Görüş Bildir
Haberler
Vizesiz Ülkeler: Yalnızca Pasaport veya Kimlik Kullanarak Girebileceğiniz Tam 105 Ülke

Vizesiz Ülkeler: Yalnızca Pasaport veya Kimlik Kullanarak Girebileceğiniz Tam 105 Ülke

Özge Tepe
03.03.2023 - 13:57

Pek çok insan yurt dışına çıkmak isteyip vize gerekliliği nedeniyle bu isteğini ertelemiş veya iptal etmiştir. Özellikle Avrupa'ya seyahat etmek isteyenlerin ihtiyaç duyduğu Schengen vizesi veya diğer ülkelerin vizelerini elde etmek son derece zor. Bu aşamada vizesiz ülkeler Türk vatandaşlarının imdadına yetişiyor. Türkiye'den vizesiz gidilebilecek ülkeler listesinde mutlaka gitmek isteyeceğiniz bir veya birkaç ülke vardır. Sizin için derlediğimiz bu içerikte Türkiye'den vize olmadan belli süreler veya süresiz olarak ziyaret edebileceğiniz ülkeleri öğrenebilir ve seyahat planlamanızı yapabilirsiniz. Tarihi dokusu, turistikliği ve daha fazlası ile sayısız ülke seçeneğine bu içerikten ulaşabilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kuzey ve Güney Amerika Ülkeleri

Kuzey ve Güney Amerika Ülkeleri

Kuzey Amerika ve Güney Amerika'da Türk vatandaşlarının gidebileceği birçok vizesiz ülke bulunuyor. Bu ülkelerin listesi şu şekilde:

 • Antigua-Barbuda

 • Arjantin

 • Bahamalar

 • Barbados

 • Belize

 • Bolivya

 • Brezilya

 • Dominika

 • Dominik Cumhuriyeti

 • Ekvador

 • El Salvador

 • Guatemala

 • Haiti

 • Honduras

 • Jamaika

 • Kolombiya

 • Kosta Rika

 • Meksika

 • Nikaragua

 • Panama

 • Paraguay

 • Peru

 • Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları

 • Saint Lucia

 • Saint Vincent ve Grenadinler

 • Surinam

 • Şili

 • Trinidad ve Tobago

 • Turcs & Caicos

 • Uruguay

 • Venezuela

Antigua-Barbuda

Antigua-Barbuda

Antigua Barbuda, umuma mahsus pasaport hamillerinden 90 süreye kadar vize istemiyor. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden tamamen muaf.

Antigua Barbuda, Kuzey Amerika'da yer alan bir ülke. Karayip Denizi'nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesi olarak bilinen Antigua-Barbuda'nın resmi dili İngilizce. 

Bu ülkeye adını veren iki büyük adadır. Bunun yanı sıra büyüklü küçüklü pek çok ada ülkeye bağlıdır. Ülkenin başkenti St. Johns en çok ziyaret edilen yerdir. Ülkede her dönem sıcaklıklar yüksek olduğundan deniz turizmi son derece yaygın. Dolayısıyla masmavi sularda yüzmek isterseniz Antigua-Barbuda'ya gidebilirsiniz.

Arjantin

Arjantin

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, Arjantin'de vizesiz 90 gün konaklayabiliyor. Güney Amerika'da yer alan Arjantin, dünyanın pek çok yerinden turist alıyor. Türkiye'den de Arjantin'e gidenlerin sayısı oldukça fazla.

Buenos Aires şehri, Arjantin'in başkenti ve bu şehir Güney Amerika'da en çok ziyaret edilen şehir olarak biliniyor. Şelaleleri, milli parkları, gölleri, dağları ve doğal ve kültürel tüm mirasları ile Arjantin mutlaka görülmesi gereken ülkeler arasında.

Bahamalar

Bahamalar

Karayipler'de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dahil edilen bir takımada ülkesi olan Bahamalar'da kapıda vize ile 240 güne kadar kalınabiliyor. Kapıda vize, sınır kapısında vize alma işlemine deniyor ve bu işlem son derece kolay. Gerekli belgelerin sayısı da oldukça az olduğundan kapıda vize ile girişler Türk vatandaşları tarafından sık tercih ediliyor.

Bahamalar'da ortalama sıcaklık 20 derecelerin altına düşmüyor. Bu nedenle yaz turizmi için oldukça uygun bir yer. Tertemiz ve masmavi suyu ile burada yüzmeyi mutlaka deneyimlemelisiniz.

Barbados

Barbados

Atlas Okyanusu'nun güneyinde, Karayipler'de Küçük Antiller'in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika'ya dâhil edilen bir ülkedir. Bu Kuzey Amerika ülkesinde vizesiz 180 güne kadar konaklamak mümkün. Dolayısıyla upuzun bir tatil için Barbados Amerika'daki en iyi seçimlerden olabilir.

Yaz mevsiminin çok sıcak, kış mevsiminin ise serin olduğu bu ülkede kar çok nadir görülür. Bu nedenle Barbados'u yılın her ayında tercih edebilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Belize

Belize

Vizesiz 90 gün kalınabilen ülkelerden biri de Belize. Belize, Kuzey Amerika'da sayılan bir ülke. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizinin yer aldığı Belize'de ekonomi tarıma dayalı. 

Burası da daha çok deniz turizmine dayalı bir ülke. Orta Amerika'da resmi dili İngilizce olan ülkelerden olan Belize'de nüfus sayısı oldukça az. Tatiliniz için Belize'yi tercih edebilirsiniz ancak güncel olarak buraya direkt uçuş bulunmuyor. Transit uçuşlarda ise aktarmanın yapıldığı ülkede vize istendiği takdirde mutlaka vize almak gerekebilir. Bu nedenle Belize'ye gitmek yerine direkt uçuşun bulunduğu başka ülkeleri tercih edebilirsiniz.

Bolivya

Bolivya

Umuma Mahsus Pasaport hamillerinin 90 vizeden muaf olduğu Bolivya, Güney Amerika'da yer alıyor. Başkenti Sucre olan bu şehrin La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi gibi önemli şehirleri de bulunuyor.

Diğer Amerika ülkelerinde olduğu gibi burada deniz turizmi yok çünkü herhangi bir denize veya okyanusa kıyısı yok. Bu nedenle Bolivya, turizm amaçlı çok fazla ziyaret edilmiyor.

Brezilya

Brezilya

Güney Amerika'daki en büyük ve en kalabalık ülke olan Brezilya, Ekvador ve Şili dışındaki tüm Güney Amerika ülkeleri ile sınıra sahip. Brezilya'da vizesiz 90 gün konaklama olduğundan Türk vatandaşları tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Brezilya, dünyanın en kalabalık 6. ülkesi. Aynı zamanda festivaller, futbol gibi pek çok etkinlikte de akla ilk gelen ülkelerden. Brezilya'da turizm son dönemlerde büyüyen sektörlerden. Bu nedenle Güney Amerika'nın neredeyse tamamını görmek ve tanımak isterseniz Brezilya'yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Dominika

Dominika

Karayipler'de bir ada ülkesi olan Dominika, oldukça küçük bir ülke. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 21 gün süreyle burada vizeden muaf tutuluyor. Burada dönem dönem tropikal iklime bağlı olarak fırtınalar çıkabildiğinden doğru aylarda ve mevsimlerde gitmenizi öneririz.

Dominika'ya direkt uçuş bulmak oldukça zor. Bu nedenle transferinizin yapılacağı ülke vize istiyorsa Dominika istemese bile vize almak zorunda olduğunuzu da hatırlatalım.

Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti

Dominik, bizim ülkece yakından tanıdığımız bir ada. Bunun nedeni ise Survivor isimli programın bu adada çekiliyor olması. Dominik, Türk vatandaşlarına kapıda vize ile 30 gün konaklama süresi sunuyor.

Bir ada ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti, son yıllardaki değişimi sayesinde Karayipler'in en lüks tatil mekanlarından biri hâline geldi. Turizm, Dominik Cumhuriyetinde önemli yer tutuyor. Siz de deniz turizmini derinlemesine yaşamak isterseniz buraya gidebilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ekvador

Ekvador

Güney Amerika'da yer alan Ekvador, vizesiz 90 güne kadar turizm amaçlı konaklamaya izin veriyor. Diğer Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi burada da en popüler spor futboldur. Burada pek çok yanardağ bulunduğundan turizm de bu tür doğal unsurlar çerçevesinde gelişiyor. 

Siz de tarih ve doğa dolu bir tatil geçirmek isterseniz Ekvador'a gidebilirsiniz ancak deniz turizmi için Amerika'da çok daha iyi ülkeler olduğunu belirtelim.

El Salvador

El Salvador

Orta Amerika'da yer alan El Salvador'da Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf tutuluyor. Bulunduğu kıtada yüz ölçümü bakımından en küçük ülke olan El Salvador, yıllarca sömürgesi altında olduğu İspanyolların dili İspanyolcayı konuşmaktadır.

El Salvador'a Türkiye'den direkt uçuş bulunmadığından vizesiz gidilse bile transit ülke için vize almak gerekebiliyor. Bu nedenle tatil rotanızda El Salvador yerine direkt uçabileceğiniz ve vizeye hiçbir şekilde ihtiyaç duymayacağınız ülkelere yer vermeniz daha avantajlı olabilir.

Guatemala

Guatemala

Tam 372 tane havalimanının bulunduğu bu Orta Amerika ülkesinde Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır. Türkiye'den direkt uçuşun bulunmadığı bu ülkeye transit ülkelerle gidebilirsiniz. Transfer yapacağınız ülkenin vize istemiyor olmasına dikkat ederek buraya giderken hiçbir şekilde vizeye ihtiyaç duymadan tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Haiti

Haiti

Oldukça geri kalmış bir ülke olan Haiti'de kapıda vize ile 90 gün konaklama mümkün ancak Haiti, turizm amacıyla pek ziyaret edilmiyor. Genellikle sosyal yardım için ziyaret edilen Haiti'nin yönetiminde anarşi durumunun devam etmesi de ülkenin turizm amaçlı ziyaret edilmemesinde etkenlerden.

Honduras

Honduras

Yazların sıcak ve kurak, kışların ise bol yağışlı geçtiği Honduras, bir Kuzey Amerika ülkesi ve Umuma Mahsus Pasaport Sahipleri burada 90 güne kadar vizesiz konaklama imkanına sahip. Buraya Türkiye'den direkt uçuş bulunmadığı için genellikle transit ülke için vize alınması gerekebiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Jamaika

Jamaika

Büyük Antiller'de yer alan bir Karayip ada ülkesi olan Jamaika, Türk vatandaşlarına vizesiz 90 güne kadar konaklama olanağı tanıyor. Türkiye'den uçuşlar genellikle Avrupa ve Amerika aktarmalı olduğundan Türk vatandaşlarının çoğunlukla bir vizeye ihtiyacı oluyor. Bu nedenle her ne kadar vizesiz gidilebilen bir ülke olsa da Türk vatandaşlarının uçuşlar için vize alması gerekiyor.

Kolombiya

Kolombiya

Güney Amerika'da yer alan ancak Kuzey Amerika'da da adaları bulunan bir ada olan Kolombiya'da Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanına sahip. Bu ülkeye Türkiye üzerinden doğrudan uçuşlar bulunuyor. Bu nedenle transit ülke için herhangi bir vize yükümlülüğü bulunmuyor.

20. yüzyılda hızla kentleşen Kolombiya'yı dünyanın pek çok yerinden ziyaret eden insanlar bulunuyor. Kültürü, mutfağı ve yaşamı ile Kolombiya oldukça merak ediliyor. Bu nedenle tatiliniz için vizeden muaf kalmak ve doyasıya gezmek isterseniz Kolombiya'yı tercih edebilirsiniz.

Kosta Rika

Kosta Rika

Amerika'nın mutlu ülkesi olarak bilinen Kosta Rika, vizesiz 90 güne kadar Türk vatandaşlarına izin veriyor. Bu Kuzey Amerika ülkesinde turizm önemli bir geçim kaynağı. Gezilecek sayısız yerinin bulunması da insanların buraya ziyaret etmesini sağlıyor.

Kosta Rika'ya Türkiye'den direkt uçuşun bulunmaması ise bir dezavantaj. Şimdilik transit ülkelerle ulaşım sağlanıyor ancak direkt uçuşlar başladığında Kosta Rika, Türk vatandaşlarının daha sık ziyaret ettiği bir ülke olabilir.

Meksika

Meksika

Kuzey Amerika'nın güney yarısında yer alan Meksika, nüfusu açısından dünyanın en büyük 11. ülkesi. Meksika'ya gitmek için vize gerekiyor ancak gerekli olan vizeyi almak oldukça kolay. Online vize adı verilen vize sayesinde internet üzerinden tek tıkla vize alınabiliyor. Bu sayede Meksika'yı ziyaret etmek kolaylaşıyor.

Meksika'ya Türkiye'den direkt uçuş bulunmuyor ancak Mexico City, Cancun gibi şehirlere 18 saatlik bir uçuşla ulaşmak mümkün. Tarihi ve doğal güzellikleri ile Meksika, muhakkak ziyaret edilmesi gereken dünya ülkelerinden.

Nikaragua

Nikaragua

Kuzeyde Honduras, güneyde Kosta Rika ile komşu olan Nikaragua, Orta Amerika kıstağının en büyük ülkesi. Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamillerinin 90 gün süreyle vizeden muaf tutulduğu Nikaragua, gelişmekte olan ekonomisi ile ziyaret edilmeye değer ülkelerden biri.

Nikaragua'ya ağırlıklı olarak ABD'den direkt uçuşlar bulunuyor. Bu nedenle Türkiye'den vatandaşların gitmek için transit ülkenin talepleri nedeniyle vize alması gerekiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Panama

Panama

Orta Amerika'da, Karayip Denizi ve Kuzey Büyük Okyanus kıyısında, Kolombiya ve Kosta Rika arasında yer alan Panama, Amerika'da oldukça kritik bir konumda bulunuyor. Diplomatik, Hizmet ve Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 3 aylık bir süre için vizeden muaf olsa da buraya direkt uçuş bulunmuyor. Bu nedenle transit ülkeler için vizeye ihtiyaç duyuluyor.

Paraguay

Paraguay

Güney Amerika'da bir ülke olan Paraguay, vizesiz 90 gün konaklamaya izin veriyor. Burada deniz olmaması ise turizmin yeterince canlanmamasının nedenlerinden. Türkiye'den Amerika ve Avrupa aktarmaları ile gidilmesi ve aktarma yapılan ülkelerin vize istemesi de Türkiye'den gidişleri zorlaştırabiliyor.

Direkt uçuşlar başladığında Paraguay'ı ziyaret ederek tarih ve doğa turizmi yapabilirsiniz. Tamamen vizeden muaf kalmak isterseniz de direkt uçuşların bulunduğu ülkeleri tercih etmenizi öneririz.

Peru

Peru

Güney Amerika'nın batısındaki Peru'da Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutuluyor. Türkiye'den Peru'ya direkt uçuş olmasa da vizeden muaf tutulan diğer ülkelere uçuşlar bulunuyor. Peru'ya komşu olan bu ülkelerle aktarmanızı gerçekleştirerek tamamen vizeden muaf bir tatil gerçekleştirebilirsiniz.

Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları

Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları

Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları, Karayipler'de yer alan bir ada ülkesidir. Bu ülke vizesiz 90 günü Türk vatandaşlarına sağlasa bile ulaşmak oldukça zor. Çünkü buraya gitmek için en az 2-3 aktarma yapmak gerekiyor. Günler süren uçak yolculuklarına ek olarak transit ülkeler için ayrı ayrı vize de gerekebiliyor. Direkt uçuşlar başladığında ise Saint Kitts (Saint Christoper) ve Nevis Adaları oldukça eğlenceli bir tatil için ideal olabilir.

Saint Lucia

Saint Lucia

Amerika kıtasındaki ada ülkelerinden biri olan Saint Lucia'da Türk vatandaşları vizesiz 180 gün konaklayabiliyor. Amerika'da New York ve Florida'dan direkt uçuşların bulunduğu Saint Lucia için transit ülkelere girebilmek amacıyla vizeye gereksinim duyuluyor. Bu nedenle Türk vatandaşları tarafından çok sık tercih edilmiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Saint Vincent ve Grenadinler

Saint Vincent ve Grenadinler

Amerika'da adalardan oluşan bir diğer ülke Saint Vincent ve Grenadinler. Kuzey Amerika'daki bu ülkeye giden Türk vatandaşları 30 gün vizeden muaf. Fakat direkt uçuş bulunmaması bu ülkeye de gidişleri zorlaştırıyor.

Surinam

Surinam

Surinam, kapıda vize ile 90 güne kadar konaklama sunan ülkeler arasında. Doğrudan vizesiz olarak gidilmese de sınır kapısında dakikalar içerisinde vize alınabiliyor ve aylarca vize beklemeye gerek kalmıyor. Surinam'a da uçuşlar aktarma ile gerçekleştiriliyor.

Şili

Şili

Güney Amerika ülkesi olan Şili'de Türk vatandaşları vizesiz 90 gün konaklayabiliyor. Bu ülkenin en dikkat çeken özelliği uzun bir şerit halinde olmasıdır. Bu yönüyle çok uzun bir sahile sahiptir. 

Gezilecek sayısız mekanın bulunduğu Şili, ziyaret edenleri kendine hayran bırakıyor. Genellikle aktarmalı uçuşlar bulunsa da Şili'ye ülkemizden gitmek her geçen gün kolaylaşıyor.

Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago, Karayipler'de yer alıyor. Adını da 2 adasının adından alıyor. Trinidad ve Tobago dolarının kullanıldığı bu ülkenin hiçbir ülkeyle kara sınırı yok. Sahil şeridi uzunluğu ise 362 kilometre.

Vizesiz 30 gün konaklamanın mümkün olduğu Trinidad ve Tobago'ya ülkemizden direkt uçuşun bulunmaması olumsuz yönlerinden. Bu yönü nedeniyle transit ülke için mutlaka vize almak gerekiyor.

Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos Adaları, Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün konaklama sağlıyor. Bu takımada ülkesi, masmavi suyu ile ziyaret edenleri tatile doyuruyor ancak en az 1 aktarma gerekmesi nedeniyle vize almak mecburi hale geliyor. Yine de oldukça eğlenceli bir ada tatili yapmak isterseniz transit ülke için vizenizi alarak Turks ve Caicos Adalarına gidebilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Uruguay

Uruguay

Güney Amerika'nın doğusunda yer alan Uruguay, vizesiz 90 güne kadar konaklamaya izin veriyor. Türkiye'den Uruguay'a direkt uçuş bulunmasa da Sao Paulo aktarmalı olarak Uruguay'a gelmek mümkün.

Sayısız gezilecek yerin bulunduğu Uruguay, ılıman iklimi sayesinde yıl boyunca rahatça yaşanabilecek bir yer.

Venezuela

Venezuela

Gelişmekte olan bir ülke olan Venezuela'da Türk vatandaşları vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanına sahip. Güney Amerika'daki Venezuela'da halk uzun yıllar fakirlikle mücadele etmiş ve halen büyük bir kesim bu durumu yaşıyor. Özellikle son yıllarda ekonomisinin çöküşte olması ülkenin geride kalmasına yol açıyor.

Venezuela'ya Türkiye'den direkt uçuş yok. Direkt uçuşun bulunduğu ülkelerle aktarma yapmak için de vize almak gerekiyor. Aynı zamanda ülkenin fakirliği eşiğinde olması ve ekonomisinin çökmesi de çok fazla ziyaret edilmemesine neden oluyor.

Avrupa Ülkeleri

Avrupa Ülkeleri

Sırada Avrupa var. Avrupa'da da Türk vatandaşlarının vizesiz konaklayabildiği ülkeler bulunuyor. Bu ülkeler şu şekilde:

Arnavutluk

Arnavutluk

Avrupa'da ilk durağımız Arnavutluk. Arnavutluk, Türk vatandaşlarına vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanı sağlıyor. Balkanlar'da bir ülke olan Arnavutluk'ta turizm açısından büyük gelişmeler kaydedilmese de dünyanın pek çok noktasını görmek isteyenler için iyi bir durak. Üstelik Arnavutluk'a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunuyor ve bu uçuşlar yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu yönüyle de Arnavutluk, Türk vatandaşları için inanılmaz iyi bir durak.

Azerbaycan

Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan, Türkiye Türklerinin çok sık ziyaret ettiği bir yer. Kültürlerin, mutfağın, dilin ve daha pek çok şeyin hemen hemen birbirinin aynısı olması Türkiye vatandaşlarının Azerbaycan'ı ziyaret etmesinde önemli bir etken. Bazı vatandaşlar 'Ne kadar farklı olabilir ki Türkiye'den?' şeklinde düşünürken Azerbaycan'ı ziyaret ettikten sonra düşüncelerinin tamamen değiştiğini de ifade ediyor.

Azerbaycan aslında Asya kıtasında bir ülke olarak biliniyor fakat Azerbaycan'ın Avrupa'da da toprakları var. Bu nedenle Azerbaycan, Avrupa ülkeleri arasında sayılıyor.

Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinin vizesiz 90 gün konaklayabildiği Azerbaycan, sınır komşumuz olduğundan buraya aracınızla da gidebilirsiniz. Aynı zamanda direkt uçuşlarla da Azerbaycan'a gitmeniz mümkün.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Belarus

Belarus

Belarus veya diğer adı ile Beyaz Rusya, vizesiz 30 gün konaklayabileceğiniz bir ülke. Doğu Avrupa'da yer alan bu ülkeye kara yolu ile ulaşım zor olabilmekte. En iyi seçenek ise direkt uçuşlar. Havayolu ile Belarus'a giderek burada tarih ve kültür dolu bir tatil yapabilirsiniz.

Bosna Hersek

Bosna Hersek

Vizesiz ülkeler deyince akla ilk gelenlerden biri Bosna Hersek. Gerek Türkiye'ye yakınlığı gerekse de kültürel unsurların zenginliği ile Bosna Hersek Türk vatandaşları tarafından çok sık ziyaret ediliyor. Burada Türk vatandaşları Osmanlı dönemlerinden unsurlar görerek de kendi kültürlerini tanıyabiliyor.

Bosna Hersek'te Türk vatandaşları vizesiz 90 gün konaklayabiliyor. Buraya ulaşmak için İstanbul'dan direkt uçuşlar bulunduğundan transit ülke için herhangi bir vize işlemi de gerekmiyor.

Ermenistan

Ermenistan

Tarihte süregelen bazı olaylar nedeniyle Türklerin pek ziyaret etmediği bir ülke olan Ermenistan da vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Aslında tam olarak vizesiz demek doğru olmaz çünkü Ermenistan'a girmek için kapıda vize almaya veya online vizeye başvurmaya ihtiyacınız var ancak bu vizeleri almak çok kolay olduğundan vizesiz ülkeler arasında Ermenistan'a yer verebiliyoruz.

Ermenistan, Türkiye'nin sınır komşusu. Dolayısıyla kara yoluyla buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Türkiye'den direkt uçuş bulunmayabildiğinden ziyaret etmek isteyenler genelde karayolunu tercih ediyor.

Gürcistan

Gürcistan

Sınır komşumuz Gürcistan, Güney Kafkasya'da yer alan bir ülke ve bu nedenle Avrupa ülkeleri arasında yer veriliyor. Siyasi açıdan Avrupa'ya bağlı olarak görülmesi nedeniyle de Avrupa ülkeleri arasında sayılan bu bölge ülkelerinden Gürcistan, vizesiz 365 güne kadar konaklamaya izin veriyor. Üstelik yeni tip T.C. Kimlik Kartları ile de Gürcistan'ı vizesiz ziyaret etmek mümkün.

KKTC

KKTC

Yavru vatan KKTC de Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Bu ülkenin varlığını Türkiye dışında hiçbir ülke tanımadığından diğer ülkeler burayı Türkiye'nin işgali altındaki bir toprak olarak değerlendiriyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, uluslararası olarak birçok ambargoya maruz kalsa da gezilecek ve görülecek yerleri ile oldukça zengin bir yer. Bu nedenle Türk vatandaşlarının buraya muhakkak ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyoruz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Karadağ

Karadağ

Balkanların Adriyatik kıyısındaki bir ülke olan Karadağ, Türk vatandaşlarının vizesiz 90 gün konaklayabileceği bir ülke. Kültürel anlamda oldukça farklı olan Karadağ'da Osmanlı dönemlerinden kalma unsurlar da bulunuyor. Bu sayede Türk vatandaşları tarafından merak konusu haline geliyor.

Kosova

Kosova

Dünyada tanınırlığı sınırlı bir ülke olan Kosova, Balkanlar'da yer alıyor. Türkiye vatandaşları burada vizesiz 90 gün konaklama imkanına sahip. Tarihi, kültürü ile Türkiye vatandaşları tarafından çok sık ziyaret edilen Kosova'nın başkenti Priştine. 

Tarihi unsurları görmek ve farklı kültürleri tanımak isteyenler için Kosova son derece uygun bir tatil noktası.

Makedonya

Makedonya

Makedonya, Türk vatandaşlarına vizesiz 90 gün konaklama imkanı tanıyor. Osmanlı İmparatorluğunun çatısı altında uzun yıllar kaldığından Makedonya'da da diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi kültürel pek çok unsur bulunuyor. Türk vatandaşlarının Balkanlar gezilerinde gidebileceği Makedonya, onlara kültürlerini yakından tanıma olanağı da tanıyor.

Moldova

Moldova

Doğu Avrupa'da yer alan ve Ukrayna ile Romanya arasında bulunan Moldova, Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz konaklama imkanı tanıyor. Başkenti Kişinev olan Moldova'ya İstanbul'dan, Ankara'dan ve İzmir'den direkt uçuşlar bulunuyor. Bu sayede hava yolu ile Moldova'ya ulaşmak son derece kolay.

Sırbistan

Sırbistan

Güneydoğu Avrupa'da Panonya Ovası ile Balkanların kesişiminde bulunan Sırbistan'da Türk vatandaşları vizesiz 90 gün konaklayabiliyor. Kuzeyde Macaristan, batıda Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneybatıda Karadağ, güneyde Kuzey Makedonya, doğuda Romanya ve Bulgaristan ile çevrili olan Sırbistan da bir dönem Osmanlıların elinde bulunduğundan burası Türklerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ukrayna

Ukrayna

Ukrayna, vizesiz 90 gün ziyaret edebileceğiniz Avrupa ülkelerinden biri. Doğuda ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda Romanya ve Moldova'nın komşu olan Ukrayna'nın Karadeniz ve Azak Denizine kıyısı bulunuyor. 

Günümüzde Rusya ile savaş halinde olsa da Ukrayna mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer. Türkiye'den Ukrayna'ya havayolu ve feribotla ulaşmak mümkün. İstanbul'dan ve Samsun'dan Odessa Limanına bazı dönemler seferler düzenleniyor.

Asya Ülkeleri

Asya Ülkeleri

Sayısız ülkenin bulunduğu Asya kıtasında kapıda vizeyle, vizesiz olarak veya online vize ile ziyaret edilebilecek ülkeler bulunuyor.

Bahreyn

Bahreyn

Asya kıtasındaki Bahreyn, online vize ile 30 gün konaklama yapılabilecek bir yer. Orta Doğu'daki Bahreyn, Basra Körfezine bulunuyor. Burası bir ada ülkesi. Gezilecek ve görülecek çok sayıda yeri bulunan Bahreyn'e direkt uçuşlar bulunuyor. Bu sayede kolayca gidebilir ve transit ülkeler için vize almak zorunda kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri de online vize ile Türk vatandaşlarına 29 gün konaklama sağlıyor. Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü'l-Hayme, Şârika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirliklerinin her bir yeri görülmeye değer. Özellikle son yıllarda zenginlik ve lüks denince akla gelen ilk yerlerden olan Birleşik Arap Emirliklerine birçok havayolu şirketi ile direkt uçabilirsiniz.

Brunei

Brunei

Brunei, vizesiz 30 gün konaklayabileceğiniz bir ülke. Güneydoğu Asya'daki Borneo adasında yer alan bu ülkenin tek komşusu Malezya. Buraya Türkiye üzerinden direkt uçuş bulunmuyor. Malezya ve Singapur üzerinden aktarmalı gitmek mümkün.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Doğu Timor

Doğu Timor

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri Doğu Timor. Türk vatandaşları Doğu Timor'da kapıda vize ile 30 gün konaklama imkanına sahip. Buraya Türkiye'den direkt uçuş bulunmuyor. Bali'den aktarmalı olarak gitmek mümkün. Endonezya'ya gitmek için de vizeye ihtiyacınız olmadığından aktarmalı gitmeyi tercih etmenizde sakınca yok fakat gelişmemiş bir ülke olması nedeniyle turizm açısından da çok fazla ziyaret edilmiyor.

Endonezya

Endonezya

Son yıllarda dünyada en popüler turizm yerlerinden biri Endonezya. Özellikle Bali, burada çok sık ziyaret ediliyor. Türk vatandaşları Endonezya'da vizesiz 30 gün konaklama imkanına sahip. Gezip görmek için sayısız yeri bulunduğundan burada 30 günü doyasıya geçireceğinizden eminiz. 

Endonezya'ya Türkiye'den direkt uçuş bulunuyor. Bu sayede herhangi bir aktarmayla uğraşmadan, transit ülkeler için vize almaya gerek kalmadan Endonezya'yı ziyaret edebilirsiniz.

Endonezya hakkında daha detaylı bilgiler bu içerikte:

Filipinler

Filipinler

Filipinler, vizesiz 30 gün ziyaretin mümkün olduğu ülkeler arasında. Sayısız güzelliğe şahit olabileceğiniz Filipinler, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir ülke. Türkiye'den direkt ve aktarmalı uçuşların bulunduğu Filipinler'e gitmek çok kolay. Bu sayede hem aktarmalı uçuşlarla uğraşmadan, transit için vize almadan ülkeyi gezebilir hem de 30 güne kadar rahatça konaklamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Güney Kore

Güney Kore

Teknolojik değişme ve gelişmelerin en net haliyle görülebildiği Güney Kore, Türkiye'nin vizesiz 90 güne kadar konaklayabildiği bir ülke. Bunda Kore Savaşı'nda Türkiye'nin yardımlarının da büyük payı var.

Güney Kore, Kuzey Kore ile kara sınırını paylaşan bir ülke ancak iki ülke birbirine tamamen düşman denilebilir. Güney Kore'de gezilip görülecek o kadar çok yer var ki burada 90 günlük sürenizi en iyi şekilde değerlendirmenizi öneririz.

Hong Kong

Hong Kong

Türklerin vizesiz 90 gün ziyaret edebildiği ülkelerden biri de Hong Kong. Buranın resmi adı Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi. Çin'e ait metropolitan bir alan olan Hong Kong, kültürüyle ve mutfağıyla dikkat çekiyor. Buraya direkt ve aktarmalı uçuşların bulunması da Türk vatandaşlarının daha rahat ziyaret etmesine yardımcı oluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Irak

Irak

Irak, Türkiye'nin sınır komşularından biri. Kapıda vize ile 10 gün ziyaret edilebilen Irak, siyasi problemler nedeniyle Türk halkı tarafından tatil amacıyla çok fazla tercih edilmiyor.

Irak'a kara sınırımızdaki sınır kapılarından kolayca ulaşabilirsiniz.

İran

İran

İran, Türklerin vizesiz 90 gün boyunca ziyaret edebildiği bir ülke. Sınır komşumuz olan İran'a kara yolları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Günümüzde siyasi nedenlerle çok fazla ziyaret edilmese de İran'da gezip görebileceğiniz pek çok yer var diyebiliriz.

Kamboçya

Kamboçya

Güneydoğu Asya'daki egzotik ülke Kamboçya, kuzeybatıda Tayland, kuzeydoğuda Laos, doğuda Vietnam ve güneybatıda Tayland Körfezi ile çevrili. Burada Türk vatandaşları kapıda vize ve online vize uygulamaları ile 30 gün konaklama imkanına sahip.

Kamboçya, kültürü Türk kültüründen çok farklı bir ülke olduğundan Türkler tarafından çok seviliyor. Aktarmasız veya aktarmalı olarak gidebileceğiniz Kamboçya, her anlamda tatilin en kolay olduğu ülkeler arasında.

Katar

Katar

Vizesiz 90 gün ziyaret edilebilen Katar, dünyadaki en çok gaz rezervlerine sahip ülkeler arasındadır. Bu büyük etken, ülke vatandaşlarının refah seviyesini en üst basamaklara taşır. Önceleri gelişmemiş bir ekonomiye sahipken şimdilerde dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alır. 

Katar'a Türkiye'deki birçok havalimanından direkt uçuşlar düzenleniyor. Bu sayede aktarmalarla ve transit için vizelerle uğraşmadan Katar'ı ziyaret edebilir ve burada 90 güne kadar konaklayabilirsiniz.

Kazakistan

Kazakistan

Kazakistan, Türkî halka sahip bir devlettir. Günümüzdeki 7 bağımsız Türk devletinden biridir. Kazakistan'a Türkiye Türkleri vizesiz gidebilmekte ve burada 30 gün konaklayabilmektedir.

Kazakistan, yüzölçümüne göre dünyanın en büyük dokuzuncu ve karayla çevrili en büyük ülkesi olarak bilinir. Ülkede turizm çok fazla gelişmemiştir ancak devlet, politikalarla turizmin ekonomideki oranını arttırmayı hedefliyor. Türkiye Türkleri için Kazakistan, farklı Türk medeniyetleri tanımak amacından oldukça önemli.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Kırgızistan

Kırgızistan

Günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Kırgızistan da Türkiye Türklerinin ziyaret edebildiği ülkeler arasında. Kırgızistan'da Türkiye vatandaşları vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanına sahip.

Kuveyt

Kuveyt

Kuveyt, Türklerin kapıda vize uygulaması ile 90 gün konaklayabildiği bir ülke. Kuveyt'te girişimcilik ve küçük işletme başlangıçlarında önemli artışların olması ülkenin ekonomisinin iyileşmesini sağlıyor. Kuveyt yaygın olarak bölgenin petrole en bağımlı ve en az ekonomik çeşitliliğe sahip ülkesi olarak bilinmektedir.

Laos

Laos

Kapıda vize ve online vize ile 30 güne kadar ziyaret edilebilen Laos, denize kıyısı olmayan bir Güneydoğu Asya ülkesi. Savaş nedeniyle dünyanın en geri ülkelerinden biriydi ve kendi kendine yeten bir ülke olmayı hedefledi. Günümüzde Laos'un ekonomisi pirinç, mısır ve pamuk gibi bazı tarım ürünlerine dayanıyor.

Laos'a direkt olarak Türkiye'den bir uçuş yok. Güney Kore'den direkt uçuş bulunuyor. Dolayısıyla Türkiye'den Güney Kore'ye gelip daha sonra buradan Laos'a uçabilir ve iki vizesiz ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Lübnan

Lübnan

Vizesiz 90 gün konaklama imkanının bulunduğu Lübnan, Batı Asya'da Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesidir. Bu ülke 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildi ve 400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldı. Dolayısıyla Lübnan ile gerek yemek kültürümüz gerekse de ülkelerimizin yapıları hemen hemen birbirini andırıyor.

Özellikle Lübnan yemekleri, Lübnan'ı ziyaret edenler tarafından çok beğeniliyor. Aynı zamanda Lübnan'da gezilecek sayısız yer bulunuyor. Türkiye ile Lübnan arasında direkt uçuşların yapılması da burayı gidilebilir kılıyor.

Makao

Makao

Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi, seyrek nüfuslu bir yerken günümüzde tam bir tatil yeri konumunda. Vizesiz 30 gün konaklama imkanının bulunduğu Makao, dünyada yüzölçümüne oranla nüfusun en yoğun olduğu bölgelerden biri.

Makao'nun en bilinen özelliği kumar turizmi açısından uğrak bir nokta olması. Bunun yanı sıra ülkede gezilecek sayısız nokta bulunuyor. Buraya gitmek için en uygun yöntem ise Hong Kong'tan feribotla geçmek.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Maldivler

Maldivler

Maldivler, suyun üzerindeki konaklama yerleri ile dünyada en çok tercih edilen tatil lokasyonlarından biri. Özellikle balayı tatili için Maldivler bulunmaz bir nimet. Türk vatandaşları Maldivler'e kapıda vize ile girebiliyor ve 30 güne kadar konaklayabiliyor. 

Maldivler'de halkın %97'si Müslüman. Ülkeye bağlı 1200 ada bulunsa da 281'inde insanlar yaşıyor. 86 adet ada ise otel ada olarak kullanılıyor ve turizme kazandırılmış.

Malezya

Malezya

Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyaletten oluşan bir devlet olan Malezya'da Türkiye vatandaşları vizesiz 30 güne kadar konaklama imkanına sahip. 

Malezya'da balıkçılık ve turizm en önemli geçim kaynakları. Kuala Lumpur ile İstanbul arasında direkt uçuşlar bulunduğundan Malezya'ya bu yolla kolaylıkla gidebilirsiniz.

Mısır

Mısır

Mısır, Afrika ile Asya kıtalarının kesişiminde yer alıyor. Bu yönüyle hem Avrupa'da hem de Asya'da sayılabilir. Türk vatandaşları Mısır'da 30 güne kadar vizesiz konaklama imkanına sahip. Coğrafî olarak, Aşağı ve Yukarı şeklinde tanımlanan Mısır'da ekonomi başlıca olarak turizme dayalı. Kahire dünyanın en büyük zincirlerinin 5 yıldızlı otelleriyle yoğun konaklama imkânına sahip olması ile biliniyor.

Moğolistan

Moğolistan

Türklerin ana yurdunda yer alan Moğolistan, Türkiye vatandaşlarına vizesiz 30 güne kadar konaklama imkanı tanıyor. Burası turizm amacı ile çok fazla ziyaret edilmiyor. Fakat Türkler için önemli bir yere sahip olması nedeniyle bazı ilgililer ve tarih meraklıları tarafından belli dönemlerde ziyaret edilebiliyor.

Türkiye'den Moğolistan'a gitmek için en iyi seçenek Moskova'dan aktarma yapmak ancak bu aşamada vizeye ihtiyacınız var. Bu nedenle Moğolistan vizesiz olarak Türkleri kabul etse bile direkt olarak gidiş olmadığından vize almanız gerekebilir.

Özbekistan

Özbekistan

Özbekistan, vizesiz 30 güne kadar Türk vatandaşlarına konaklama imkanı tanıyor. Yedi bağımsız Türk devletinden biri olması sebebiyle Türkler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Lihtenştayn ile birlikte sadece denize kıyısı olmayan ülkelere sınırı bulunan iki ülkeden biri olan Özbekistan'a gitmek için aktarmasız uçuş seferlerinden faydalanabilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Singapur

Singapur

Singapur, Güneydoğu Asya'da bir ada ülkesi ve şehir devleti. Vizesiz 30 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu Singapur'da turizm ülke için çok önemli bir gelir kaynağı. Gelişmişlik seviyesi sayesinde giden herkesi kendine hayran bırakan Singapur'a vizesiz gitme imkanından faydalanabilirsiniz. Buraya direkt uçuş seferleri bulunduğundan rahatlıkla gidebilirsiniz.

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka, Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir. Türk vatandaşlarının kapıda vize ve online vize hizmetleri ile 30 güne kadar kolaylıkla konaklayabildiği Sri Lanka'ya turizm amacı ile giden çok sayıda insan var. Sri Lanka'ya Türkiye'den direkt uçuş bulunuyor. Bu sayede kolaylıkla gidip seyahat edebilirsiniz.

Suriye

Suriye

En uzun karayolu sınırına sahip olduğumuz komşumuz Suriye de vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkelerden. Türkiye vatandaşları vizesiz 90 güne kadar Suriye'de konaklayabiliyor. Günümüzdeki terör olayları nedeni ile Suriye'ye çok fazla seyahat edilmese de kolay ulaşım açısından avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Tacikistan

Tacikistan

Orta Asya'da denize çıkışı olmayan bir ülke olan Tacikistan, kapıda vize ve online vize ile Türk vatandaşlarına 60 güne kadar konaklama olanağı sunuyor. Kara yolu ile ulaşımın zor olduğu Tacikistan'a aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Burası turizm ve seyahat amacı ile çok sık tercih edilmiyor.

Tayland

Tayland

Tayland, dünyanın en turistik ülkelerinden biri. Vizesiz 30 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu Tayland'da Phuket Adası çok sık ziyaret ediliyor. Direkt ve aktarmalı uçuşlarla Tayland'a Türkiye'den ulaşmanın mümkün olması da buranın avantajları arasında.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tayvan

Tayvan

Tayvan, günümüzde sayılı ülke tarafından tanınan bir ülke ancak bu ülkenin birçok ülkeyle ticari ilişkileri bulunuyor. Resmi adı ile Çin Cumhuriyeti olan Tayvan'a Türk vatandaşları kapıda vize ile 30 güne kadar gidebiliyor.

Umman

Umman

Umman, kapıda vize ve online vize ile 10 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu ülkelerden biri. Umman Sultanlığı, güneybatı Asya'da, Arap Yarımadası'nın güneydoğusu kıyısında yer alıyor. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusu olan Umman, güneyde ve doğuda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Basra Körfezi ile çevrilidir.

Umman'a Türkiye'den direkt uçuşlar bulunduğu için buraya kolayca gidebilirsiniz.

Ürdün

Ürdün

Orta Doğu'da bulunan bir Arap ülkesi olan Ürdün'de vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanı bulunuyor. Asya, Afrika ve Avrupa'nın kesişiminde bulunan Ürdün, en kalabalık 11. Arap ülkesidir.

Ülkede turizm ve sağlık sektörleri son derece gelişmiş. Dolayısıyla buraya sağlık turizmi için ve daha pek çok turizm amacı için gelebilirsiniz. Ürdün'e haftanın belli günlerinde belli havalimanlarından uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Afrika Ülkeleri

Afrika Ülkeleri

Afrika'da pek çok ülkeye de Türkiye'den vizesiz seyahatler gerçekleştirilebiliyor. Bu ülkeler şu şekilde:

 • Botsvana

 • Cape Verde

 • Chibuti

 • Esvatini

 • Fas

 • Fildişi Sahili

 • Güney Afrika

 • Kenya

 • Komorlar

 • Madagaskar

 • Mauritius

 • Mozambik

 • Sao Tome ve Principe

 • Senegal

 • Seyşeller

 • Sudan

 • Tanzanya

 • Togo

 • Tunus

 • Uganda

 • Zambiya

 • Zimbabve

Botsvana

Botsvana

Botsvana, Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesidir. Diğer Afrika ülkelerine oranla okuma yazma oranı, temiz suya ulaşma oranı oldukça yüksektir. Ekonomisi madenlere dayalıdır. 

Türkiye vatandaşları burada vizesiz 90 güne kadar konaklayabiliyor. Ülkeye henüz direkt uçuş bulunmuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)

Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)

Yeşil Burun Adaları veya Cape Verde, orta Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesidir. 10 volkanik ada ve 8 adacıktan oluşur. Oldukça turistik bir yerdir ve Türk vatandaşları burada kapıda vize ile 30 güne kadar konaklayabiliyor.

Cibuti

Cibuti

Cibuti, Doğu Afrika'da yer alan bir ülkedir. Online vize ile 90 güne kadar burada konaklamak mümkündür. Yılın belli dönemlerinde büyük bir ilginin olduğu Cibuti'ye Türkiye'den ulaşmak zor olabilmekte. Bu nedenle Türkiye vatandaşları tarafından sık sık tercih edilmiyor.

Esvatini

Esvatini

Vizesiz 30 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu Esvatini, Afrika kıtasının güneyinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Esvatini, mutlak monarşi ile yönetilmekte ve başkenti Mbabane.

Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olması nedeniyle burada turizm çok fazla gelişmemiş. Buraya Türkiye'den direkt uçuşun bulunmaması da gidiş için tercih edilmemesine yol açıyor.

Fas

Fas

Fas, yaklaşık 37 milyon nüfusa ve 720.000 km² yüzölçümüne sahip bir Kuzey Afrika ülkesi. Vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu Fas'ta gezilecek sayısız yer var. Dolayısıyla Türk vatandaşları tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Buraya Türkiye üzerinden direkt uçuş yalnızca Kazablanka üzerinden var.

Fildişi Sahili

Fildişi Sahili

Online vize ile 90 güne kadar konaklama imkanı tanıyan Fildişi Sahili, Afrika kıtasının batı kısmında yer alan bir ülkedir. Tarımsal faaliyetler burada ön planda. Ekonomik açıdan çok gelişmemesinin nedenleri arasında ülkede yaşanan darbe bulunuyor.

Fildişi Sahili'ne havayolları ile aktarmalı olarak ulaşmak mümkün.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti, kapıda vize ile Türk vatandaşlarının 30 güne kadar konaklayabildiği bir ülke. Güney Afrika'da yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein'dır. 

Turizm ülke için özellikle 20. yüzyıldan sonra önemli bir yer tutmakta. Türkiye'den buradaki bazı şehirlere direkt uçuşların bulunması da bir avantaj.

Kenya

Kenya

Kenya, konumu gereği Afrika kıtasında gözlemlenebilecek birçok farklı manzarayı bir arada sunabiliyor. Bu sayede de Kenya'da turizm her geçen yıl daha da gelişiyor. 

Online vize ile 90 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu Kenya'ya turist olarak gelen biri kıyı kesimlerinde sahillerin yanı sıra uzun mercan kayalıklarını, büyük vahşi hayvanlar ile geniş savanlarını, karlarla kaplı dağ zirvelerini, çölleri ve küçük de olsa yağmur ormanlarını görebiliyor.

Komorlar

Komorlar

Komorlar, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Mozambik Kanalı'nın kuzey bitim noktasında, Mozambik'in açıklarında, Hint Okyanusu'nun batı, Madagaskar'ın ise kuzeybatısında yer alan bir ülke.

Komorlar dünya genelinde nüfusunun yaşam standartlarının en düşük olduğu ülkelerinden biri olmasına rağmen gelişmekte olan bir ekonomiye sahip. Burada kapıda vize imkanı ile konaklamak mümkün.

Madagaskar

Madagaskar

Madagaskar, Afrika'ya bağlı bir ada ülkedir. Mozambik Kanalı ülkeyi Afrika ana kıtası ile birbirinden ayırır. Gelişmekte olan bir ülke olan Madagaskar'da ekonomi tarım ürünlerine dayanıyor.

Kapıda vize ile 30 güne kadar konaklanabilen Madagaskar'a direkt uçuş bulunmuyor. Mutlaka başka bir ülkeden aktarma yapmak gerekiyor.

Mauritius

Mauritius

Mauritius, Hint Okyanusu'nda Afrika anakarasının yaklaşık 2000 km açığında bir ada ülkesidir. Ada ülkesinin en önemli gelir kaynaklarından biri turizmdir. Ülke içerisinde en önemli turistik ziyaret noktalarını Yedi Renkli Toprak ve Chamarel Şelalesi oluşturmaktadır.

Vizesiz 30 gün konaklayabileceğiniz Mauritius'a İstanbul üzerinden direkt uçuşlar bulunuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Mozambik

Mozambik

Afrika'nın güneydoğusundaki Mozambik, kuzeyde Tanzanya, Malavi, kuzeybatıda Zambiya, batıda Zimbabve, güneybatıda ise Güney Afrika ve Esvatini ile komşudur. Kapıda vize ile 28 güne kadar konaklama imkanı vardır.

Ekonomisi tarıma, madene ve dış ticarete bağlıdır ve turizm çok gelişmemiştir. Buraya gitmek için aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz.

São Tomé ve Príncipe

São Tomé ve Príncipe

São Tomé ve Príncipe, vizesiz 15 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu bir ülke. Gine Körfezi açıklarında yer alan bir ada ülkesi olan São Tomé ve Príncipe'ye direkt uçuş bulunmuyor. Burada turizmin çok gelişmemesi de ziyaret edilmesinin önündeki engellerden.

Senegal

Senegal

Senegal, kapıda vize ile 90 güne kadar seyahat edilebilen bir ülke. Senegal Nehri'nin güneyinde, Batı Afrika'da yer alan Senegal'de tarihte çeşitli sömürge kolonileri kurulmuştur. Dakar'ın 300 metre açıklarında bulunan Gorée Adası 19. yüzyılda köle ticareti için kullanılmaktayken günümüzde ise bir turizm merkezi olarak tüm dünyaya köle ticaretinin dehşetini göstermek için kullanılıyor.

Türkiye'den Senegal'in başkenti Dakar'a direkt uçuş  bulunuyor. Bu sayede Senegal'e gitmek oldukça kolay.

Seyşeller

Seyşeller

Vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanının bulunduğu Seyşeller, Afrika'ya bağlı bir ada ülkesi. Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Vizesiz 90 güne kadar konaklama sağlayan Seyşeller'e Türkiye'den belli dönemlerde direkt uçuşlar bulunuyor.

Sudan

Sudan

Afrika'nın en geniş ülkesi Sudan'da kapıda vize ile 30 güne kadar konaklanabiliyor. Ülkenin deniz kıyısındaki en önemli şehri ve limanı Kızıldeniz kıyısındaki Port Sudan şehridir. Port Sudan, balıkçılık ve turizmin yanı sıra deniz ticaretinin ve ulaşımının da hareketli olduğu bir merkez.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tanzanya

Tanzanya

Tanzanya, Doğu Afrika'da bir ülkedir. Kapıda vize ile 90 güne kadar konaklama imkanı tanıyan Tanzanya'da dünya çapında ün yapmış birçok ulusal park yer almaktadır. Öyle ki sadece bu parklar, ülke için önemli bir turizm geliri sağlamaktadır.

Togo

Togo

Batı Afrika'da yer alan Togo, kuzeyde Burkina Faso, doğuda Benin ve batıda Gana ile komşudur. Burada turizm çok fazla gelişmemiştir. Kapıda vize ile ziyaret edilebilen Togo'ya direkt uçuş bulunmuyor. Bu yönüyle Türk vatandaşları tarafından sık ziyaret edilmiyor.

Tunus

Tunus

Vizesiz 90 gün konaklanabilen Tunus, genel olarak bir tarım ülkesi olsa da son yıllarda burada turizm de çok gelişti. Türkiye'den Tunus'a İstanbul Havalimanı'ndan haftanın her günü direkt uçuş bulunduğundan buraya ulaşım çok kolay.

Uganda

Uganda

Kapıda vize ile 90 gün konaklanabilen Uganda, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti oluşturuyor.

Turizmin çok gelişmemiş olması nedeniyle Türk vatandaşları tarafından çok fazla ziyaret edilmiyor.

Zambiya

Zambiya

Zambiya, Afrika kıtasının güney bölümünde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülkenin Angola, Kongo DC, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana'ya sınırı bulunmaktadır. Kapıda vize ve online vize uygulamaları ile burada 30 güne kadar konaklanabiliyor. Zambiya'ya direkt uçuşlar da bulunuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Zimbabve

Zimbabve

Kapıda vize ve online vize uygulamaları ile 30 güne kadar konaklayabileceğiniz Zimbabve, turizmin çok geliştiği bir ülke değil. Buraya direkt uçuşlar da bulunmuyor. Bu nedenle Türk vatandaşları tarafından turistik amaçla çok ziyaret edilmiyor.

Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya Ülkeleri

Listenin sonunda Okyanusya ülkeleri bulunuyor. Türk vatandaşlarının Okyanusya'da da ziyaret edebileceği birçok vizesiz ülke mevcut.

 • Cook Adaları

 • Fiji

 • Palau

 • Samoa

 • Solomon Adaları

 • Tonga

 • Tuvalu

 • Vanuatu

Cook Adaları

Cook Adaları

Sonsuz bir mavi ve benzersiz bir cennet görünümü ile Cook Adaları, Büyük Okyanus'un güneyinde yer alan, kendi kendine yöneten, bağımsız bir ülke. Burada vizesiz 31 gün konaklama imkanu bulunuyor ancak Türkiye'den direkt uçuş bulunmaması nedeniyle vizesiz seyahatten çok fazla faydalanılamıyor.

Fiji

Fiji

Fiji, vizesiz 90 gün konaklamanın mümkün olduğu bir ülke. Şeker ihracatı ve turizm endüstrisi ülkeye döviz getiren başlıca sektörler. Türkiye'den Fiji'ye direkt uçuş olmaması ise buraya ulaşımı zorlaştırıyor ancak masmavi sularında Fiji'de yüzmek bambaşka bir deneyim.

Palau

Palau

Palau, Okyanusya'nın batısında bir ada ülkesidir. Yaklaşık 340 adadan meydana gelen bu ülke,  turizm, geçimlik tarım ve balıkçılık ile geçinmektedir. Buraya da Türkiye üzerinden ulaşım için aktarma yapmak gerekiyor. Kapıda vize ile burada 30 güne kadar konaklamak mümkün.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Samoa

Samoa

Samoa, Güney Büyük Okyanus'unda, Polinezya'da bulunan, adalar topluluğundan oluşan bir ülkedir. Burada gezilecek çok sayıda yer var. Vizesiz 90 güne kadar konaklamak mümkün olsa da ulaşım açısından Türkiye'den pek elverişli değil.

Solomon Adaları

Solomon Adaları

Okyanusya'da 6 büyük ve 900'den fazla küçük adadan oluşan Solomon Adaları,  Papua Yeni Gine'nin doğusunda ve Vanuatu'nun kuzeybatısında yer alır. 

Vizesiz 90 gün konaklayabileceğiniz Solomon Adalarına da Türkiye'den direkt ulaşım ne yazık ki mevcut değil. Aktarma olarak gitmek mümkün fakat aktarma yapılan ülkelerin vize talep etmesi de işleri zorlaştırabiliyor.

Tonga

Tonga

Tonga, Büyük Okyanus'ta yaklaşık 169 adadan oluşan ada ülkesi. Kapıda vize ile burada 31 güne kadar konaklanabiliyor ancak Türkiye'den direkt uçuş olmayan ülkeler arasında olduğundan turizm amacı ile ülkemizden çok fazla ziyaret almıyor.

Tuvalu

Tuvalu

Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesi olan Tuvalu, turizm için çok uygun olmayan yerlerden. Bunun nedeni ise küresel ısınma nedeni ile deniz seviyesinin yükselmesi. Burada vizesiz 30 güne kadar konaklamak mümkün olsa da Türkiye'den direkt uçuş bulunmuyor.

Vanuatu

Vanuatu

Vanuatu, Güney Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Türk vatandaşlarına vizesiz 90 güne kadar konaklama imkanı tanısa da buraya direkt uçuş bulunmaması turizm amacı ile değerlendirilmesinin önünde bir engel.

Bunlara da göz atın:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
87
36
12
6
5
3
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
tom lee jones

onunuzde saygi ile egiliyorum,ugrasmissiniz,kolay gelsin. Kadin ve erkek arkadaslar,sakin ha orta+dogu afrika ve orta amerika ulkelerini aklinizdan bile gec... Devamını Gör

Ece anay

Uruguay a gideceğim, bu kadar Afganın pakinin suriyelinin olduğu ülkede daha az güvende hissediyorum kendimi.

Ramses the 2nd

Emeğe saygı👏👏

MemurBey

Elinize sağlık Özge hanım