Ve YSK Kararını Verdi: Kozan Belediyesi MHP'den Saadet'e Geçti

-

Adana'nın Kozan ilçesinde MHP'den girdiği seçim yarışını kazanan Nihat Atlı'nın başkanlığı, sabıka kaydının seçilmesine engel teşkil ettiği gerekçesiyle düşürülmüştü. YSK ilçede en yüksek ikinci oyu alan Saadet Partisi adayı Kazım Özgan'ı yeni belediye başkanı olarak açıkladı. 

Saadet Partisi (SP), resmi olmayan sonuçlara göre, MHP'den Kozan Belediye Başkanı seçilen Nihat Atlı'nın, belediye başkanı seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu'na başvurdu. Bu başvuru reddedilince, SP, İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. İl Seçim Kurulunca yapılan değerlendirmede, oyların yüzde 39,99'unu alarak seçilen Atlı'nın, belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart'ta seçilmeye engel mahkumiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirlendi.

Adana Kozan'ın MHP'li Belediye Başkanı Nihat Atlı'nın Başkanlığı Düşürüldü - onedio.com
Adana Kozan'ın MHP'li Belediye Başkanı Nihat Atlı'nın Başkanlığı Düşürüldü - onedio.com

5 günle hakkını kaybetti

MHP’li Nihat Atlı

Nihat Atlı'nın yasaklanmış hakların geri bırakılması kararının 4 Nisan 2019 tarihli olduğu, bu karanın Atlı'ya 31 Mart'taki seçimlere katılma hakkı vermediği, bu kararın kesinleştiği 5 Nisan tarihinden sonra yapılacak seçimlere katılma hakkı tanıdığı vurgulandı. Bu nedenle Nihat Atlı'nın başkanlığını düşüren İl Seçim Kurulu kararında şöyle denilmişti:

“Kozan Belediye Başkan aday listelerinin ilan edildiği seçim takvimi sürecinde Saadet Partisi tarafından Nihat Atlı'nın seçilme yeterliliğine itiraz edilmediği anlaşıldığından 5393 sayılı yasanın 45'inci maddesi uyarınca idari makamlarca çözülmek suretiyle belediye meclisince doldurulmasına, Yüksek Seçim Kurulu'na itirazı olanaklı olmak üzere karar verildi.”

Yeni Başkan Saadet Partili Kazım Özgan

Sözcü'den Mehmet Serbes'in aktardığına göre,Yüksek Seçim Kurulu ise bugün aldığı kararda Kozan Belediye Başkanlığı'nın 2. en çok oyu alan Saadet Partisi Adayı Kazım Özgan'a verilmesini kararlaştırdı. Saadet Adayı Kazım Özgan seçimde yüzde 25.80, İYİ Parti Adayı Musa Öztürk ise 23.05 oy almıştı.

"Analarını belleyeceğiz" sözleriyle tepki çekmişti

Geçmişte karıştığı cinayet, kız kaçırma, alıkoyma gibi suçlar nedeniyle adli sicil kaydı seçim sırasına kadar düşürülmemiş olan Nihat Atlı, seçimler sırasında Millet İttifakını kastederek “Analarını belleyeceğiz” şeklindeki söylemleri kamuoyunda çok tepki çekmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adanaİyi PartiMilliyetçi Hareket PartisiSaadet PartisiYüksek Seçim Kurulu
Görüş Bildir