Vedat Milor'dan Yaşadığınız Toplumu Sorgulamanıza Yardımcı Olacak Türkiye'yle İlgili 15 Tespit

8.6bPAYLAŞIM

Vedat Milor Tuhaf dergisinin Nisan sayısı için Nurhak Kaya'nın sorularını yanıtladı. Biz de bu röportajdan bazı kısımları sizin için derledik. 

Kaynak: Tuhaf

Keyifli okumalar!

1. “Yurt dışındayken farklı alanlarda çok sorular sordum. Türkiye’de ise aynı merakı taşıyıp soru sorduğumda 'Çattık belaya. Ne kadar çok soru soruyor.' gibi negatif tepkiyle karşılaşıyorum. Bizde soru sormak 'Yaptığımı beğenmedi.' olarak algılanıyor. Otoriteyi zedeleme çabası sanılıyor.”

2. “İnsanlarımızın yerel olanı ve kendi değerimizin nerede yattığını bilmediğinin farkına vardım. Güvensizlik duygusu da çok güçlü bir etmendi. Bu yüzden Türkiye’de Batı’dan gelen en bayağı şey bile tartışmasız kabul görüyor.”

3. “Batı’da yaşayan düzgün insanlar empati yapma, başka kültürlere açık olma insanlığın kaderinin ortak çizildiğinin farkında olma konusunda bizden daha gelişmiş durumdalar.”

4. “Batı’da insanlar başkalarını tanımlarken tanımlarını genellikle olumluluk üzerinden zevk ve estetiğe yöneltir. ‘Ludwing van Beethoven sever, Orhan Pamuk okur.’ vs. Bizdeyse alışveriş listesi gibi, ‘Şundan nefret eder, bunu karalar.’ gibi açıklamalar yapılıyor. Bu durumu oldukça dramatik buluyorum.”

5. "Irak işgalinden sonra inanılmaz bir talan olmuştu. Burada da ona benzer soyut bir talan gerçekleşiyor. ‘Orhan Pamuk büyük bir yazardır.’ diye tweet atsam ‘Vatan haini’ diyerek saldırmaya başlarlar."

6. “Bizde inanılmaz bir hayal ürünü endüstrisi var. Normal bir kek göstersem ‘Vedat Milor, bu size hiç yakışmadı!’ diyorlar. Hatta iş hakaret boyutuna bile varabiliyor.”

7. “Diktatörlükle yönetilen, ifade özgürlüğünün olmadığı ülkelerdeki insanlar her mecrada dikkate alınmaya çabalıyor. Bunun siyasi özgürlükle ve aile yapısıyla ilgisi var. İnsanlar ailelerinde aşırı domine ediliyor. Dinin de bununla ilgisi var.”

8. “Stanford Üniversitesi’nde hukuk okurken öğrenciler arasında çokça dindar Yahudi vardı. Yaptıkları tartışmalara şahit oldukça ön yargım yok oldu. Dili nasıl kullanacağınız çok önemlidir. Yahudilerin aralarında yaptığı dini tartışmalar vergi hukukunda, akıl yürütmede işe yarıyordu. Bizde ise ‘Sus ulan’ O öyle, bu böyle.’ deniyor. “

9. “Bizdeki yetişme sistemi, kültür ve dinin toplum üzerindeki işleyiş yapısı, konuşamamaya, örgütlenememeye sebep oluyor. Bu şekilde yetişen insanların böyle olmaması anormal olur.”

10. “Bazı konuları tartışmak bile zor. Sorgulamaya ve analitik bir kafa yapısına açık olmak gerekiyor. Evrensele ulaşmak için sorgulama kabiliyetine sahip olmak ve tabuların üzerine gitmek gerekiyor.”

11. “Türkiye’deki çocuklara doğuştan empoze edilen bir inanç ve politik baskı var. Aksi halde tokadı yiyorlar ve içeri atılıyorlar, toplum dışına itilip aforoz ediliyorlar.”

12. Nuri Bilge Ceylan’ın “Bizde mütevazılık hiçbir zaman gerçek bir üst değer olmamıştır. Bir ortamda mütevazı olmaya kalkarsanız saygı azalmaya başlar sözünü ise; “Ülkemizde bu tip değerlerin henüz oturmadığını düşünüyorum. Bu topraklarda, inançları birleştirecek ortak bir dil oluşmadı.” şeklinde yorumladı.

13. “Küçük yöresel değerler var. Değerler devamlı hayat tarafından sorgulanıyor ve o değerler hayatı idare etmeye yetmiyor.”

14. “İnsanların temelli kafası karışıyor. Türkiye’de hızlı bir sosyal değişim var. Muazzam bir belirsizlik içinde yaşıyoruz.”

15. “Biri bana ‘Türkiye’yi anlamam için hangi Nuri Bilge filmini izlemeliyim?’ diye sorsa ‘Uzak’ı öneririm. Bu coğrafyadaki sıkışmışlığımızı, yaşadığımız zorlukları, neden mutsuz bir toplum olduğumuzu, ilişkilerimizde haz almayı arzulamak yerine, niçin başka insanların yaptığı birçok şeyin bize battığını ve kendi çıkmazlarımızı görmemizi sağlıyor.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dnz-krg

türkiye'de uzunca süredir yaşamış olan türk olmayan birisi olarak tespitlerine katılıyorum. bu sitede bile eleştirdiğimde düşman olmakla çok suçlandım. sokakta veya okulda batılı birisi olarak yaptığınız en saçma yorumlar ise ayakta alkışlanıyor. garip bir batı özentisi ve nefretini aynı bünyede barındırıyor toplum. ilginç yani. ama güzel bir halk olduğunu savunuyorum her zaman. herşeye rağmen gerçekten dost edinmişseniz burada, gerçek dost edinmişsinizdir. bazı arkadaşlar bana gitsene abi ne oturuyorsun burada diyorlar, niye oturuyorum? belki memleketim haline gelmiş olduğu içindir: )

omer-akin-guney

Neden biz batıya özeniyoruz biz kendi kültürümüze neden onlara empoze edemiyoruz bunu hiç düşündünüz mü din ile alakalı olarak değil sadece bu biz doğrusunu yapsak da onlar bize özense yıllardır bi batı batı... Şu özgüveninizi yerine getirin artık.

lieblich

Adam çok doğru ve mükemmel konuşmuş resmen Türkiye özeti geçmiş helal olsun!!!

kozmonot

Batının her yaptığının doğru bizimse bayağı bir kültüre sahip olduğumuzu ilerlememiz için batıyı örnek almamız gerektiğini söyleyen zihniyet çocuklara nesillerdir bun7u empoze ediyor.şimdi neyi yanlış geldi.bu özgüvensizlikte bundan geliyor.adamların demokrasi anlayışları insan hakları ortada ve buna rağmen biz birbirimizi bunlara şikayet ediyoruz yazık düne kadar en eski teknolojilerini bize yükesk fiyatalra satıp bizi bağımlı yapıyorlardı sorgusuz kabulleniliyor neden çünkü batı yaparsa iyi yapar vardır bir hikmeti

dedekorkut

Açıkcası ben bu yazıdaki coğrafi ayrıma katılmıyorum. Olay coğrafyadan ziyade sosyo-kültürel temelli. Avrupa, Amerika, Asya, her yerde durum eğitimsiz insana geldiğinde aynı. Avrupada da eğitimsiz topluluklar olaylara dogmatik, politik ya da teolojik kalıplar ile yaklaşıyorlar. Aynı alçak gönüllülük eksikliği mevcut. Cehaletin izdüşümü bütün toplumlarda birebir aynı. Sadece dili farklı. Bir hiphop video klibindeki alçak gönüllülük eksikliği, hiç bizi aratır halde değil zira.

Görüş Bildir