Venezuela'da Elektrik Krizi Sürüyor: Ülke Günlerdir Karanlıkta

 > -

Başsavcı Tarek Saab Yüksek Mahkeme'den, muhalif lider Juan Guaido'nun ülkenin elektrik sistemini sabote ettiği iddiaları konusunda soruşturulma açılmasını istedi. Gergin siyasi atmosferin sürdüğü Venezuela'da enerji krizi çözülemiyor. Ülkenin büyük bir kısmında 8 gündür elektrik yok ve kesintiden ötürü çalışmayan pompalar ülkede ayrıca 'su krizi' çıkmasına yol açtı.

Maduro'nun elektrik kesintisi ile ilgili 'Adalet yerini bulacak' açıklamasının ardından, muhalif lider Guaido için 'soruşturma talebi' geldi

Venezuela muhalefeti, bir haftadan bu yana süren kesintileri 'beceriksizlik' olarak nitelerken, Maduro yönetimi ise olayın sabotaj olduğunu belirtmişti.

Maduro, elektrik kesintileri için "adalet sisteminin Venezuela'nın elektrik sistemine karşı düzenlenen saldırının arkasındaki kişinin peşine düşeceğini" ve 'adalet yerini bulacak' açıklamasında bulundu.

BBC Türkçe'nin haberine göre Maduro'nun sözlerinden birkaç saat sonra, Başsavcı Tarek Saab Yüksek Mahkeme'den muhalif lider Guaido hakkında 'soruşturma' açılmasını talep etti.

Ülkenin yüzde 70'i, 7 Mart'tan bu yana elektriksiz

Venezuela'da, yaşanan siyasi krizin yanında bir haftadır 'enerji krizi' de yaşam koşullarını oldukça zorlaştırdı.

Maduro yönetimi ve muhalifler birbirini suçlarken, halk bir haftadır elektriksiz yaşamaya çalışıyor

Elektrik kesintisi, günlük hayatı adeta durma noktasına getirdi. Krizden etkilenen hastaneler, vakalara bakmakta zorlanıyor.

Caracas Üniversite Hastanesi sadece acil durum vakalarına bakarken, hastanelerde öncelik kemoterapi ve diyaliz tedavilerinde.

İçme suyu pompaları çalışmadığı için, halk kaynağı belirsiz sular önünde kuyruk oluşturdu

Elektrik kesintisi, ülkede 'su krizini' de doğurdu. Başkent Caracas'ta içme suyu, pompaların çalışmasıyla elde ediliyor. Elektrik olmadığı için pompaların çalışmaması, şehirde su krizi yaşanmasına neden oldu.

Venezuela halkı sokaklara inerek, kaynağının neresi olduğu dahi belli olmayan suların önünde kuyruk oluşturdu.

Elektrik kesintisiyle ilişkili sebeplerden ötürü 24 kişi hayatını kaybetti

Bir muhalif milletvekiline göre, Venezuela'da 7 Mart'tan bu yana, yaşanan elektrik kesintisinden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 24.

Cumhurbaşkanı Maduro, elektrik kesintisinin 'Amerikan teknolojisi' ile yapılmış bir sabotaj olduğunu söylemişti.

Maduro İki Gün Süren Elektrik Kesintisi Hakkında ABD'yi Suçladı: 'Yüksek Teknolojiyle Saldırı Düzenlediler' - onedio.com
Maduro İki Gün Süren Elektrik Kesintisi Hakkında ABD'yi Suçladı: 'Yüksek Teknolojiyle Saldırı Düzenlediler' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir