Vat İs Dı Matriks: Matrix Serisi Üzerine Belki de İlk Defa Duyacağınız 17 Enteresan Bilgi

 > -

1. Keanu Reeves'in Neo rolüne bürünmeden önce okuduğu 3 kitap: Simulakra ve Simulasyon (Jean Baudrillard), Out of Control (Kevin Kelly) ve Evrimsel Psikolojiye Giriş (Dylan Evans)

Simulakra ve Simulasyon adlı kitabı da filmde içi oyuk kutu niyetine kullanıyordu Neo.

2. Amerika'nın getto mahalleleri tarzı yerler gibi gözükse de çekimlerin çoğu Avustralya - Sidney'de yapıldı.

3. Filmden sonra dünyayı kasıp kavuran Matrix'in deri kostümleri aslında bütçe kısıtlı olduğundan en dandik malzemelerden üretilmiş. Mesela Trinity'nin kıyafetleri bildiğin pvc'den yapılmış.

4. Meşhur lobi sahnesinin tamamlayıcı sosu olan bu son karesindeki yere düşen parça planlanan bir an değil, tamamen rastlantı olarak çekilmiş.

5. Neo'nun çalıştığı şirketin adı MetaCortex. Köken anlam olarak meta = üstüne koymak, ötesine geçmek, cortex = beyni çevreleyen zar, bir nevi beynin kabuğu.

Yani MetaCortex beynin sınırlarını aşmak anlamında kullanılmış diyebiliriz ki bu da Neo'nun yapması gereken şey.

6. Yunan mitolojisinde Morpheus rüya tanrısıdır. Morpheus'un filmdeki rolü de malum: insanları rüyadan uyandırmak.

7. The Matrix Reloaded'daki otoyol sahnesinin çekimleri 3 ay sürmüş, düşünün bu sürede çekilen yüzlerce film var.

8. General Motors "alın dilediğiniz gibi parçalayın, babanızın malı gibi kullanın" diyerekten The Matrix Reloaded'ın yapımında 300 araba bağışlamış.

Tabii çekimler sonunda 300 araba da mefta olmuş.

9. Otoyol sahnesi için özel tasarlanan 2.5 km'lik yol, çekimlerden sonra bir güzel imha edilmiş.

10. Wachowski kardeşler "yav böyle böyle bi film yapıcaz matrix, deriler, silah falan" diyerek Warner Bros'un kapısını çalıp 80 milyon doların üstünde bütçe istemiş. Warner Bros da bunlara vere vere 10 milyon dolar ateşlemiş.

Wachowski biraderler de bu 10 milyonun tamamını kullanarak filmin ilk 10 dakikasını çekip yollamışlar. Bu 10 dakikayı izledikten sonra dibi düşen Warner Bros "istediğiniz para olsun yiğenlerim" diyerek kesenin ağzını sonradan açmış.

11. Morpheus rolü için ilk olarak Gary Oldman düşünülmüş. Ardından Samuel L. Jackson ve Sean Connery.

Laurence Fishburne'e kalmaları güzel olmuş ama.

12. Neo rolünde neredeyse kimleri görecektik sıralı tam liste:

Will Smith aslında rolü kabul etmiş ama Vahşi Vahşi Batı filmini çekebilmek için vazgeçmiş. Yazık lan kaçırdığı fırsata bak. Nicolas Cage de ailesiyle zaman geçirmek istediği için teklifi geri çevirmiş, Allah bizi korumuş. Warner Bros da Brad Pitt veya Val Kilmer olsun istiyormuş ama bu ikisi de rolü geri çevirince Johnny Depp'le seçmelere katılıp kazanan, ve aslında Wachowski'lerin ilk tercihi olan Kenau'ya kalmışlar. Hey maşallah.

13. Fark ettiyseniz Matrix sahneleri hep yeşil tonda, gerçek dünyadaki kısımda da normal renkler hakim. Bunlardan tek değişik ton sarı olarak Morpheus ve Neo'nun birbirini patakladığı karate sahnesinde kullanılmış.

Orası ne matrix ne de gerçek dünya olduğundan, annıyon nu şşş.

14. Neo'nun kaldığı 101 numaralı oda, George Orwell'ın 1984 adlı romanında sistem karşıtlarının gönderildiği işkence odası olan 101 numaralı odaya gönderme.

15. Neo'nun henüz baştaki ezik hallerinde giydiği kıyafetleri kasten bol veya üstüne uymayan şekilde seçilmiş, "bu dünyaya uyum sağlayamıyor" mesajı vermek için.

Bak bak numaralara bak.

16. Morpheus'la ilk telefon görüşmesini yaptığı sahnede gerçekten de 34 kat yukarıdaki camın dışına çıkmış manyak Keanu. Dublör falan olmaksızın.

17. The Matrix Revolutions'ın son sahnesinde "Thomas Anderson'ın anısına" yazısı gözüküyor. Hatırladıysanız bu bizim Neo'nun yalan dünyadaki adı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emre-ozturk1

Güzel eğlenceli yorumlu bir yazı olmuş elinize sağlık.

dtork

"getto mahalleleri tarzı yerler"

furkan.sahin.52206

O bu değilde bu adamın Matrixte ki karografileri öğrendiği Tai Chi hocası Tiger Chen'le çektiği man of tai chi diye bi film var. Yönetmenliğinide kendisi yapıyor ve konusu ve karografisi süper bi film.

codebender

Aslında Matrix, bir filmden çok daha fazlası. Çok derin konular barındırıyor içersinde.

omer-armagan

bence en iyi bilim kurgu filmi ve izlemekten ve izlerken bıkmadığım tek seri.. ayrıca çevremdekilere çok iyi diyince yadırganıyorum..:/

Başlıklar

Brad PittJohnny DeppKitapYunanistan
Görüş Bildir