Yanlış Biliyormuşuz! Afrika'yla İlgili Doğru Olduğu Düşünülen 15 Yanlış Bilgi

3.3bPAYLAŞIM

Birçok insan eğer Afrika'ya giderse, kabileleri, sokakların ortasında kükreyen yabani hayvanları, kirli yolları ve üst üste yapılmış evleri görebileceğine inanıyor. Sizin için hazırladığımız bu içerikte, Afrika hakkında doğru olduğunu düşündüğünüz birçok bilginin aslında farklı olduğunu ve Afrika'nın gerçekte ne kadar eşsiz ve güzel bir kıta olduğunu göreceksiniz.

15. "Afrika teknik açıdan hiçbir ilerleme göstermemiştir."

Afrika'nın orta çağda yaşamadığını göz önüne alırsak, tabii ki ilerleme göstermiştir. Afrikalıların %90'ının cep telefonu var. Yeni uygulamalar ve cihazlar yaratacak programcıları da var. Örneğin, yerel geliştiriciler, çiftçiler için bir hizmet geliştirmişler, bu hizmet sayesinde sürülerini hastalıklara yakalanmadan nasıl yetiştirebileceklerini öğreniyorlar. Bunun dışında, büyük makine ve otomobil üretimi konusunda da oldukça gelişmiş düzeydeler.

14. "Afrika sıcak bir çöldür."

Afrika denildiğinde akıllara ilk gelen görüntü sıcaktan yanıp kavrulan çöller olsa da bu büyük bir yanılgı. Afrika'nın büyük bir kısmı tropikal ormanlardan oluşuyor.  Genel sıcaklık ise 21 dereceyi geçmiyor.

13. "Afrika'da sadece koyu tenli insanlar yaşar."

Afrika'da sadece koyu tenli insanların yaşadığı tabii ki bir hikaye. Gerçek ise kıta, farklı renklerden ve farklı kültürlerden bir milyardan fazla insana ev sahipliği yapıyor.

12. "Afrika yabani hayvanlarla doludur."

Televizyonlardan gördüğümüz kadarıyla Afrika'da yabani hayvanlar sokaklarda başı boş gezinerek insanlara saldırıyor. Ama gerçekte birçok safari turu zararlı yılan ve böceklerin kış uykusunda olduğu kış aylarında gerçekleşiyor. Vahşi hayvanlara gelince, onların da büyük bir kısmı milli parklarda yaşıyor. İnsanlara saldırma durumları ise genellikle avlanmaya çalıştıkları zaman kendilerini koruma içgüdüleriyle oluyor.

11. "Afrika'daki suç oranı çok yüksek."

Afrika'daki suç oranı oldukça yüksek olduğu için turistlerin her zaman oluşabilecek tehlikelere karşı kendilerini korumaları gerektiği düşünülüyor ama bu da büyük bir aldatmaca. Gerçek şu ki Afrika'da turizm oldukça gelişmiş ve Afrika ülkeleri turistler için vazgeçilmez ve popüler bir rota haline geliyor. Sadece Güney Afrika her yıl 1 buçuk milyon turist ağırlıyor.

10. "Afrika'nın kültürel mirasa dair bir şeyi yok."

Aslında Afrika sahip olduğu birçok eski bina ve diğer anıtlar sayesinde "medeniyetin beşiği" olmayı hak ediyor. Örneğin, Kenya 200'den fazla mimari anıta sahip. Buna ek olarak Afrika'da devlet tarafından desteklenen çok fazla sayıda değişik müze var.

9. "Afrika yoksulluk sınırının altında yaşıyor."

Yoksulluk sınırının altında yaşayan bazı ülkeler tabii ki var ama bunlar düşünülenden çok daha az sayıda. Genel olarak Afrika ülkelerinin ekonomik durumu diğer gelişmiş ülkelerden farklı değil. Aynı zamanda, bu ülkeler turist çekip etkileyebilmek amacıyla yüksek konforlu otellere sahip.

8. "Afrika tehlikeli yaygın hastalıklarla dolu."

Medya sürekli Afrika'daki ölümcül hastalıklardan bahsetse bile gerçek şu ki Ebola hastalığı bütün bir kıtayı kaplamıyor sadece Sierra Leone ve çevrelerinde görülüyor. İkinci çok konuşulan hastalık ise sıtma. Sıtma bulaştıran sinekler etrafta geziyor tabii ki ama siz temel güvenlik kurallarını takip ettiğiniz sürece hiçbir tehlikesi yok.

7. "Afrikalılar kulübelerde yaşıyor."

Bütün Afrika tabii ki kulübede yaşamıyor. Afrika'da birçok yüksek bina, gökdelen, iş merkezi görmek mümkün. Gelişmiş mimari ve altyapı sayesinde Afrika şehirleri gerçekten yenilikçi. Buşmanlar gibi bazı kabileler kulübede yaşıyor ama sayıları oldukça az.

6. "Afrika'da Afrikalı dili konuşuluyor."

Afrika dili diye bir dil henüz yok. Kabilelerin kullandıkları kendilerine özgü olan diller ise neredeyse yok olmaz üzere. Afrika'da konuşulan diller ise İngilizce, Fransızca, Almanca ve Portekizce. Bu dillerin yayılmasında etkili olan şey ise öncelikli olarak televizyon ve internet.

5. "Afrika'da gıda eksikliği çok fazla."

Afrika'da büyük miktarda açlık olduğu haberi tamamen yanlış. Evet yiyecek eksikliği bazı bölgelerde var ama tamamında değil. Dünyada bulunan en zengin toprakların neredeyse çeyreği Afrika'da bulunuyor. Turistik bölgelerde yiyecek problemi çekilmiyor. Mısır ve Güney Afrika'da ise McDonald's restoranları oldukça yaygın.

4. "Afrika'da açık tenli insanlar sevilmiyor."

Bu bilgi köleliğin olduğu zamanlardan geliyor ama doğru değil. Beyaz ve siyah ayrımı bugün de var ama açık ten rengi sayısı yerel halkın içerisinde oldukça fazla, bu durum herhangi bir saldırıya sebep olmuyor. Turizmin geliştiği bölgelerde yerel halk gelen misafirleri kültürleri ve ırkları fark etmeksizin iyi ağırlamak için elinden geleni yapıyor.

3. "Afrika zalimler tarafından yönetiliyor."

Afrika'daki politik rejimin askeri diktatörler tarafından sağlandığı ise doğru olduğu düşünülen yanlışlardan bir tanesi. Gerçek ise şu, Afrika'da birden fazla farklı politik rejim var. Örneğin, Gana ve Senegal'de demokrasi oldukça gelişmiş. Tabii ki Afrika'yı diğer Avrupa ülkeleriyle bir tutamayız ama bütün bir kıtanın totaliter rejim altında yaşadığını düşünmek de büyük bir hata.

2. "Afrika'da içme suyu bulamazsınız."

Afrika'da temiz su kıtlığı problemi var ama büyün bir kıtayı etkilemiyor. Turistik bölgelerde bu durum bir problem değil, istediğiniz zaman bir şişe temiz su ve diğer popüler içecekleri satın alabilirsiniz. Örneğin, Coca-Cola Afrika'nın uzak köylerinde bile mevcut.

1. "Afrika'da otostop çekemezsiniz."

Avrupa ve Amerika seyahatleri genellikle otostop çekilerek yapılıyor ama Afrika'da bunun yapılamayacağına dair bir inanç var. Aslında Afrika'da bir araba yakalamak gelişmiş ülkelere göre çok daha kolay. Düşünülmesi gereken tek nokta ise bindiğiniz araba sizden bir ödeme beklemediği için yolculuk koşullarını sizin için iyileştirmeyebilir.

Bonus:

Afrika size hayatı farklı bir açıdan gösterebilecek alışılmadık ve eşsiz bir kıta. Örneğin, burada hayatınızı kolaylaştıracak ipuçları öğrenebilirsiniz.

Veya hayatınızın koşusunu yapabilirsiniz...

Bir timsahla arkadaş bile olabilirsiniz...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayse-arslan20

Ne kadar cahilce hazırlanmış ve ne kadar yanlış bilgilendirmelerle dolu bir haber!! Hey bunu copy paste yapan yazar sen hiç Afrikaya gittin mi? Ben pek çok yerine gittim. Afrika tam da anlatılan gibi bir yer. Açlık, hastalık, yoksulluk kol geziyor. İnsanların halini görünce lokmanız boğazınıza dizilir. Sizin bu algı operasyonunuzu ancak sizin gibi cahiller yer.

muhammet-efe-aydogan

hayatımda gördüğüm en saçma ve en cahilce bir post.

kamil-zor

Ulan sadece Afrika da belgesel çeken sözde doğa ve insan yanlısı yapımcılar gelirlerinin % 10 kısmını bağışlasa Afrika kalkınır. Ama ozaman yeterince belgesel malzemesi bulamazlar sanırım.

aerialz

#6 vay be afrika'da 500 sene evvel televizyon ve internet varmış demek.

cokta-fifi

bonustaki timsahla insanlar çok arkadaş gibi durmuyor,hatta bence timsah yaşamıyor :(

Görüş Bildir