Vücudundaki Lekeyle İnsan Genetiğine Olan Benzerliklerinin Bir Kez Daha Ortaya Çıktığı Minik Primat "Anaka"

1bPAYLAŞIM

Bir süre önce Atlanta Hayvanat Bahçesi'nde, Anaka isimli primatın 6. yaş günü eğlenceli şekilde kutlandı ve bakıcılar tarafından çekilen fotoğraflar Facebook hesabında paylaşıldı.

Takipçiler de sosyal medya üzerinden sevimli primatın doğum gününü kutladı fakat bu süreçte dikkatlerini çeken bir nokta vardı.

Primatın parmaklarında benzersiz bir pigment yansıması bulunuyor ve yakın çekimle bakıldığında tıpkı bir insan eli gibi görünüyor.

Primatların tanımlama amaçlı bireysel parmak izleri ve çoğu hayvanda gördüğümüzün aksine parmaklarıyla tırnakları vardır. Bunu da bir şeyleri açmak, kazımak ve temizlemek için kullanılırlar.

Hayvanat bahçesinin yaptığı açıklamaya göre; Anaka'nın sadece cildi değil, kişiliği de bir o kadar eşsiz.

"Sık sık annesine ve diğer hayvanlara yiyecek konusunda en iyi yeri bulmak için sesleniyor ve sürekli kardeşlerinin sırtında geziyor."

Bazı insanlar, Anaka'nın cildin pigmentlerini kaybetmesine sebep olan vitiligo hastalığının olduğunu düşünüyordu.

Fakat hayvanat bahçesi bunun sadece bir doğum lekesi olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bu haber sonrasında verilen tepkiler de şöyleydi:

1. "Bu görsel gerçekten onlara genetik olarak nasıl benzediğimizi gösteriyor."

2. "Bunu, ağır bir bowling topuna parmaklarını geçirmiş kirli bir insan eli sandım."

3. "Vitiligolu biriymiş gibi...Bayıldım!"

4. "Elleri, bu sabah benimle bahçedeymiş gibi görünüyor."

5. "Parmakları fazla insani..."

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmurat

Canlılar arasındaki yapısal benzerliğe homoloji denir. Yani benzer şekillere sahip Ama benzer genetik şifrelere sahip olmayan organlar demektir. Canlılar arasındaki bu gibi benzerlikler ortak yaratılışı gösteriyor. Maymunların ya da diğer canlı türlerinin ellerine, parmaklarına bakmamıza gerek yok. Gözleri kulakları kafa yapıları Kolları da insanlarla benzerdir. Mesela insana en çok benzeyen göz ahtapotta vardır ama canlının insanlarla hiçbir alakası yoktur. Türler arasında herhangi bir geçiş yoktur. Evrim teorisi yıllardır yaptığı canlılar arasındaki dış benzerlikleri kullanmaktadır. Bilim ise bu konuda genetik olarak birbirleriyle alakaları olmadığını söyler. Ancak evrimciler insanların bilimden çok anlamadığını birlikleri için benzerlikleri çıkarları için kullanırlar gerekli açıklamayı yapmazlar.

ulas-c.-cakmak

Tüm insanlığın iki kişinin ensest ilişkisinden geldiğine iman edip kafadan rahat etmek varken, onca araştırma ve gözlem işlerine girişip sorgulamak neden (!)

mmurat

Peki Zeki arkadaşım benim evrimle de gelmiş olduğunu düşünürsen aile yok ahlak yok Herkes birbiriyle ilişki içerisinde olmayacak mı? mantıklı düşünmüyorsun! Adem peygamberin Nesli önceki insanlarla çoğalmıştır. Adem peygamber ilk insandır daha Evren yaratılmadan önce yaratılmıştır ama dünyaya indirilmesi 200000 sene öncesi olduğu tahmin ediliyor. bu zamanlarda da simile olmuş eski İnsan ırkları yaşıyordu Umarım anlamışsındır

ulas-c.-cakmak

Arkadaşım boş yapma. Ahlak, aile gibi kurumlar insanoğlunun zekası nedeni ile ortaya çıkmış yapılardır. Din de aynı şekilde. Bunlar toplumu bir arada tutan değerlerdir. Ergen Ateistler gibi bunların içi boş kurumlar olduğunu iddia etmiyorum elbette. Tersine, bunlar insan türü için yaşamsal sistemlerdir. Bunların yozlaştığı toplumlar çatırdayıp yok olmaya mahkumdur. Tabii olaya Romantik biçimde baktığından bunların ardında ilahi ve yüce bir şeyin olduğunu sanıyorsun. Biraz oku.

tolga-demirocak

Buradaki cahil insanların bunları anlaması mümkün değil kardeşim.. İnsanın anasına babasına sahip çıkması çok normal tabiki.. Bu arada hayvanlarda ensest ilişki olmuyormu? anacığın ile babacığın kardeş olmasın.. Hindistanda yaşarsan hak ettiğin değeri görürsün kanka orada hatta size tapanlarda oluyor. Senede 1 günde olsa bakarsın keyfine işte

babasi-kilikli

Benim Patrona benziyor aq

ahmet-alan5

İnsanı hayvandan ayıran temel özellik anatomisi değil geçmişi ve geleceğini sentezleyip plan yapa bilme örneğin bir maymuna muzu şimdilik yeme sonraya bırak belki aç kalırsın tedariki ol deseniz bile o bunu anlamaz hemen yer anlayan için iş bu kadar basit

feyk

daha gecenlerde kargalarin ve kuzgunlarin uzun vade planlama yapabildigi kesfedildi. hemde tamda sizin soylediginiz sekilde benzeri deneyle gosterildi. kuzgunlara jeton atinca yemek aldiklari bir duzenek hazirlandi. kuzgunlarin bazi jetonlari daha sonra karnini doyurmak icin sakladiklari goruldu. go*glelarsaniz bu konuda pek cok akademik kaynak bulabilirsiniz. ufak bir aramayla sempazelerinde ertesi gunku kahvaltilari icin yaptiklari planlamalar uzerine akademik makaleler buldum. kargadan cok daha buyuk ve karmasik beyne sahip sempazeden daha azi beklenemezdi. kisaca simdiye kadar insani farkli kilan, sadece insana ozgu dedigimiz ne ozellik varsa o yada bu sekilde hayvanlar aleminde hepsi gozlemlendi. simdiye kadar hayvanlarda tespit edilememis tek bir insan ozelligi var sizofren. tur olarak yaptigimiz delilikleri dusununce manidar bir fark.

wexzia

Yorumlara bak. Evrimi konuşmayı, savunmayı bir halt zannedenler dolmuş burası. Bir de bazıları var, evrimi reddedeni direkt cahil addeder. Oturup konuşmayı bile denemez. Belki biraz ciddi bir ortam olsa, evrimi bile adamakıllı savunamayacak. Ki bu durumda cahil kim oluyor acaba? Sanki millet her anlatılanı kabul etmek zorunda. Bu evrimde müthiş bir otorite safsatası var. Almış başını gidiyor.

Gizli Kullanıcı

Çok haklısınız. Çamurdan gelmiş erkekler ve kaburgadan yapılma kadınlar kendilerini bu tür yobaz evrim sohbetleri ile rezil etmemeli.

wexzia

@Silmaril Bakış açısındaki darlığa bak. Sanki evrim olmayınca geriye sadece İslam'ın açıklaması kalıyor. 🤣 Resmen Black or White safsatası yaptın şu an. Ben zaten Müslümanların iddiasını savunmadım. Boşu boşuna gelip cevap yazmaya çalışma. Ama evrimi oturup da rasyonel anlamda savunamazsınız. Tabi mantıksız iddialar kişisel anlamda kabulünüz olabilir. Özgürlüğe karışmıyorum. Fakat "Evrim gerçektir." şeklinde içi boş iddialarla dolaşan çok kişi var aranızda. Milletin aklıyla dalga geçmeye hakkınız yok.

wexzia

@dipten gelen dalga Şöyle diyeyim: Bir türün tamamen başka bir türe dönüşmeden, yaşadığı çevreye bağlı olarak ufak tefek evrim geçirdiği kabul edilebilir belki. Bunda bir sorun olduğunu sanmıyorum. Tabi bu dediğim, illa ki evrimi kabul edeceksek geçerli. Yoksa bu dediğimi kabul etmek için de bir sebep yok. Ama her canlı, bireysel olarak baştan beri aynı şekle sahiptir. Bir canlı gördüğünde hiçbir insan, onun milyonlarca yıl önce aslında bambaşka bir canlıdan o şekle dönüşmüş olduğunu düşünmez. Çünkü bu şekilde düşünmesi için rasyonel bir sebep yoktur. Bu yönde yapılan araştırmalara güvenmesi için de rasyonel bir sebep yoktur. Ben şahsen bu işin başında bir tanrının olduğu fikrindeyim. Ama İslam'ın tanrısı değil, isimsiz bir tanrı.

wexzia

Biraz uzun oldu ama siz klasik evrimciler gibi nefretle yaklaşmadınız bana. Size detaylı yazmak istedim. 😄

sciencesoldier

bana evrimin olmadığını kanıtlar mısınız?

blizzard

Dünyanın 6 günde yaratıldığını bile kanıtlar o. Her tarafından rasyonellik fışkırıyor ne de olsa. :)

sciencesoldier

dur bakalım ne diyecek sadece meraktan soruyorum. bakalım ne diyecek :)

wexzia

@Science Soldier, "Evrimin olmadığını" kanıtlamak mantıksız bir ifade olmuş sayın bilim askeri. Bir şeyin olmadığı kanıtlanamaz. Burden of Proof diye bir safsata buna işaret eder. Kanıtlanması gereken şey, evrim olduğu iddiasıdır. Ben sadece bu iddiaya itiraz ediyorum. Çünkü mantığa değil, güvenmeye dayanan bir iddia olduğunu görüyorum. Öyle bir şey yazmışsın ki Ateistlerden Allah'ın yokluğunu kanıtlanamaları istenir ya, ona benziyor. 😄

Gizli Kullanıcı

Evrim hakkında hiç bir bok bilmediğini bu mesajınla belli etmiş oldun.

wexzia

@HakikatAcidir Niye her an işin başında olması varken düzeni, fizik kurallarını vs. yaratıp her şeyi akışına bıraksın? Sanki yaratıp da sonradan sıkılmış gibi. Hem eğer ben bir insan olacaksam, neden önceki atalarımı birer hayvan veya başka bir şey yaparak beni aşağılasın? Dostum, benim derdim evrimin tanrıyı iptal edip etmemesi falan değil. Ben bir insanım. Sırf otorite sahibi olan birileri söylüyor diye neden insanla alakası olmayan bambaşka bir şeyden geldiğimi kabul edeyim? Her canlı, kendisiyle özdeştir. "Şu canlı milyonlarca yıl önce şöyleydi, milyonlarca yıl sonra böyle oldu." falan gibi iddialar, mantıktan çok uzaklar. Evrimin bundan ibaret olmadığının farkındayım. Ama evrimin beni ilgilendirmeyen, konuyla alakasız başka kısımlarını ne yapayım ben?

sciencesoldier

evrimin varlığı zaten kanıtlanmış durumda. balinalarda, amfibilerde, hatta kuşlarda bile bunu görebiliyoruz. bana evrimin yalan olduğunu kanıtlamak sana kalmış. insanda görebilirsin hatta. her canlıda var. hardy-weinberg prensiplerinin işlediği çok küçük ve nadir populasyonlar var elbette. ama baktığımızda evrimin olduğunu görüyoruz. küçük bir örnekle bitireyim. mavi göz ve ten renklerinin farklılığı bile evrimin kanıtları arasında. ama daha büyüğünü görmek istiyorsan araştırman lazım. tabi bilimsel kafa yapısıyla yapman lazım bunu.

wexzia

@Science Soldier "Evrimin varlığı kanıtlanmış" şeklinde değil de "kanıtlandığını söyleyenler" var diyelim. Sen de onlara güvenerek bunu yazabiliyorsun. Benim güvenden kastettiğim şey zaten bu. Ve güvenmek için hiçbir sebebim yok. Bu konu ciddi bir konu. En azından benim için. Dolayısıyla birilerine güvenmekle doğrulanan bu iddiayla ilgilenmiyorum. Bilim insanlarının sırf Teist dinleri yalanlamak için evrimin kanıtlandığını iddia etmediklerini nereden bileceğim? İşte bu yüzden rasyonel bir şeyler söylenmediği sürece kimseye güvenmiyorum. Bir kere bu hususta hata yaptım. İnsanların duygularıyla hareket ettiğini zor yoldan öğrendim. Bir daha aynı hatayı yapmam. İsteyen evrimi kabul eder. Beni bağlamaz. Ama gerçekmiş gibi lanse etmeyin. İş mantığa girince, kanıtlayamazsınız.

sciencesoldier

"Din ve bilim adı altındaki her türlü saçmalığa karşıyım." deyip "Bilim insanlarının sırf Teist dinleri yalanlamak için evrimin kanıtlandığını iddia etmediklerini nereden bileceğim?" bunu demen çelişkilerini ortaya koyuyor. ayrıca bilim ve din farklıdır. hiçbir bilim insanı da dini yalanlamak için bilime başvurmaz. çünkü kanıtlayamaz. birine güvenmek derken darwin ve lamarck diyorsun sanırım. ama yapılan moleküler çalışmalar evrimin varlığını gösteriyor. ben sana basit evrimleri söyledim. en eski atalarımız bakteriler bizim. sonra koloniler oluşturdular ardından daha da gelişerek birçok dokunun oluşmasını sağladılar dokular organları o da sistemleri oluşturdu. bugün bildiğimiz kuşlar bile dinozorların soyundan geliyor. evrimi maymundan gelmek olarak düşünüyorsan yanılıyorsun.

sciencesoldier

rasyonelliği düşünseydin en başta dini düşünceleri ortaya koymazdın dostum. ben biyoloji okuyorum. hardy-weinberg prensiplerini bir araştırmanı tavsiye ediyorum. ayrıca bir gen bile farklı olsa farklı bir tür oluyor ki genetik sürüklenme, kurucu etkisi, izole populasyon gibi terimler de var. bugün megalodonlar yaşamıyor. kendisi bir köpekbalığı türü. eski zamanlarda bugünkü panama kanalının olduğu çevrede balinalarla beslenen bir hayvan. ancak kıtaların ayrılması sürecinde balinalar soğuk suya uyum sağlayabilmişken megalodonlar sağlayamamış bu yüzden besinsizlikten ölmüşler tek tek. ayrıca sana balinaların evrimini söyledim. amfibileri söyledim. kuşları dedim. en basitinden insanı dedim. pokemon zannederek düşünürsen eğer evrimi yanılırsın. mesela dinozorlar varken memeliler vardı.

sciencesoldier

ama baskın populasyon değildi. bilim duygularla hareket etmez. sen bilimi ne sanıyorsun. evrime de teori de bir de tam olsun. bilimsel teori ve bilimsel kuram kavramlarını araştırmanı öneririm. ben sana örnek sürerken sen bana bir şey diyemiyorsun hala. akılla hareket etmek gerektiğini söylüyorsan eğer araştırıp öğrenebilirsin. curiosity denilen bir belgesel var onu da öneririm. eğer gerçekleri öğrenmek istiyorsan gider araştırırsın. elinin altında binlerce site var kaynak olarak. ayrıca işin içine dini katacaksan boşver bunları. rasyonel düşünce denerek rasyonel düşünülmez. hala evrimin yanlış olduğunu kanıtlayacak bir şey öne süremiyorsun dostum.

sciencesoldier

hala bekliyorum bak. bana kanıtla. hee bir de bilim doğrulanmaz yanlışlanarak ilerler. emin ol birçok bilim insanı evrimi yanlışlamaya çalışıyor. hee bir de eğer yanlış bu diyebiliyorsan ve kanıtın doğruysa o zaman büyük ödül var haberin olsun bu konuda. hee bir de bilim ateizm işi değil haberin olsun. islam alimlerinin evrime bakış açılarına da bir bak istersen. iş mantığa gelirse kanıtlanıyor asıl. bilimi iyi öğrenmeni tavsiye ediyor ve hala kanıtını bekliyorum

serhan-comlekciler

Evrimi kanıtlamak için çok uzaklara değil, 20'lik dişinize bakın.

wexzia

@Science Soldier "Hiçbir bilim insanı da dini yalanlamak için bilime başvurmaz." demişsin. Niye böyle bir varsayım yapayım? Burada benden güven istiyorsun. Ben de güvenmiyorum. Onlar da insan. Duygularına yenik düşüp sahtekarlık yapma ihtimalleri her zaman var. Hele ki konu dinle alakalıysa. Bilim insanlarını sütten çıkmış ak kaşık zanneden senin gibi sürüyle insan var. Müslüman da değilim ayrıca. Sanki beni Müslüman zannetmişsin gibi anladım.

wexzia

Bir de şu cümlen çok komik: "En eski atalarımız bakteriler bizim." Şimdi ben, en eski atamın bir bakteri olması gibi bir mantıksızlığı neden düşüneyim, kabulleneyim? Çünkü bilim insanları öyle söylüyor diye onlara güvenmeliyim. Eğer gerçek olan, benim eski atalarımın bakteri olması ise, ben buna bilim insanlarının demesine gerek kalmadan zaten aklımla ulaşabilmeliyim. Ama böyle bir şeyi aklımla düşünmem için hiçbir gerekçem yok. "Bilim duygularla hareket etmez." demişsin, evet. Bilim, tanımı gereği duygularla hareket etmemelidir. Ama bilim insanlarının duyguları vardır ve buna yenik düşebilirler. Ciddi bir konuda otoritelerini kullanıp sahtekarlığın daniskasını yapabilirler. Gayet mümkün.

wexzia

Bana boşu boşuna "kanıtla" deyip durma. Evrim, aklen mantıksız bir iddiadır. Mantıksız bir iddianın sözde gözlemlerine güvenmek ve kanıtlamayı gözlemden ibaret zannetmek de senin bileceğin iş. Beni ilgilendirmez. Rasyonel anlamda altyapısı çürük olan bir iddianın hiçbir değeri yoktur. Hayal ürünü olabilir belki. O zaman da zaten genel geçer olmaz. Evrim diye bir şey yoksa, bu ispatlanamaz. Olmayan bir şeyin ispatlanmasını istemek safsatadır: Burden of Proof.

sciencesoldier

verdiğin cevapta hala safsata olduğunu söyleyip duruyorsun. ben sana moleküler genetik çalışmalardan bahsediyorum sen bana duygular diyorsun hala. ben sana diyeceğimi dedim. zaten eğer gerçekten rasyonel düşünceyle hareket eden biri olsaydın bana kanıt sunardın. sana kapıyı da açmıştım. evrimi yok sayıyorsun diye yok olmuyor. ben bu alandan biri olarak evrimin var olduğunu sana kanıtlarıyla söyledim yukarıda. sen safsata demeye devam et. neyseki bilim insanları deneylerle gözlemlerle yaptıkları çalışmalarla hareket eden insanlar. yalnız tavsiyem rasyonalitenin ne olduğuna bak ve anlamıyla birlikte kullan. hadi kal sağlıcakla

Görüş Bildir