Görüş Bildir
Haberler
Yargıdan Yüz Kızartan Karar: Engelli Çocuğa Cinsel İstismara 'Olumlu Tutum' ve 'Erken Boşalma' İndirimi

etiket Yargıdan Yüz Kızartan Karar: Engelli Çocuğa Cinsel İstismara 'Olumlu Tutum' ve 'Erken Boşalma' İndirimi

Onedio Medya
10.03.2016 - 13:51 Son Güncelleme: 10.03.2016 - 15:56

Diyarbakır'da yüzde 50 zihinsel engelli erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan taksi şoförü  S.K.'yı, 'Basit cinsel istismar' suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, duruşmalardaki 'olumlu tutumu' nedeniyle cezayı 6 yıl 8 aya indirdi. Ayrıca Mahkeme gerekçeli kararında, sanığın 'erken boşalma' nedeniyle eylemine devam edemediğini, olayı 'basit cinsel istismar' olarak değerlendirmesine işaret etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi'nde taksicilik yapan 32 yaşındaki S.K., iddiaya göre 2014 yılında sokakta karşılaştığı yüzde 50 zihinsel engelli 14 yaşındaki erkek çocuk M.Ş.'yi evine götürüp cinsel istismarda bulundu. 

'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti

Çocuğun yolda gördüğü akrabasına olayı anlatması üzerine aile şikayetçi olurken, polis şüpheli S.K.'yı gözaltına aldı. Suçlamaları kabul etmeyen S.K. tutuklandı. Hazırlanan iddianamede hakkında 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. 

Olay günü alınan raporda cinsel istismar iddialarının doğrulandığını belirten savcı, S.K.'nın daha önce tanıdığı mağduru kandırarak evine götürüp cinsel istismarda bulunduğunu belirtti.

'Taksiciler iftira atmış olabilir'

'Taksiciler iftira atmış olabilir'

Tutuklu yargılandığı 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde suçlamaları reddeden S.K., 'Mağdur bazen gelip ayakkabılarımızı boyardı. Olay günü aç olduğunu söyleyince çörek alması için para verdim. Mağdur kardeşim gibidir. Evli ve iki çocuk babasıyım. Korsan taksi işi yaptığım için taksicilerle aramda problem oluyordu. Bu nedenle iftira atmış olabilirler' dedi.

İfadesi alınan mağdur M.Ş. ise sanığın daha önce yanlış bir davranışı olmadığını belirterek, 'Eve doğru yürürken yanıma gelerek çay içmeyi teklif etti. Daha sonra 'Eve gidelim' dedi. Birlikte onun evine çıktık' diyerek cinsel istismara uğradığını anlattı.

Mağdur ve babası ifadesi değiştirdi

Mağdur M.Ş., daha sonra verdiği ifadesinde ise sanığın evine çıkmadığını ve cinsel istismar olayının yaşanmadığını söyledi.

İlk ifadesinde sanıktan şikayetçi olduğunu belirten mağdurun babası H.Ş. de daha sonra ifadesini değiştirerek, 'Oğlum geçirdiği kaza sonucu yaklaşık 4-5 ay komada kaldı ve 10 kez ameliyat oldu. Akli dengesi yerinde değil. Ne dediğini bilmiyor' dedi.

'Olumlu davranış indirimi'

'Olumlu davranış indirimi'

Yargılama sırasında sanık S.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, davanın son duruşmasında, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanığın suçu işlediğine dair delil bulanamadığını belirterek S.K.'nın beraatını talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme, sanık S.K.'yı 'Basit cinsel istismar' suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın yargılama sırasındaki olumlu davranışlarının göz önüne alındığını belirten mahkeme, S.K.'nın cezasını 6 yıl 8 aya indirdi.

Mahkeme gerekçeli kararında, sanığın erken boşalma nedeniyle eylemine devam edemediğini, olayı 'basit cinsel istismar' olarak değerlendirmesine işaret etti.

Felat Bozarslan / Diyarbakır - DHA 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
928
513
301
16
14
11
8
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Rim

Yetişkin insanların eşcinsel ilişkide bulunmasını meşru görmeyen hükümet ve toplum tecavüz olaylarında her türlü durumu meşru görmeye devam ediyor. LGBT bire... Devamını Gör

cocuklara, engellilere, yaslılara, rızası dısında kadınlara kalkan cukleriniz kopsun!

A Freca Menta

Vatandaşın olduğum için beni her geçen gün biraz daha utandırıyorsun Türkiye... (Beğenmiyorsan siktir git'çiler dadanmasın, elimde olsa gideceğim)