Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeryüzündeki Cehennem: 13 Çarpıcı Fotoğrafla Etiyopya'daki Danakil Çöküntüsü

 > 
246PAYLAŞIM

Cehennemin gerçekten var olduğunu düşünenler, müjde! Beelzebub'ın sığınağı National Geographic'e göre, Etiyopya'da bulunuyor. Etiyopya'nın Afar bölgesinde yer alan ve "Dünyadaki en acımasız yer" olarak nitelendirilen Danakil Çöküntüsü'nün en alçak noktaları deniz seviyesinin 100 metre altında kalıyor.

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/danak...

1. Dünyadaki en sıcak yerlerden biri olan Danakil Çöküntüsü, aynı zamanda jeolojik açıdan en aktif yerlerden biri. Eriyik, asidik ve köpüren bir toprağa sahip olan bu arazi daha önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor.

2. Çöküntü, kendini sarı, turuncu ve kırmızı renklerle gösteren tuz, sülfür ve çözünük demir gibi mineralleri barındırıyor.

3. Danakil Çöküntüsü'ndeki havuzların bazılarının pH seviyesi 1'in altında. Ölümcül asit, ince tuz tabakalarının altında saklanıyor. Çöküntü, dünyadaki en verimsiz ekosistemlerden birine sahip.

4. Çöküntü, bazalt akıntıları, kalkan volkanları ve sinder konileri ile kaplı.

5. 1926'da magma yüzeye çıkmış ve küçük bir maar oluşmasına sebep olan bir buhar patlaması yaşanmış.

6. Danakil Çöküntüsü'nü çevreleyen arazi eskiden Kızıl Deniz'in bir parçasıymış. Artık su yoksa bile, büyük miktarda tuz bulunuyor. Bu tuz, yerliler için hem değerli, hem de ölümcül.

7. Yakınlardaki Dallol'da yaşayan insanlar tuz kütlelerini kesiyor, onları develerin üzerine yüklüyor ve satmak için yakınlardaki şehirlere götürüyorlar. Bu iş oldukça meşakkatli olsa da, 100 yıldır geçimlerini bununla sağlıyorlar.

8. Danakil Çöküntüsü'nde 41°C'ye kadar ulaşabilen sıcaklık ve "Afar rüzgarı" denilen ve deriniz yanıyormuş gibi hissettiren kızgın esinti oldukça bunaltıcı.

9. Eğer zorlu hava koşulları veya güvenlik tehditleri sizi yıldırmıyorsa (tuzla alakalı çekişmeler sebebiyle pek çok turist yaralanmış veya öldürülmüş), burayı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Yine de - biraz pahalıya mal olacak olsa da - silahlı güvenlik görevlileri eşliğinde bölgeye gitmeniz tavsiye ediliyor.

10. 

11. 

12. 

13. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merlia

Bi benim mi hoşuma gitti :D

tyliebee

En üstte yaptığın yorumla inanan insanları ti'ye almasaydın daha keyifle gezilebilecek bir galeri olurdu editör. Kaldı ki üye değil editörsün, "Beelzebub'ın sığınağı" gibi bir alaya alma ifadesi kullanamazsın tarafsız olmak zorundasın.

corpse-bride

dünyanın etiyopya halkına garezi var anladım lan zaten fakırlıkten yıkılıyorlar nasıl bıseydır bu boyle

Gizli Kullanıcı

gelen vuruyo giden vuruyo yetmezmiş gibi birde dünya vuruyo :D

ahunaz

yakıyomu sen onu söyle... böyle ayağımızı basınca geberiyozmu.? cayır cayır yanıyozmu? yok yani işimizi bilelimde. yakmıyosa sıkıntı büyük)))

hiphopryhme

Dünyadaki cehennem diyince 2000 3000 derece vardır die bekliyodum lan amk ankara bile yazın 37 38 dereceyi buluyo dünyadaki cehennem dio adam dúnyanın cekirdegindeki sıcaklıktan haberi yok heralde cehennem dünyadaysa bence coook derinlerdedir :)

Görüş Bildir