Yargıtay: Haydarpaşa'yı Yakanlara Verilen Cezayı 'İyi Halden' Erteleyin

 > -

İzolasyon çalışmaları sırasında İstanbul'un en önemli simgelerinden Haydarpaşa Garı'nın yanmasına neden olan iki işçi ile şirketin sahibine verilen 10 aylık cezayı Yargıtay çok buldu. 8. Daire, sanıklara verilen cezanın 'iyi halden' ertelenmesini istedi. Yerel mahkeme, zararın karşılanmaması ve suçun tarihi binaya karşı ciddi bir ihmal sonucu işlenmiş olduğu gerekçeleriyle cezayı ertelememişti.

Haydarpaşa Garı’nda, 28 Kasım 2010’daki yangının ardından, çatıda izolasyon yapan Zafer Ateş ve Hüseyin Doğan adlı işçiler ile izolasyon çalışmasını yürüten şirketin sahibi İhsan Kaboğlu ve Hüseyin Kaboğlu hakkında 'taksirle yangına sebebiyet vermek' suçundan, TCDD mühendisleri Suavi Günay ve mühendis Ayşe Kaplan hakkında ise 'genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması' suçundan üç aydan bir yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Anadolu 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nde 6 Aralık 2013’te biten yargılama sonunda, işçiler Ateş ve Doğan ile şirketin sahibi İhsan Kaboğlu hakkında 10'ar ay hapis cezası vermişti. Zararın karşılanmadığını ve suçun tarihi binaya karşı ciddi bir ihmal sonucu işlendiğini belirten mahkeme cezayı ertelememişti. Mühendis Suavi Günay ve Ayşe Kaplan ile şirket sahiplerinden Hüseyin Kabloğu ise beraat etmişti.

Kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanan bu karar bile Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından 'fazla' bulunarak, bozuldu. Daire, cezanın ertelenmemesi kararının, sanıkların pişmanlık durumları, kişilik özellikleri, duruşmalardaki davranışları ve yeniden suç işleyip işlemeyecekleri göz önünde bulundurulmadan verildiğini savunarak, cezanın ertelenmesi için dosyayı yerel mahkemeye geri gönderdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir