Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vücudumuzun Bir Günde Aldığı Enerjiyle Yapılabilecek 12 Şey

 > -

Yetişkin bir erkeğin günlük ihtiyaç duyduğu enerji miktarı yaklaşık 2500 kcal. Basit bir matematik hesabıyla bu enerjinin 10 milyon joule ettiğini söyleyebiliriz. Peki 10 milyon joule enerji ne kadar büyük bir enerji, bu enerjiyle neler yapılabilir?

İşte Vücudumuzun Günlük Enerji İhtiyacına Denk Olan 12 Şey!

1. 2.5 Kg TNT'nin Patlamasına Eşdeğer Bir Patlama Oluşturmak

1 kilogram TNT yaklaşık olarak 4 milyon joule enerjiye sahiptir. Vücudumuzun bie günde aldığı enerji 2.5 kilogram TNT'nin patlamasına denktir.

2. Bir LED TV'yi 46 Saat Çalıştırmak

106 Ekran yeni nesil bir LED TV'nin enerji tüketimi yaklaşık 60 watt. Bu da bir günde aldığınız enerjiyle, televizyonu hiç durmadan 46 saat boyunca çalıştırabileceğiniz anlamına geliyor.

3. Telefonunuzu Hiç Şarjdan Çıkarmadan 3 Hafta Kullanmak

Ortalama bir şarj cihazı telefonunuzu şarj ederken 5 watt güç harcar. Bu da bir günde vücudunuzun aldığı enerjiyle, telefonunuzu hiç şarjdan çıkarmadan 3 hafta kullanabileceğiniz anlamına gelir. Yani vücudumuzdan çıkan bir kabloyla telefonumuzu şarj edebileceğimiz bir teknoloji geliştirilirse, günlük enerjimizin sadece %5'ini harcayarak telefonumuzu tam şarj kullanabiliriz.

4. Bin Tane AA Kalem Pilin Enerjisine Eşit Enerji Depolamak

Piyasada satılan bir adet 1.5V kalem pilin enerjisi yaklaşık olarak 10 bin joule. Vücudumuzun bir günde tükettiği enerji bin tane kalem pile eşit. Bu da, besinlerden aldığımız enerjiyi alabilmemiz için bin tane kalem pil yememiz gerektiği anlamına geliyor.

5. Bir Elmayı Uzaya Çıkarmak

100 gramlık bir elmayı yerden 1 metre yükseğe kaldırmak için 1 joulelük enerji gerekir. Eğer bir günde aldığımız tüm enerjiyi elmaya verseydik bu, elmanın yerden 10 bin kilometre yüksekteki enerjisine denk olurdu.

6. Tıraş Makinenizi 10 Gün Boyunca Aralıksız Çalıştırmak

7. Arabayla 5 Kilometre Yol Yapmak

100 kilometrede yaklaşık 5 litre yakıt tüketen bir otomobil kilometrede yaklaşık 2 milyon joule enerji tüketir. Eğer aracınız sizin bir günde tükettiği besinleri tüketseydi benzine ihtiyacı olmadan 5 kilometre gidebilirdi.

8. Oda Sıcaklığındaki 10 Kg Demiri Eritmek

9. İkinci Dünya Savaşı'nda Kullanılan 44 Adet El Bombasının Patlamasına Eşit Bir Patlama Yaratmak

10. Bisikletle 100 Km Yol Katetmek

70 Kilogram ağırlığındaki bir insan, asfaltta saatte 35 km hızla, 3 saat gittiğinde yaklaşık 2500 kilokalori yakar.

11. Bir Ay Boyunca Çay Demlemek

20 derecedeki 1 kilogram çeşme suyunu 100 dereceye çıkarmak için yaklaşık 80 kilokalori enerji harcarız. Bu ise vücudumuzun günlük enerji ihtiyacının 30'da biridir. Yani bir ay boyunca her gün bir kilogram su kullanarak çay demleyebiliriz.

12. Hiroşima'ya Atılan Atom Bombası'nın 10 Milyonda Biri Büyüklüğünde Tahribat Yaratmak

Bir atom bombasının enerjisi yaklaşık olarak 10 milyon insanın günlük besin tüketiminden aldığı enerjiye eşit. Bu da ülkece günde 7 tane atom bombasının enerjisine denk besin tükettiğimiz anlamına geliyor.

Ya da 10 milyon kişi bir araya gelirsek, bir atom bombası etkisi yaratabiliriz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zurefaninduskunu

http://en.wikipedia.org/wiki/Orders_of_magnitude_%28energy%29

hasomotikom

aduket olayı

hugi

oğlum böyle tehlikeli paylaşımlar yapmayın, adamlar sineğin ayağındaki yağı sıyırmak için ar-ge ye başladılar yarın öbür gün üzerimize artık hes mi kurarlar, g.tümüze rüzgar santralimi sokarlar, zaten petrol zamlanmaya başladı, her seçimde petrol bulunan şehirler gibi sondajdan sondaja fantezi yaptırırlar.

feyk

ortalama bir beynin enerji tuketimi 20w. bu durumda tek basina vucud enerjimizin 5de 1ini beyin aliyor. isin aci yani calissada calismasada.

feyk

aynen

ates.thunder

10 milyon kişinin enerjisiyle atom bombası yapabiliriz ozaman

ozkanzaferarslan

en az 20 Milyonluk anadolu çomarı ve kezbanımız(Merve Ç. hariç, o şu an bize lazım.) var "İsrail'i vurabiliriz." ciddiyim gerçekten..

Başlıklar

çay
Görüş Bildir