Yeni Mezunsanız Eğer Yaşadığınız Çileyi Sizden Bile Daha İyi Anlatan Bu Yazıyı Okumalısınız!

652PAYLAŞIM

Sizleri fazlasıyla öfkeli; çünkü fazlasıyla yeni mezun bir LinkedIn kullanıcısıyla tanıştıralım!

Barış Teknelioğlu, Sakarya Üniversitesi İşletme bölümünden 2014 yılında mezun olmuş.

Öğrenimi süresince aynı zamanda çeşitli işlerde de çalışan Barış, iş arayışında olan bir LinkedIn kullanıcısı.

Kendisi dün LinkedIn hesabında, yeni mezunların bitmek bilmeyen çilesine dair zehir zemberek, haklı mı haklı bir "serzenişte" bulundu!

Şirketlerin yeni mezunlara bakışını sarkastik bir dille eleştiren Barış'ın gönderisi şöyleydi:

"Teklifimdir; bütün yeni mezunlar vatandaşlıktan dahi atılsın."

"Gönderilsin yurt dışına. Onların ülkede ne işi var ki? Belki bişeyler öğrenir gelirler."

"Çünkü onlar daha konuşmasını bile bilmezler."

"Onlar senelerce eğitim almamıştır çünkü. Hep yan gelip yatmışlardır."

"Hatta dövün yeni mezunları neden yeni mezunsun diye."

"Gördüğünüz yerde ihbar edin yaşamasın onlar, ne de olsa her gittikleri yerde istenmeyen insanlar onlar. Hatta bu yeni sistemde suç sayılsın "yeni mezun olmak." 

"Bir de bunların kardeşi var "tecrübesizler" etnik grubu."

"Bunlar daha tehlikelidir. Artık yüzsüzleşmişlerdir. Kovulsa da gitmezler. Bunları da içeri atmak lazım üç beş sene. Belki tecrübe kazanırlar." 

"Bunu okuyan sevgili işe alımcı BEYEFENDİ ve HANIMEFENDİ ler . Çok merak konusu bu biz istenmeyen grupların içinde; acaba sizler hangi gezegenden geldiniz?"

"Orda da eğitim öğretim 16 sene mi? Işınlanmayı buldunuz mu? Dünyamıza nasıl alıştınız? 

Siz yazın ben size dönerim!"

Barış'ın sadece bir gün içinde 1000'den fazla beğeni alan gönderisine elbette hem destek, hem köstek mesajları yağmakta gecikmedi.

Gönderiye gelen mesajların tamamını linkten okuyabilirsiniz.

Ekşi Sözlük başta olmak üzere sosyal medyada da kendine yer buldu.

Barış'ın "serzenişinin" şirketlerimize, işe alım politikası ve yeni mezun kontenjanı konusunda öz eleştiri vesilesi olmasını dileriz!

Açın yeni mezunların önünü! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hukumran

adamsın ama üniversitede okurken bir yandan da gece gündüz iflahı sikilen yarı zamanlı birçok çalışan arkadaşın da vardı dostum. onları da unutma.

zeynep-siyahhan

Şimdi tarafsız olarak bi şey söylicem. Üniversiteden mezun olanların %90'ı istisnasız iş beğenmiyor. İş beğense pozisyon beğenmiyor. Pozisyon beğense maaş beğenmiyor. Çok ciddi bir bölümü ya allah diyip bir şirkete yönetici ya da rütbeli bi pozisyonda çalışmak istiyor 0 tecrübeyle. Şimdi bana burada kimse iş yok demesin. Biz iş beğenmiyoruz desin. Kimse diplomanla sana yüksek maaş ve mevki vermiyor. Tabi bunlarda mezunların işine gelmiyor sonra vay efendim "şirketler tecrübesizlere iş vermiyor ama üni mezunu istiyor" öyle bi şey yok arkadaşlar. Mezun olurken ki hayalleriniz maalesef suya düşünce ne diyiceğinizi şaşırıyorsunuz. Kimse 4 sene gastronomi okudun diye seni ilk işinden şef yapmaz. Yaşın kaç olursa olsun hep en alttan başlarsın. İşte olay burada başlıyor. Sen gördüğün eğitimi kullanıp basamak basamak atlarsın çalıştığın yerde. Zaten o zaman bi şeye gerek kalmaz. Diplomanın değil de gördüğün eğitimin ekmeğini orada yersin. İş beğenmemeyi bırakıp bi an önce gerçeklerle yüzleşin.

gladiator07

Çocuk zaten tecrübe verilmemekten yakınmış, ben niye bir şirkette diplomamla 0 dan cio olamıyorum diye değil. Kusura bakmayında bu düşünce yapılarından dolayı Türkiye yerinde sayıyor. İş beğenmeme yazmışsınız size bir teklifim var, ne mezunusunz bilmiyorum hadi işletme okudunuz diyelim inşatta duvar ustası olurmusunuz. Bukadar alakasız işte iş önermeleri ve beğenmedi dedikleri. Hadi inşaat müh. Diyelim inşatın temelinden başlayıp duvar ustası olurmusunuz. Yada tecrübeli bir mühendisin yanında işimi pekiştirmek istersiniz ( Tecrübe). Anlatılmak istenen bunlar. Kusura bakmayın ama bu kısır döngü sizide bulur. Sistem fail çünkü.

gladiator07

Steve Jobs "Zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek bana mantıklı gelmiyor. Biz zeki insanları işe alırız ki, onlar bize ne yapacağımızı söylesinler.” Bu sözü bile yeter herşeyi açıklamaya. Dünya bu düşünce yapısıyla gelişir büyür markalaşır. Aksi düşünce içi samanla doldurulmuş kafa tasından ibaret ne acı ...

gladiator07

Çok haklı ilk iş başvurumu 18 yaşında yaptım. Bana sordukları tecrübeydi. Üniversiteye gittim döndüm sordukları tecrübe, askerlik. Askere gittim geldim tecrübe, yaş sınırı. Ulan be kanı bozuklar sizi İK diye oraya oturtanlar. Müdürler, patronlar. Oraya siz nasıl geldiniz acaba kimin götünü yaladınız. Amk fırsat vermezseniz kim tecrübe edinicek. Hiç bi işten anlamazken o koltuğu işgal ederken yeni nesle fırsat vermezken eve gidip çocuğuna ben size haram lokma yedirtmiyorum diyosunuz ya. Haramın kralını yedirtiyorsunuz. Mülakatlarda kasıtlı tipler, az para veririm köle gibi çalışırsın esnek saat vardır vs vs. Herşeye eyv dersin ama seni yine almazlar. Elimde bi fırsat olsa sktr olup gidip başka ülkede çalışıcam. Allah bunların eline kimseyi düşürmesin. Öyle bi zaman gelsinki pırıl pırıl dürüst genç nesillerin insanca yaşayacağı zamanları görmeyi iple çekiyorum. Evet işsiziz ama bu bizim iş beğenmeme durumumuzdan değil sizin kendinizi aşırı beğenmiş egolarınızdan kaynaklanıyor.

metin-s.

Uzun zamandır iş ilanlarına bakıyorum ya 5 yıl tecrübe ya askerlik ya da başka bir şeyler istiyorlar ama sürekli istiyorlar istedikleri olabilecek şey değil adam 10 yıl tecrübeli 35 yaşını geçmemiş diyor. Ulan okuldan mezun oldum, askerlik şu bu de 23 yaşındasın en az bir yılda iş arıyor insanlar oldu mu sana 24 sonra yaş kriteri yok maaş yok bilmem ne diyerek alma adamı ama sektörün de en iyisiyim de. Kusura bakmasın kimse ama "bok en iyisi sensin" 100 ilandan 99u tecrübe istiyor e torpil de işliyor özel ya da kamu fark etmeksizin ilan bile verilmeden gidip görüşüyor adamı olanlar giriyor işe tanıdığın yoksa bir yerlerde sende gidip görüşüyorsun ama aldığın tek yanıt biz size döneriz oluyor. Yazık bizlere yazık bizlerin her olumsuz görüşme sonucu inancı, isteği köreliyor canı sıkılıyor. Bu ilanları verenler acaba hayatlarında kendilerini hiç bir halta yaramayan bir insan olarak hissetmiş midir ? Eğer hissetmediyse keşke birileri hissettirse de bizim o dönemde neler yaşadığımızı, hissettiğimizi biraz da olsa anlasa.

Görüş Bildir