzun süreli ilişki tercihlerini ifade ediyor.

Yapılan araştırmalar kadınların, erkeklerin düşündüğü ideal bedenden daha zayıf olmaya çalıştığını söylüyor. Aynı şekilde erkekler de kadınların ideal buldukları kas oranından daha fazlasına sahip olmaları gerektiklerini düşünüyorlar.

Bu fark her ne kadar az gibi görünse de aslında hiçbirimizin ideal güzellik algısında kendi bedenimizi şekillendirmemesi gerektiğin bir kanıtı.

İşte tam da bu nedenden dolayı bedenizle barışın ve kendinizi sevin!

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Birçok İnsan Tarafından Dünyanın En Yakışıklı Erkeği Olduğu Düşünülen 20 Kişi - onedio.com
Birçok İnsan Tarafından Dünyanın En Yakışıklı Erkeği Olduğu Düşünülen 20 Kişi - onedio.com
Karada, Havada, Denizde Her Yerde Kusursuz Görünmek İsteyen Kadınlar İçin Suya Dayanıklı 15 Ürün - onedio.com
Karada, Havada, Denizde Her Yerde Kusursuz Görünmek İsteyen Kadınlar İçin Suya Dayanıklı 15 Ürün - onedio.com
Giyimine Özen Gösteren Erkeklere Özel Uygun Fiyatlı 21 Aksesuar - onedio.com
Giyimine Özen Gösteren Erkeklere Özel Uygun Fiyatlı 21 Aksesuar - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
whypush

hepsi aynı aq, demekki tahminler doğruymuş

favilla

ya böyle şeyler yalan her insanın zevki başkadır, ulan benim abim büyük burunlu kadınlara bayilirdi, hatta kemerli de olursa daha çok severdi, ama bı anket yapılsa çoğu sevmez öyle burun. He neymiş burda zayıf kadın sevmiyorlarmis vs, yoo zayıf kadından hoşlanan dolu erkek var, ya da zayıflığın yakistigi kadın var kilonun yakistigi kadın var, ya hiç inanmıyorum şöyle anketlerin dayatmalarina. siz kendinizi aynada nasıl güzel buluyorsaniz sizin için ideali odur.

cesur9988

Yıllarca disiplinli bir şekilde spor yapan insanları 3 ayda vücut yapım kız düşsün diyen tiplerle bir tutmayın allah aşkına.spor bir hayat tarzıdır

lucidum

Vücut geliştireceksen, yani sporcu olacaksan, bunu birilerini etkilemek için yapmayacaksın. Tam tersi düşüneceksin. Ben vücut geliştiriyorum çünkü onları etkilemek istiyorum değil. Ben kendimi seviyorum, daha iyiye yükselmek benim amacım, daha özgüvenli olmak istiyorum ve bu yüzden vücut geliştiriyorum. Onlar da zaten benden etkileniyorlar. Yani "birilerini etkileme" işi, sizin amacınız değil, amacınıza ulaşınca yanında gelen getiri gibi bir şey olsun. Umarım anlatabilmişimdir. :D

panik-anne

Kilo alabilirsiniz,verebilirsiniz. boyunuzu daha uzun gösterebilir (topuklu ayakkabı yada kıyafet hileleri), makyajla bambaşka biri olabilirsiniz hele estetikle ananızın bile tanıyamayacağı hale gelebilirsiniz,fiziksel olarak herkesi etkileyebilirsiniz. ama kültürünüz,eğitiminiz,nezaketiniz,bakış açınız... bunları değiştiremezsiniz,sadece geliştirebilirsiniz. fiziğinizle bi ilişkiye başlayabilirsiniz ama kişiliğinizle devam ettirebilirsiniz. tabiki kendinize iyi bakın ama içinize daha iyi bakın.

Görüş Bildir