Yeni Mezunsanız Eğer Yaşadığınız Çileyi Sizden Bile Daha İyi Anlatan Bu Yazıyı Okumalısınız!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Sizleri fazlasıyla öfkeli; çünkü fazlasıyla yeni mezun bir LinkedIn kullanıcısıyla tanıştıralım!

Barış Teknelioğlu, Sakarya Üniversitesi İşletme bölümünden 2014 yılında mezun olmuş.

Öğrenimi süresince aynı zamanda çeşitli işlerde de çalışan Barış, iş arayışında olan bir LinkedIn kullanıcısı.

Kendisi dün LinkedIn hesabında, yeni mezunların bitmek bilmeyen çilesine dair zehir zemberek, haklı mı haklı bir "serzenişte" bulundu!

Şirketlerin yeni mezunlara bakışını sarkastik bir dille eleştiren Barış'ın gönderisi şöyleydi:

"Teklifimdir; bütün yeni mezunlar vatandaşlıktan dahi atılsın."

"Gönderilsin yurt dışına. Onların ülkede ne işi var ki? Belki bişeyler öğrenir gelirler."

"Çünkü onlar daha konuşmasını bile bilmezler."

"Onlar senelerce eğitim almamıştır çünkü. Hep yan gelip yatmışlardır."

"Hatta dövün yeni mezunları neden yeni mezunsun diye."

"Gördüğünüz yerde ihbar edin yaşamasın onlar, ne de olsa her gittikleri yerde istenmeyen insanlar onlar. Hatta bu yeni sistemde suç sayılsın "yeni mezun olmak." 

"Bir de bunların kardeşi var "tecrübesizler" etnik grubu."

"Bunlar daha tehlikelidir. Artık yüzsüzleşmişlerdir. Kovulsa da gitmezler. Bunları da içeri atmak lazım üç beş sene. Belki tecrübe kazanırlar." 

"Bunu okuyan sevgili işe alımcı BEYEFENDİ ve HANIMEFENDİ ler . Çok merak konusu bu biz istenmeyen grupların içinde; acaba sizler hangi gezegenden geldiniz?"

"Orda da eğitim öğretim 16 sene mi? Işınlanmayı buldunuz mu? Dünyamıza nasıl alıştınız? 

Siz yazın ben size dönerim!"

Barış'ın sadece bir gün içinde 1000'den fazla beğeni alan gönderisine elbette hem destek, hem köstek mesajları yağmakta gecikmedi.

Gönderiye gelen mesajların tamamını linkten okuyabilirsiniz.

Ekşi Sözlük başta olmak üzere sosyal medyada da kendine yer buldu.

Barış'ın "serzenişinin" şirketlerimize, işe alım politikası ve yeni mezun kontenjanı konusunda öz eleştiri vesilesi olmasını dileriz!

Açın yeni mezunların önünü! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hukumran

adamsın ama üniversitede okurken bir yandan da gece gündüz iflahı sikilen yarı zamanlı birçok çalışan arkadaşın da vardı dostum. onları da unutma.

ersan-guney

Hala şu olayı dahi götünden anlayanlar varken bu insanlara derdini nasıl anlatacaksın ! Ulan sistem sığırları adam diyorki ''Üniversite mezunu olduğum için tepeden başlamak gibi bir derdim yok sadece başlamak için şans verin yeter'' ama o kadar sığırsınız ki, o kadar gözünüz kör ki ve o kadar her boku bildiğinizi sanıosunuz ki direk ''Ouuw öyle tepeden başlanmaz önce ezil'' die sanayide tamirci mantığıyla yorum yapıosunuz. Ve işin ilginç kısmı bunu söyleyenler üst düzey tipler:))) aynı zamanda büyük ahmaklar :) siz hiç işletme körlüğü die bişe duydunuzmu işte bu elemana şans verilse sizin aptalııklarınıza son verecek aslında :) Ama siz ahmaklar o köşebaşlarını beceriksiz, akılsız ve yaratıcılıktan yoksun bi şekilde parselleyip ezber tavırları sürdürdüğünüz için insanlar işsiz kalmaya devam edio :). Aslında keşke sanayide tükkan açıp gerçek yerinizi bulsanız oh miss ama zaman lazım işte :)

zeynep-siyahhan

Şimdi tarafsız olarak bi şey söylicem. Üniversiteden mezun olanların %90'ı istisnasız iş beğenmiyor. İş beğense pozisyon beğenmiyor. Pozisyon beğense maaş beğenmiyor. Çok ciddi bir bölümü ya allah diyip bir şirkete yönetici ya da rütbeli bi pozisyonda çalışmak istiyor 0 tecrübeyle. Şimdi bana burada kimse iş yok demesin. Biz iş beğenmiyoruz desin. Kimse diplomanla sana yüksek maaş ve mevki vermiyor. Tabi bunlarda mezunların işine gelmiyor sonra vay efendim "şirketler tecrübesizlere iş vermiyor ama üni mezunu istiyor" öyle bi şey yok arkadaşlar. Mezun olurken ki hayalleriniz maalesef suya düşünce ne diyiceğinizi şaşırıyorsunuz. Kimse 4 sene gastronomi okudun diye seni ilk işinden şef yapmaz. Yaşın kaç olursa olsun hep en alttan başlarsın. İşte olay burada başlıyor. Sen gördüğün eğitimi kullanıp basamak basamak atlarsın çalıştığın yerde. Zaten o zaman bi şeye gerek kalmaz. Diplomanın değil de gördüğün eğitimin ekmeğini orada yersin. İş beğenmemeyi bırakıp bi an önce gerçeklerle yüzleşin.

gladiator07

Çocuk zaten tecrübe verilmemekten yakınmış, ben niye bir şirkette diplomamla 0 dan cio olamıyorum diye değil. Kusura bakmayında bu düşünce yapılarından dolayı Türkiye yerinde sayıyor. İş beğenmeme yazmışsınız size bir teklifim var, ne mezunusunz bilmiyorum hadi işletme okudunuz diyelim inşatta duvar ustası olurmusunuz. Bukadar alakasız işte iş önermeleri ve beğenmedi dedikleri. Hadi inşaat müh. Diyelim inşatın temelinden başlayıp duvar ustası olurmusunuz. Yada tecrübeli bir mühendisin yanında işimi pekiştirmek istersiniz ( Tecrübe). Anlatılmak istenen bunlar. Kusura bakmayın ama bu kısır döngü sizide bulur. Sistem fail çünkü.

ersan-guney

''Tarafsız olarak bişe sölicem'' dedikten sonra sistemin sözcüsü olmak :)...İş beğenmiyor ne demek acaba ? Yıllarca okuyup sanayide tamirci çıraklığını kabul etmemek falan mı ? Maaş beğenmemekten kastın ne peki ? Günde 12 saat it gibi çalışıp zar zor yaşamak, geçinmek falan mı ? Kimse ben üniverste okudum en tepeden başlamak istiyorum demiyor burada, götümüzden okursak oraya varırız evet. Ama mesele şu ki tüm işverenler daha doğrusu kendini pazarlamak dışında hiç bir şeye yaramayan İk'cıların tek derdi tecrübe. Ya arkadaş adam yada kadın yeni mezundur ama parlak bi tiptir şans verirsin, senin görmediklerini görür şans verirsn. Ama bizim ülkede İk bu işi sadece tecrübeden ibaret sancak kadar ahmak tiplere kaldığı için sonuç bu. Dip not: Kimse 4 yıl okudu die en tepeden başlamak istemio sadece başlamak istio ama sana kalsa çaycı olup seslerini kessin, biat edip mutlu olsunlar. ÖYLE BİŞE YOK :)

gladiator07

Steve Jobs "Zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek bana mantıklı gelmiyor. Biz zeki insanları işe alırız ki, onlar bize ne yapacağımızı söylesinler.” Bu sözü bile yeter herşeyi açıklamaya. Dünya bu düşünce yapısıyla gelişir büyür markalaşır. Aksi düşünce içi samanla doldurulmuş kafa tasından ibaret ne acı ...

gladiator07

Çok haklı ilk iş başvurumu 18 yaşında yaptım. Bana sordukları tecrübeydi. Üniversiteye gittim döndüm sordukları tecrübe, askerlik. Askere gittim geldim tecrübe, yaş sınırı. Ulan be kanı bozuklar sizi İK diye oraya oturtanlar. Müdürler, patronlar. Oraya siz nasıl geldiniz acaba kimin götünü yaladınız. Amk fırsat vermezseniz kim tecrübe edinicek. Hiç bi işten anlamazken o koltuğu işgal ederken yeni nesle fırsat vermezken eve gidip çocuğuna ben size haram lokma yedirtmiyorum diyosunuz ya. Haramın kralını yedirtiyorsunuz. Mülakatlarda kasıtlı tipler, az para veririm köle gibi çalışırsın esnek saat vardır vs vs. Herşeye eyv dersin ama seni yine almazlar. Elimde bi fırsat olsa sktr olup gidip başka ülkede çalışıcam. Allah bunların eline kimseyi düşürmesin. Öyle bi zaman gelsinki pırıl pırıl dürüst genç nesillerin insanca yaşayacağı zamanları görmeyi iple çekiyorum. Evet işsiziz ama bu bizim iş beğenmeme durumumuzdan değil sizin kendinizi aşırı beğenmiş egolarınızdan kaynaklanıyor.

Başlıklar

Sakarya
Görüş Bildir