Yarım Günlük Maaşını İade Etti: Japonya'da Yemeğe 3 Dakika Erken Çıkan Çalışan Kamuoyundan Özür Diledi

 > -
Abone ol

Japonya'da ilginç bir olay yaşandı. Öğle yemeğine başlamak için masasını 3 dakika erken terk eden ve 7 ay içinde 26 kez aynı olayı tekrar eden kamu kurumu çalışanı, müdürleriyle birlikte ekran karşısına çıkarak özür diledi ve yarım günlük maaşını iade etti. Yetkililer ise duruma daha erken müdahale edemedikleri için üzgün olduklarını açıkladı.

Milliyet'te yer alan habere göre, Japonya'nın Kobe kentindeki 'Kobe Su Dağıtım Bürosu' adlı kamu şirketin yöneticileri, 64 yaşındaki bir çalışanının 7 aylık bir dönem boyunca (Eylül 2017- Mart 2018) 26 kez yemek saatinden 3 dakika önce masasını terk ettiğini ve şirket binasının karşısındaki yemek dükkanına gittiğini tespit etti. Şirket yöneticileri bunu tespit ettikten sonra basın toplantısı düzenleyerek kamuoyundan özür diledi.

"Çok pişmanım"

"Son derece üzücü bir skandal yaşandı. İçten özürlerimizi sunarız" diyen şirket yöneticileri başlarını eğerek özür diledi. Mesai saatlerinden toplamda 78 dakikayı kullandığı belirlenen çalışan da "Çok pişmanım" dedi ve yarım günlük maaşını iade etti.

Japonya'da şirket çalışanlarının %12'si ayda 100 saat fazla mesai yapıyor

Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre işçilerin 1 yılda 20 günlük izin hakkı bulunuyor ancak yüzde 35'i bu hakkını kullanmamayı tercih ediyor. 

Ayrıca ülkedeki şirket çalışanlarının 4'te 1'i ücretlerini almadan ayda 80 saatin üzerinde fazla mesai yapıyor. Yüzde 12'lik bir kesimin ise fazla mesai yaptıkları süre ayda 100 saatin üzerine çıkıyor.

Japonya'da Demiryolları İşletmesi Trenlerden Biri '20 Saniye' Erken Kalkınca, Yolculardan Özür Diledi - onedio.com
Japonya'da Demiryolları İşletmesi Trenlerden Biri '20 Saniye' Erken Kalkınca, Yolculardan Özür Diledi - onedio.com

Japonya'da meydana gelen bu olaya sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir