Yeniliklere Devam: Facebook, WhatsApp Üzerinden Gönderilebilen Kripto Para Geliştiriyor

8PAYLAŞIM

Devletlerden önce dev teknoloji şirketlerinin hedefine giren blok zinciri bildiğiniz üzere çok büyük bir teknoloji. Facebook'un da son zamanlarda üzerinde çalıştığı bulut sistemlerinde blok zinciri kullanımı artık finansal bir çözümle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden Facebook, WhatsApp kullanıcılarının transfer edebilecekleri, kendine has bir kripto para birimi geliştiriyor.

Uygulama içerisinde para transferleri yapmak için kullanılacak.

Habere göre, sosyal medya ve reklam devi Facebook, WhatsApp merkezli bir kripto para birimi üzerinde çalışıyor. Kullanıcıların uygulama içerisinde birbirlerine para transfer edebileceği geliştirme ilk olarak Hindistan'daki bankaların havale işlemlerinde denenecek.

Yasal sorunlar çıkmaması için uygulama geliştiriliyor.

WhatsApp içerisinde gönderilebilecek olan kripto paralar yasal sorunlara yol açmaması için geliştirilmeye çalışılıyor. Devletlerin ve uluslararası örgütlerin kripto paralara karşı tutumu hala belli olmadığından, Mark Zuckerberg'in uygulamasını kurban etmek istemeyeceği bir gerçek. Bu yüzden de WhatsApp’ın kripto para güncellemesi yakın zamanda gelmeyebilir.

Neden önce Hindistan'da denenecek?

Çünkü Hindistan'da 200 milyonu aşkın bir WhatsApp kullanıcısı var. Bu büyük sayının sebebi de geçtiğimiz yıl ülkedeki internet hizmeti fiyatlarının yarı yarıya düşmüş olması... 

Hindistan’daki bankaların elinde tuttuğu havale piyasası çok önemli. Dünya Bankası verilerine göre Hint havale piyasası, ülkenin GSYİH miktarının %2.8’ini elinde bulunduruyor. Facebook, açık şekilde varlığını borçlu olduğu reklamcılık dünyasına alternatif bir gelir kaynağı arıyor. Bu hareketinin nedeni, son zamanlarda artan veri skandallarından dolayı tüm şirketleri bekleyen hukuki bir darbe olabilir.

2018'de Facebook'un kripto para kararsızlığı...

Facebook geçtiğimiz Ocak ayında bütün kripto paralarda yanıltıcı ve dolandırıcı kripto para birimlerinin reklamlarını engellemek için reklam yasağı getirmişti. Fakat sonrasında Mayıs ayında ise Messenger ekibinin başındaki David Marcus, Facebook’un blok zinciri operasyonlarını yöneten kişi olarak atandı ve o sıralar San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’in yönetim kurulu üyesiydi...

Facebook’ta dolaşırken gördüğünüz reklamlar ya kripto para borsalarına ya da borsalarda bulunan kripto paralara ait oluyorlar.

Haziran ayına geldiğimizde ise Facebook’un kripto para reklamları yasağını kaldırdığını gördük...

Kripto paraların çekirdek projeleri olan ICO’ların reklamları ise hala yasak durumda. Yani Facebook’ta dolaşırken gördüğünüz reklamlar ya kripto para borsalarına ya da borsalarda bulunan kripto paralara ait...

David Marcus Ağustos ayında Coinbase yönetim kurulundan istifa etmişti, çünkü Facebook’taki görevinin tarafsız olması gerekiyordu.

Bu istifa, şirketin büyük planlarına odaklanmak için attığı bir adımdı.

WhatsApp’ın geçtiğimiz ay reklam yayınlayacağının ortaya çıkması, belki de önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak yeni bir bankacılık sisteminin temellerini atmaya yöneliktir. Bu bankacılık sisteminin arkasında olmak isteyen şirket ise kendini uzun süredir belli ediyor.

WhatsApp Reklamları Geliyor! Bütün Kişisel Verileriniz Reklam Şirketlerine Açık Olacak - onedio.com
WhatsApp Reklamları Geliyor! Bütün Kişisel Verileriniz Reklam Şirketlerine Açık Olacak - onedio.com
Yeni Özellik Geldi! WhatsApp Android Sürümünde Pencere İçinde Pencere Modu Yayınlandı - onedio.com
Yeni Özellik Geldi! WhatsApp Android Sürümünde Pencere İçinde Pencere Modu Yayınlandı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir