Wikipedia Erişim Yasağı AİHM'de: 'İçerikler İfade Özgürlüğü Kapsamında'

 > 
20PAYLAŞIM

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia'nın bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, Türkiye'deki erişim engelini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdıklarını açıkladı.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Wikipedia ansiklopedisi gibi çeşitli özgür içerikli projeleri bünyesinde barındıran bir organizasyon olan Wikimedia Vakfı, 2017'nin Nisan ayından bu yana Türkiye'de yasaklı olan Wikipedia ile ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulundu.

'Başvuruların sonuçsuz kalması üzerine bu kararı verdik'

Wikimedia Yönetim Kurulu Başkanı Katherine Maher, Türkiye'deki yüksek mahkemelere yaptığı başvuruların sonuçsuz kalması üzerine bu kararı verdiklerini söyledi.

Maher, Türkiye tarafından siteye erişimin kaldırılması kararının gerekçesi olan içeriklerle ilgili olarak ise "Söz konusu içeriklerin yasal olarak korunan özgür ifade kapsamında olduğuna inanıyoruz" dedi.

'En geniş kapsamlı yasak'

Başvuru kararını açıklayan Maher, Wikipedia'nın içerik sağladığı tüm dilleri kapsayan yasağın, yakın zamana kadar siteye dünya çapında uygulanan "en geniş kapsamlı yasak" olduğunu da belirtti.

Sitenin kurucusu Jimmy Wales ise yaptığı açıklamada Türk ve Çin hükümetlerinin kararından "derin üzüntü" duyduğunu söyledi.

Çin, Mayıs ayı başında Wikipedia'ya uyguladığı erişim engelini, mevcut tüm dilleri kapsayacak şekilde genişletmişti.

29 Nisan 2017 tarihinden itibaren kapalı

İnternet Ansiklopedisine Erişim Engelinde Son Durum: Wikipedia'nın İtirazına Mahkemeden Ret - onedio.com
İnternet Ansiklopedisine Erişim Engelinde Son Durum: Wikipedia'nın İtirazına Mahkemeden Ret - onedio.com

Siteye erişim, Wikipedia'nın İngilizce sitesinde yer alan "Suriye İç Savaşı'na Dış Müdahaleler" ve "Devlet Destekli Terörizm" başlıklarında Türkiye ile ilgili yer alan içerikler nedeniyle 29 Nisan'da Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından idari tedbir kararı ile engellenmişti.

Site yöneticileri, söz konusu içeriklerin, "daha tarafsız bir dil kullanılarak başka kaynaklarca genişletildiğini" ancak engelin kaldırılmadığı açıklamıştı.

Wikipedia, daha önce yasağın kalkması için #WeMissTurkey etiketiyle bir kampanya başlatmıştı👇

'Sizinle Bilgi Paylaşmayı Özledik' Diyen Wikipedia'dan Kampanya: #WeMissTurkey - onedio.com
'Sizinle Bilgi Paylaşmayı Özledik' Diyen Wikipedia'dan Kampanya: #WeMissTurkey - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir