Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapılan Son Çalışmalar Hobbit'lerin İnsanların Atası Olabileceğini Gösteriyor!

Sanat -

Daha önce Endonezya'ya ait bir adada kemiklerine rastlanan ve insan dışındaki hayvanlarla daha yakın akrabalığı bulunduğuna inanılan hobbitler, son çalışmalara göre zannettiğimizden çok daha yakın akrabalarımız olabilir!

Hobbitler bilindiği gibi J.R.R. Tolkien'in hayatımıza soktuğu kurgusal bir ırktır.

Tolkien'in kurgusal metninde Orta Dünya'da ikâmet eden küçük ve insansı bir ırk olarak tasvir edilen hobbitlerin artık bilimsel bir ismi var: Homo floresiensis!

Yeni çalışma, Avustralya Ulusal Üniversitesi tarafından yürütüldü.

Yapılan araştırmalarda, boyu bir metreden biraz daha uzun olan homo floresiensisin insanın bilinen ilk atası olan homo habilis ile zannedildiğinden çok daha fazla ortak noktasının bulunduğu tespit edildi. Üstelik elde edilen veriler, bu benzerliğin, insansı türlerin pek çok otorite tarafından kabul edilmiş atalarından olan homo erectusa olan benzerliğimizden bile daha fazla olduğunu gösteriyor.

Çalışma kapsamında araştırmacılar, dünyanın dört bir yanından insan kemikleri topladılar.

Pek çok farklı ülkede yapılan kazılarda eski ve yeni 100 kadar insan iskeleti elde eden bilim insanları, bugüne kadar konu üzerine yürütülmüş en kapsamlı çalışmayı da gerçekleştirmiş oldu. Kemikler üzerinde yapılan ayrıntılı analizler ve ulaşılan istatistikî sonuçlar, homo erectus ve homo floresiensisin iskelet yapılarının pek çok noktada, özellikle de çene ve leğen kemiği özelinde farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

Çalışmayı yürüten isimlerden biri olan Dr. Debbie Argue, konu hakkında şunları söyledi:

"Bu çalışmayla birlikte uzun zamandır doğruluğu sorgulanmayan homo erectus ve homo floresiensis arasındaki yakın akrabalık ilişkisi boşa çıkmış oldu. Homo floresiensisin adalarda yaşayan Asyalı homo erectustan evrilmediğini kanıtlamış bulunuyoruz."

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Basitçe açıklamak gerekirse homo erectus, insansı maymunların evrim sürecinde yeni bir tür olarak görülmektedir ve hobbit olarak adlandırılan homo floresiensisin de uzun süre bu türden evrildiği düşünülmüştür. Tüm bu bilgiler de, hobbitlerin insanlarla yakın bir akrabalığının bulunmadığının düşünülmesine sebep olmuştur. Ancak yapılan yeni çalışma ile bu yerleşik inanış bozulmuştur.

Çalışma, bugüne kadar doğru olduğuna inanılan tarihsel sürece yeni bir açıklama getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde "Journal of Human Evolution" dergisinde yayınlanan çalışma, hem homo habilis hem de homo floresiensis türünün Afrika'da yaşamış ortak bir atadan evrildiğini ve bu sebeple hobbitlerin (floresiensis) homo erectustan çok daha eski bir tür olduğunu sağlam kanıtlarla ortaya koymaktadır.

Kısacası evet, hobbitler bir bakıma gerçek ve bizim atamız olma olasılıkları çok yüksek.

Bu ihtimâl de,  geçtiğimiz yıllarda Endonezya'nın Flores adasında rastlanan hobbit kemiklerinin tarihe bakış açımızı değiştirerek tekrar incelenmesi gerekliliğini doğuruyor. Bu türün ilk olarak nerede ortaya çıktığı ve adalara nereden ve nasıl göç ettiği gibi konular yakın gelecekte araştırılacak ve minik atalarımızın gizemi umuyoruz ki ilerleyen zamanlarda bütünüyle açığa kavuşturulmuş olacak...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

adalara geldikleri zaman muhtemelen buzul çağı idi çünkü buzul çağında deniz seviyesi daha düşüktü kahverengi yerler deniz seviyesi düşükken kara parçasıydı

feyk

guzel yazi olmus. kaynak verilseymis daha guzel olacakmis. simdiye kadar bilinen pek cok seyi degistirecek bir bulus. keza bundan oncesinde homo erectusun afrika disina cikan ilk insansi tur oldugu dusunuluyordu.

layd

Allahım Yüzüklerin Efendisi gerçekmiydi acaba..:))

mihail-ivanovic-kutuzov

O değilde yüzüğü neden kartallarla götürmediler ?

earwenfaewlerin

benim hayal ettigim seylerden birtanesiydi :) keske elflerden olsaydi :)

dothraki

Elfleri elf yapan sivri kulaklarıysa, kemiklerini bulsak bile anlayamayız muhtemelen.

feyk

elfler guzellikleri, zekalari ve entellektuel birikimleriyle hemen her acidan ustun varliklar. gecmisimizde boyle ustun bir insan turu olsa, bu o noktadan geriye gittigimiz anlamina gelmezmiydi. belki gelecekte trump gibi, ak gezenler gibi tipler cogalip baskin hale geldiginde 100 kusak sonra bize elf gozuyle bakabilirler.

Görüş Bildir