Yargıtay 'Haksız Zenginleşmeye Neden Olur' Dedi ve Kurbağalıdere'de Kaybolan İşçinin Ailesine Tazminat Yarıya İndirildi

 > 
237PAYLAŞIM

2010 yılında İstanbul, Kadıköy'de aşırı yağışlar nedeniyle Kurbağalıdere taştı ve sokakları süpürmekle görevli belediye işçisi Mevlüt Macit sele kapıldı. Ailesi aylarca dereden cenaze bekledi ancak cansız bedenine dahi ulaşılamadı. Yerel mahkeme işçi Macit'in ölümünü kusurlu buldu ve aileye 310 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Dosya Yargıtay'a gitti, 'haksız zenginleşmeye neden olur' diyerek tazminat oranını yarıya düşürüldü.

Taşan derede kaybolan Mevlüt Macit'in ailesi hukuk mücadelesi başlattı.

Habertürk'ten Yasemin Güneri'nin haberine göre yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle taşeron temizlik işçisi olarak İSKİ'de çalışan Mevlüt Macit'in ailesi eşi Güllü Macit ve dört çocuğu, İstanbul 21. İş Mahkemesi'ne, 650 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Ataşehir Belediyesi, İSKİ ve İBB aleyhine açılan davada mahkeme, sokakları süpürmekle görevli Macit'in hiçbir eğitimi olmamasına rağmen dere yatağı üzerinde çalıştırıldığına işaret etti.

Koruyucu önlem alınmadan işçinin dereyatağını temizlemeye zorlandığını vurgulayan mahkeme, aileye toplam 310 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Yargıtay, 'haksız zenginleşmeye neden olur.'

İstanbul İş Mahkemesi'nin aldığı karar Yargıtay'a gitti. Yargıtay, 'miktarın haksız zenginleşmeye neden olabileceği' gerekçesiyle tazminat miktarının düşürülmesine karar verdi. 

Dosya yeniden yerel mahkemenin önüne geldi. Ancak mahkeme kararında direndi ve İstanbul'daki ev fiyatları dikkate alındığında, 'davacıları zenginleştirecek bir miktar değildir' diyerek Yargıtay'ın görüşüne itiraz etti. 

Macit'in cesedinin hala bulunmadığı, ailenin ziyaret edeceği bir mezar taşının bile olmadığı karara eklendi ve konu bir kez daha Yargıtay'ın önüne geldi.

Yerel mahkeme tazminatı düşürmek zorunda kalacak.

Dosyaya bu kez hukuk genel kurulu baktı. Ancak sonuç değişmedi. Aileye verilen tazminatın yüksek olduğu kesinlik kazandı. Yerel mahkeme 310 bin liralık tazminat miktarını düşürmek zorunda kalacak.

Yargıtay kararına sosyal medya da tepki gösterdi...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir