Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Bir Çevreye Girdiğimizde Entelektüel İnsan İmajı Yaratmak İçin Sık Başvurduğumuz 11 Sahtekarlık

 > -

Entelektüel olmaya özenen ancak bunun için gerekli olan niteliği kazanmamış kimselere "Entel" deriz. Bazılarında yalan söylemek ya da olduğundan farklı gibi görünme çabası öyle hastalıklı bir hal alır ki; sonunda komik duruma düşse bile farkına varamayacak derecede aciz bir insan portresi ortaya çıkar. 

Kendimizi ait hissetmediğimiz, bir parçası olduğunu düşünmediğimiz bir çevreye girdiğimizde tedirgin oluruz. Çünkü modern toplum "bilmiyorum" demeyi ayıp saymıştır. O yüzden bu sözcüğü bir türlü kullanamayız. Bu yüzden de aşağıdaki sahtekarlıklara başvurmayı çare olarak görürüz. Bu sahtekarlıkların en bilinen 11 tanesini sizler için derledik. İşte "Entelektüel" olmanın değil, Entel görünmenin 11 çok bilinen yolu:

11. Daha önce hiç tatmadığınız lezzetlerin sunulduğu bir mekana gitmeden önce menüsu hakkında bir ön çalışma yapıp, daha sonra sağa sola "şunu, bunu mutlaka yemelisin " şeklinde öneriler yapmak.

10. Gündeme dair önemli gelişmeleri, haberleri hiç okumadan Retweet edip, ilgili görünmek.

9. Yalnız kaldığınızda sürekli popüler filmler izleyip, insan içine çıkınca onları gömmek ya da bu tür filmleri izlememeyi seçtiğinizi iddia etmek

8. Bir başka klasik ise şaraplar hakkında bilgili görünmek. Bu da yine buluşmalar öncesinde ön çalışma gerektiren sahtekarlıklardan..

7. İşte vazgeçilmezlerimizden biri daha; iş yerindeki pozisyonumuz hakkında yanıltıcı bilgi vermek. Çoğumuz ofis elamanı olarak çalıştığımız bir şirketin üst düzey yöneticileriyiz aslında..

6. Yabancı bir dili akıcı olarak konuştuğunu iddia etmek olmazsa olmazımızdır.

5. Evet söyleyin bakalım, aramızdan kaç kişi yeni girdiği bir ortamda Odtü Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu olduğunu iddia etti?

4. Ünlülere ait popüler sözleri ezberleyip, anlamadığımız, bilgi sahibi olmadığımız konuşmaların içine doğru zamanlamayla bırakma çabası.

3. Facebook sayesinde öğrenilen şiirleri ve şairleri arada sırada kullanmak da farzdır.

2. Kalın çerçeveli bir gözlük, saça başa özen ve düzgün bir kılık da önemli tabii.

1. Evet son maddemiz de sürekli yanımızda taşıdığımız ağır kitaplar. Yeter ki biri sizi okuyor görsün! Öyle değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sayd

nerdeyse hiçbiri yok,baya sevindim lan

Gizli Kullanıcı

Kişi kendinden bilir işi.

koala-neco

hiç de öyle kasıntı hareketlerim olmadı rahatım, sadece arkadaşları mumbar yemeye götürürdüğümde " şekli at y...'na benziyor olabilir ama lezzeti on numara" derim -.-

abzkrt89

Alın size gerçek komedi: Geçen yıl Sakarya'ya bir iş görüşmesi için gitmiştim. İş görüşmesinden sonra yemeğe davet edildim. Nereye gidelim falan filan diye kendi aralarında tartışırlarken Leman Kültür'e girelim diye karara vardılar. Açık söyleyeyim; Leman Kültür'ün dergi dışında restoran işinde olduğunu orada öğrendim(Ay kıroya bak dediğinizi burdan duydum). İçeri girdik, masaya oturduk. Garson olacak dengesiz menüleri getirdi ve o da ne arkadaş? Menü İspanyolca mı Fransızca mı daha hangi dil olduğunu çözemedim. İçimden 'vay anasını menüler bile bi değişikmiş ulan.' dedim. Herkes menüden bir zımbırtı seçti, sıra bana geldi, bizim dengesiz garson sordu: -Siz ne arzu edersiniz beyefendi? -Kardeş bana şu 13 numaradaki lö sipesiyelö şakşukayı getir. Garson bir durdu, çünkü kendi bile bilmiyor o yemeğin ne olduğunu. Sonra geldi, elimdeki menüye baktı. 'Beyefendi bu menüyü turistlere veriyorduk, yanlışlık için kusura bakmayın.' :'(

confused

bunlar şaka heralde ?? gerçekten bunları yapan var mı??

Başlıklar

FacebookOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Görüş Bildir