Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yalancıları Şıp Diye Yakalamanızı Sağlayacak, Lie To Me Dizisinden Öğrendiğimiz 15 İpucu

-

Ekşi sözlük yazarlarından imjustkillingtime'ın paylaştığı bu entry ile hayatınızdaki yalancıları kolaylıkla analiz edebileceksiniz.

Not: Bu yazı, yazarının izniyle yayımlanmaktadır!  

Merhaba ben hocanın her söylediğini not alan öğrenci. Bu diziden öğrendiklerimi özet geçmem gerekirse durum şöyle 👇

---Lie To Me spoileri içerir---

1. Yalan söyleyen insan göz kontağı kurmaya devam eder. Gözleri başka bir noktaya sabitleyip düşünmek, anıları gözden geçirmek demektir. Yalancıların gözden geçirebileceği anıları yoktur.

2. Bir insana bir gününü anlattırdıktan sonra tersten anlatmasını istediğinizde kafası karışıyorsa yalan söylüyordur. Yine aynı şekilde anılardan faydalanarak değil, ezberden okuduğu anlaşılır. Yalancılar tersten ezberlemeyi genelde unutur.

3. Erkekler yalan söylerken burunlarında hassaslaşan dokular vardır. Bu burunlarını kaşımalarına sebep olur.

4. Bir insan bir şeye 1 saniyeden fazla şaşırıyorsa, aslında o şeyi biliyordur, şaşırmış numarası yapıyordur. Gerçek bir şaşkınlık en fazla 1 saniye yüzde belirir.

5. Eğer gerçekten gülüyorsanız, göz çevreniz kırışır. Sahte bir gülüşte göz çevresi kırışmaz.

6. Bir insan konuşurken dudaklarını aşağı doğru istemsizce büküyorsa, bu söylediğine kendisinin bile inanmadığını gösterir.

7. Ağzın yukarı yana doğru bir tik hareketi sergilemesi, karşı tarafı küçümsemekten gelir.

8. Yalan söyleyen insanların elleri istemsizce ense bölgesine ya da bacaklarına gider. (Güç alma ihtiyacından kaynaklı olabilir.)

9. Yalan makinesine bağlanmadan önce rahatlatıcı ilaç alınırsa, bu makinanın yalanı saptamasına engel olur. Kişi daha rahat konuşur.

10. Herkesin suçluyu bildiği bir ortamda, topluma suçlu kim diye sorduğunuzda kişiler birbirine bakarken kimin yüzüne kesinlikle bakılmıyorsa; suçlu o kişidir.

11. Üzgün olduğunu söyleyen insanların duygularını ifade ederken alın ve göz çevresinde çizgiler oluşuyorsa, bu onların gerçekten üzüntü içerisinde olduğunu gösterir. (Botokslular hariç)

12. Asimetrik yüz ifadeleri o duygunun aslında yaşanmadığını gösterir. Ağız mutsuzu oynarken, gözler mutlu kalabilir mesela.

13. Yavaş ve yumuşak konuşma şekli, aşırı hüzün veya endişe gösterir.

14. Bir kişi bir şey söyledikten sonra ellerini ovuşturuyorsa, aslında söylediğine kendini ikna etmeye çalışıyordur.

15. Gerçekten sinirlenen bir insan duygularını eş zamanlı olarak gösterir. Ses yükseltme ve masaya vurma sırayla yapılıyorsa, bu sahte bir sinirlenmedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tencere1540

Hem diziyi izleyeyim hem ingilizcem gelişsin diyenler için, Lie To Me dizisinde kullanılan tüm kelimeler ve anlamları diziyleogren. com 'da Diziyi izlemeden önce siteden quiz şeklinde kelimelere çalışıp öğrenin. Hayırlı olsun artık diziyi altyazısız izleyebilirsiniz :)

ezgisen

bu dizi baya bişey kattı hayatıma keşke böyle başka diziler daha olsa eğer var da ben bilmiyorsam beni bi yeşillendirin gençler :D

Gizli Kullanıcı

O zaman konuşurken hiç bir şey yapmayalım mk. bu ne lan :D ne yapsak yalancı çıkarıyormuş bizi.

bi-ihtimal-bir-robot

Sözsüz iletişimde uzmanlaşmak ciddi deneyim ve çaba gerektiren bir iştir ve bu konuda az bilgili biri olarak öğrendiğim ilk şey kişinin yalan söylediğini anlamanın çok zor olduğudur. Bu sözsüz iletişim uzmanları, örneğin bir sorgudayken, öncelikle kişinin baskı altında değilken yaptığı normal davranışları referans olarak belirleyip davranışlarının nasıl değiştiğine bakarlar ve çoğu zaman yalandan ziyade kişiyi endişelendiren durumları anlamaya çalışmak ve bu durumların üzerine gitmek daha başarılı sonuçlar vermektedir. Lie to me güzel dizidir severim ama lightmana heveslenip insanlara yalancı demeden önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederim. Sevgiyle kalın :)

ali-yesiloglu

Diziyi de izleyin.. Tim Roth yine efsane ama Paul EKMAN ın "Ne düşündüğünü biliyorum" isimli kitabını da alıp okuyun. Dizi Paul amcamızdan esinlenerek kurgulandı..

elif-erkan1

''Ne düşündüğünü biliyorum'' cümlesi bana Aklından Bir Sayı Tut kitabını hatırlattı. O kitabı okumadım ama belki sen ABST okumuşsundur. Benziyorlar mı?

ali-yesiloglu

Bahsettiğim kitap tamamen Paul EKMAN ' ın mikro ifade olayı üzerine dayanıyor. Bir romandan ziyade ders kitabı gibi diyebiliriz.

elif-erkan1

Anladım, teşekkürler >.<

Görüş Bildir