Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzmanlardan Can Sıkan Uyarı: Küresel Isınma Yüzünden Böcek ve Sinek Sayıları Hızla Artacak

-

Sanki yeterince yoklarmış gibi...

Şu bir gerçek ki, böcekler her yerde.

Nereye giderseniz gidin, böceklerden uzaklaşmanız çok mümkün değil. Üstelik son araştırmalara göre, örümcekler kendilerine imkan sunulsa dünyadaki tüm insanları 1 yıl içinde tamamen yiyebilir ve böyle geniş çaplı bir ziyafete göre hala aç olmaya devam edebilirler. Korkunç, değil mi?

Dünyadaki tüm türlerin yüzde 80'ini böceklerin oluşturduğu düşünülüyor.

Her 5 bitki türünden 4'ü de, çoğalabilmek için böceklere ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla böcek yoksa, bitki yok. Bitki yoksa, hayvan yok, biz de yokuz, gezegen de yok. Yani böcekler hayli önemli, ama bir o kadar da sevimsizler...

Peki küresel ısınma neticesinde böceklerin etkilenmesi, dünya için neler getirecek?

Uzmanlara göre senaryo çoktan işlemeye başladı bile, yani tahmin etmeye bile gerek yok. Sıcaklıklar nedeniyle normalden erken ortaya çıkacak olan böceklerin tarım faaliyetlerini baltalayacağı, sinekler aracılığıyla yayılan hastalıkların, sineklerin yerleşim yerlerinin değişmesiyle giderek daha tehlikeli ve yaygın hale gelebileceği gibi teoriler bulunuyor.

Küresel ısınmanın etkisi neticesinde bazı büyük örümcek türlerinin daha da büyük hale gelmeye başladığı biliniyor.

Bununla beraber yavaş yavaş yaşadıkları alanları da değiştiriyor ve dünyanın farklı yerlerine doğru kayıyorlar. Bunun nedeniyse tolere edebileceklerinden daha yüksek sıcaklıklarla karşılaştıkları için, görece daha serin olan bölgelere göç etmeleri.

Yani küresel ısınma neticesinde böcekler, darbe yiyen tarafta olmayacak pek.

Sıcak bölgelerdeyseler soğuk bölgelere kaçacaklar, zaten soğuk bölgelerdelerse daha yükseklere çıkacaklar; her halükarda bir şekilde uyum sağlayacaklar. Olansa yeni gittikleri yerlerdeki insanlara ve halihazırda adaptasyon sağladıkları bölgelerdeki insanlara olacak.

Var olmaya daha da dev şekilde devam eden böceklerin can sıkıcılığı bir yana, yok olan böceklerin yarattığı problemlerle de baş edeceğiz.

Nitekim birkaç tür böceğin bile dünya üzerinden silinmesi, doğa için hayli korkunç sonuçlara yol açabilir ve açacak da. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor anlayacağınız.

Daha büyük böcekler, daha fazla sayıda sinekler...

Küresel ısınma insanlığı bir hayli tatsız durumlara sokacak gibi gözüküyor. Ne diyelim, daha da geç olmadan insanlık olarak bu konuya karşı biraz daha bilinçlenebilmek dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nankurunaisaa

bende sivrisinek sezonu başladı.. bi hayvan gerçekten bu kadar sinir bozucu olabilir yani.. harbiden ayar oluyorum

corpse-bride

normal bi durum bizim zamanımızdaki iklim dengesi değiştikçe doğal yaşan ona uygun bir hal alacaktır bu her zaman böyledir doğaya kafa tutan değil onunla uyumu sağlayan hayatta kalır

metin-s.

Bence bu sayılar doğal olarak artmıyor suni bir arttırma oluyor. Sinek böcek ilaçlarını saçmak için yeni bir yöntem bu da

anime_severler

Başlığı anneme okuduğumda annemin tepkisi " Öldürürüz "

batuhan-karacali1

Çok doğru şuan bile yaşanıyor bkz sıtma

Görüş Bildir