Veri Akışı Skandalı Meclis Gündeminde: 'Anadolu Ajansı Verileri Kimden Alıyor?’

 > -

Anadolu Ajansı'nın seçim gecesi, özellikle İstanbul'da yarış başa baş giderken veri akışını kesmesi Meclis gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırközer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde "Anadolu Ajansı verileri kimden alıyor?", "Veri akışının sağlanamadığı saha neresi?" diye sordu. 

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, seçim sonuçlarını YSK’nın veri akışına göre vermeyen Anadolu Ajansı’yla (AA) ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

"Veri akışı sağlanamadı" ifadesini hatırlattı

Gazeteci kökenli olan Utku Çakırözer, Anadolu Ajansı’nın 31 Mart akşamı saat 23.20’da veri akışını durdurduğunu, saatler sonra “Sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir” diye duyuru yaptığını anımsattı.

Çakırözer, ilk açıklamadan yaklaşık 13 saat sonra ajans yönetiminin ikinci açıklamasına göre ise bazı sandıklardan sağlıklı veri akışı temin edilemeyince veri aktarımına bir süre ara verildiğini, YSK sonuçlarının beklenmesi kararı alındığını aktardı. Çakırözer, her seçim olduğu gibi 31 Mart seçimlerinde de Anadolu Ajansı’nın sandık verilerini nasıl temin ettiği sorusunun gündemden düşmediğini ifade etti.

Ve Anadolu Ajansı, Saatler Sonra Verileri Güncelledi: Ekrem İmamoğlu 48.79 ile Önde - onedio.com
Ve Anadolu Ajansı, Saatler Sonra Verileri Güncelledi: Ekrem İmamoğlu 48.79 ile Önde - onedio.com

“Şaibe ortadan kalkmalı"

“Şaibe ortadan kalkmalı" diyen Çakırözer, önergesinde şu soruları yöneltti:

  • Veri akışının sağlanamadığı saha neresi? 

  • Bir siyasi partinin genel merkezi mi? 

  • Anadolu Ajansı, 31 Mart yerel seçimlerinde muhabirleri dışında veri sağlayıcı ya da başka bir ad altında görevlendirme yaptı mı? 

Anadolu Ajansı'nın yaptığı görevlendirmeyi ayrıntılı olarak açıklaması gerektiğini vurgulayan Çakırözer, "Sandık sandık kaç muhabir görevlendirildiğini, hangi sandıkta muhabir dışında nasıl bir görevlendirme yapıldığı listelenmeli. Aksi halde Anadolu Ajansı yönetimi istifa etmelidir" ifadelerini kullandı.

YSK Başkanı "AA müşterimiz değil" demişti

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven ise seçim sonrası yaptığı açıklamada Anadolu Ajansı'nın müşterileri olmadığını ifade edip "Benim müşterim değil.Benden veri almıyor. Nereden alıyor bilmiyorum. Anadolu Ajansı akşam 90'ları gösterdiğinde ben sisteme yeni daha tarayıp girmeye başlamıştım. Dolayısıyla ben Anadolu Ajansına herhangi bir bilgi servisi yapmıyorum. Benim üzerimden bir polemik yaratılmasın. Biz tarandığı andan itibaren sisteme elverişli tüm siyasi partilerle sonuçları tarayarak veriyoruz" demişti.

Anadolu Ajansı geçtiğimiz yıl 24 Haziran seçimleri öncesi, sonuçları nasıl aktardığını hazırladığı infografi üzerinden göstermişti 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir