Yapmayınca Kadın Düşmanı Olmasak da Yapınca Feminist Olmadığımız 7 Klişe Hareket

145PAYLAŞIM

Feminizm artık günümüzde cinsiyetlerin toplumsal, siyasi ve ekonomik anlamda eşitliğini savunmaktan çok daha öteye gidiyor ve konu hakkında çeşitli platformlarda geniş çaplı tartışmalar yaşanıyor. 

Kadın haklarını gözler önünde çiğnemekten çekinmeyen Donald Trump'ın eşi ve kızının feminist ikonlar olarak lanse edildiği bu modern zamanda Bustle yazarı Suzanna Weiss'ın kaleme aldığı bu güzel içeriği sizler için derledik.

Kaynak: https://www.bustle.com/p/7-things-that-d...

Feminizm, özel bir davetiye ile girilen bir VIP kulüp değildir. Feminizm hareketinin bir parçası olmak için yapmanız gereken tek şey, cinsiyet eşitliğine inanmaktır.

"Fakat ne kadar iddia ederseniz edin sizi bir feminist yapmayan bazı şeyler olduğunu söyleyebiliriz. 

Günümüzde artık bazı çevrelerde, kendinizi bir feminist olarak görmek moda haline geldi, ancak söze değil icraate bakmak gerek! 

Bu, ağzınızdan birşey kaçırıp cinsiyetçi bir şey söylemekle veya yapmakla ilgili bir durum da değil. Çünkü emin olun aramızdaki en ciddi feministler bile bu anları yaşıyor. 

Ayrıca, burada bahsedilenlerin hiçiri makyajı sevip sevmediğiniz ya da ne tür TV programları izlediğinizinin feminizm üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu söylemek de olmayacak. Cinsiyet ayrımı yapan ya da cinsiyet ayrımı yapan bir kültürden köklerini almış herhangi bir medyayı takip ediyorsunuz demek sizi 'kötü bir feminist' de yapmayacaktır.

Anti-feminist olduğunuzu gerçekten kanıtlayan tek şey eşit insan haklarını küçük gören ve bunu değiştirmek için çaba sarf etmeyen şeyleri düzenli olarak yapmaktır.

İşte size bir feminist olduğunuzu iddia ediyor olsanız bile, sizi feminist yapmayan bazı şeyler;"

1. "Eğer feminizminiz trans/LGBT/Afro/farklı renklerde kadınlar/engelliler/BÜTÜN KIZLARI içermiyorsa kendinize feminist demeyi bırakın"

Feminizm sadece kadınlarla ilgili olamaz, çünkü ezilen cinsiyet sadece kadınlar değildir.

2. "Benimle birlikte tekrar edin çocuklar: eğer feminizminiz bütün grupları içine almıyorsa saçmalıktır."

Farklı grupların esişme noktası olmayan feminizm aslında feminizm değildir, zira yapılan baskıya katkıda bulunmaktadır. Beyaz insanlar için feminizmi savunmak çeşitli etnik kökenli insanlara zarar verecektir sadece heteroseksüel insanlar için feminizm savunmak LGBTİ insanları incitecektir. Feminizm genel anlamda eşitlik için çalışmalıdır.

3. "Pussy şapkamı, edepsiz kadın t-shirtümü aldım. 'Erkeğin Gözyaşları' yazan fincanımdan çayımı yudumluyorum. Feminizm milyar dolarlık bir sektördür."

Feminist ruhunuzu kelimenin tam anlamıyla üzerinize de giymenizde hiçbir sorun yok, ancak feminizmi para harcama yoluyla desteklemek, sadece "feminist" olsun diye değil, etik olarak üretilmiş ürünleri satın almak anlamına gelir. 

Üzerinde "feminizm" veya "edepsiz kadın" yazan giysi veya aksesuarlar kullanmak, eğer ki gerçek anlamda sosyal adaleti savunmuyorsanız, sizi bir feminist yapmaya yetmez.

4. "'Tinder'ın Erkek Feministleri' feminizmi kullanarak kadınları yatağa atmak isteyen bir grup kanka mı?"

İnternetteki tanışma sitelerinde profilinde feminist olduğunu iddia eden herhangi bir heteroseksüel erkekten şüphe duyun. Bu insanlar feminist olduklarını söyleyerek bazı kadınların ilgisini çekebilir, ancak dediklerini gerçekten uyguluyorlar mı? Önemli olan da bu.

5. "İyi aile çocuğu" sendromundan bıktık usandık. Bana iyi davrandın diye sana bir yemek borcum olmaz. Sen de kılık değiştirmiş bir yatak arkadaşısın"

Kadınlarla arkadaş olduğunuz ve onlardan seks talep etmediğiniz için iyi bir feminist müttefik olduğunuzu düşünüyorsanız ama gizliden gizliye size borçlu olduklarına da inanıyorsanız aslında siz bir kadın düşmanısınız demektir. Gerçekten "düzgün bir adamsan", muhtemelen zaten bir feministsinizdir çünkü eşitliğe inanmak doğru olanı yapmaktır. Aslında olması gereken şey hiç de zor bir şey değil.

6. "Melania Trump feminist bir ikondur."

Kusura bakmayın ama sevgili Melania ve Ivanka Trump, sadece kadınsınız diye kadınları güçlendiriyorsunuz anlamına gelmiyor. Eğer politikaları, kadınların sağlık hizmetlerine erişimini azaltan veya onları işyerlerinde bir adım geride tutan birisi için çalışıyorsanız ve onu savunuyorsanız, feminizm davasına pek de destek çıkmış olmuyorsunuz demektir.

7. 

Açık konuşmak gerekirse: Seksi görünmekle ilgili yanlış hiçbir şey yok; bu asla kadınlara zarar vermez ve nasıl görünmek istiyorsanız öyle iyi görünmekte özgürsünüz. Fakat bugünkü piyasadaki feminizmin (yazar Andi Zeisler'in de dediği gibi) bize inandırdığının aksine seksi görünmek kimsenin statüsünü yükseltmez. 

Reklamlar, kadının değerini geçerli kılmak için belirli saç ürünlerini kullanmak gerektiğini söylediği zaman ya da ünlülerin "feminist" olarak çıplak bir selfie paylaşmalarını savunduğunda, muhafazakâr elbiseler giyip makyaj yapmadana da bir feminist olabileceğinizi lütfen aklınızdan çıkarmayınız. Feminizmin, nasıl göründüğünüzle hiç ilgisi yoktur ve tam aksine belirli bir şekilde görünmek de asla birini feminist yapmaz.

Bu davranışların hiçbiri tek başına sizi anti-feminist yapmaz, fakat sizi feminist de yapmaz!

Sonucu basitçe anlatmak gerekirse, bu listedeki herhangi biri sizde olsun ya da olmasın eğer herkesin eşitliğine inanıyorsanız feministsinizdir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
igeti

Erkekler bize ne yapacağımızı söyleyerek bizi eziyorlar bu yüzden biz hem size (kadınlara) hem de o pis erkeklere nasıl davranacağınızı söyleyerek sizi özgürleştireceğiz.

subcommandante

Feminizm sahtekarlıktan başka bir şey değildir. Malesef kapitalist ideoloji sınıfsal çıkarların içinde olan cinsiyet eşitliğini ayırarak 'feminizm' diye bir olgu çıkardı. Ulan bi kere Dünya'da sadece cinsiyet eşitsizliği mi var? Açlık var statü eşitsizliği fırsat eşitsizliği ekonomik uçurumlar bunların yüzünden hergün ölen yüzbinlerce insan... Anlatmak istediğim şu feminizm sadece olayın bir yüzüne insanları kilitlemek için yapılmış bir şey halbuki bütün 'kötülüklerin' kaynağı malesef kula kulluk etmek.. Ezenden yana olmak. Bugün milyonlarca insan asgari ücret adı altında sömürülüyor. 1400 lirayla yaşamaya çalışan insanlar nasıl kültürlenecek kendini eğitecek? Aç, yorgun ve hergün anasına küfredilir gibi 12-13 saat mesailerde çalışan bir insana neyi anlatabilirsin? Çözüm ilk önce kapital sermayeyi yıkmak sonrasında emin olun cinsiyet eşitliğide gelir insanların düşüncelerini gizlemeden rahatça konuşabildiği bir düzlemde ortaya çıkar. Feminizme aldanmayın! Olayın bütününü kavrayın.

Görüş Bildir