Yaşanan Gelgit Sonucu Yüksek Betonun Üzerinde 24 Saat Mahsur Kalan Sevimli Fok Kurtarıldı

0PAYLAŞIM

Yaralı bir gri fok, 2. Dünya Savaşı'ndan kalma makineli tüfek yuvasının üzerinde 24 saat mahsur kaldıktan sonra kurtarıldı. Detayları Independent'tan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/uk/ho...

Fok, Yorkshire'daki Fraisthorpe Sahili'nde yaşanan gelgit sonucu 3 metre yüksekliğindeki betonun üzerinde mahsur kaldı.

Oradan geçen birisi İngiltere'nin en büyük hayvan kurtarma kuruluşu olan RSPCA'i kumun üzerine ''Foku fark edin!'' yazarak uyardı.

RSPCA'in hayvan toplama sorumlusu Leanne Honess-Heather konu hakkında açıklamalarda bulundu: ''Zavallı fokun endişeli olduğu açıkça gözüküyordu ve gözünden yaralandığını görebiliyorduk. Çünkü 24 saat boyunca günün sıcağında güneşin altında mahsur kalmıştı ve çok susamıştı.''

Honess-Heather, gelgit sonucu makineli tüfek yuvası yüksekte kaldığı için foku kurtarmanın zor olduğunu söyledi.

RSPCA başmüfettiş yardımcısı Claire Mitchell'ın da katıldığı kurtarma çalışmasında ilk başta fokun etrafı dikkatlice ağa sarıldı. Sonrasında bütün ekip birlik halinde vücut ağırlıklarını kullanarak foku sahile indirdiler.

Kurtarılan fok, Scarborough Deniz Yaşamı Merkezi'ne götürüldü ve vahşi hayata geri bırakılmadan önce gözünde oluşan hafif enfeksiyon tedavi edildi.

Yorkshire kıyılarında 300 civarında gri fok kolonisi olduğu bilinmektedir.

Deniz yaşamı kurtarma ekibi, gelgit sonucu mahsur kalan bu fok olayından bir hafta önce bir vatandaşın çağrısı üzerine Scarborough'un Güney Körfezi'ndeki iskelenin üzerinde duran bir foku da kurtardı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bseozyrt

Canım benim ya nasılda magdur kalmış bir kayanın üstünde :( Suların çekildigi saati hesap edememiş depresif dönemden dolayı herhal..

Görüş Bildir