Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzaylılar Tarafından Kaçırıldığınızda Kurtulmanızı Sağlayacak Mahkum Şapkası Bilmecesini %99'unuz Çözemeyecek!

-

Hodri meydan, mahkûm şapkası bilmecesini çözebilenleri tebrik ediyoruz. Çünkü %99'umuz işin içinden çıkamayacak.

Haydi başlayalım. Bilmece bu ya, siz ve 9 diğer kişi uzaylı istilasında seçildiniz ve tutsak edildiniz.

Uzaylıların sizi neden kaçırdığı çok belli, sizi mideye indirmek istiyorlar fakat öte yandan da 'zeki' insanları korumak gibi garip bir huya da sahipler. Burada asıl problem kimlerin zeki olduğuna karar verirken kullandıkları yöntem.

İşte, bilmecemiz de burada başlıyor.

Uzaylı oldukları için yapacakları test de biraz garip.

Şimdi, sırayla anlatalım:

Herkes boy sırasına geçecek ve yüzü aynı yöne bakacak. Seçilen insanların boyları gereği böylece herkes önünü görebilecek.

Sıradan çıkma gafletine bulunursanız yahut sağınıza, solunuza dönerseniz hayal gücünüzün tasarlayabileceği en afili lazer tabancasıyla icabınıza bakabilirler.

Her birinizin kafasında çok da şık olmayan şapkalar var, rastgele verilen bu şapkalar siyah yahut beyaz.

Şapkaların herhangi bir sayısı olmadığı için sadece bir kişi beyaz yahut adece bir kişi siyah şapka takıyor da olabilir, tahmin etmeniz mümkün değil. Tabii, kendi şapkanızın rengini de bilmiyorsunuz.

Uzaylı yetkili ekibin lideri başla komutu verdikten sonra hepiniz sırayla şapkanızın rengini tahmin etmeye başlıyorsunuz

En az 9 kişi şapkasının rengini doğru bilecek olursa herkes kurtulacak. 

Uzaylılar taktik belirlemek istiyorsanız diye size 5 dakika veriyor ve bazı kurallar koyuyor, örneğin şifreli konuşmak, renkleri temsil eden sesler çıkarmak yasak. Siyah ve beyaz dışında hiçbir kelimenin kullanımına izin yok. Kurallar çiğnendiği anda uzaylı midesinde yerinizi almanız an meselesi.

Beş dakikanın ardından şapkalar dağıtılıyor.

Evet, herkesi kurtaracak o strateji nedir?

Yanıtını düşünün, bir kenara not edin. 

Bir sonraki maddede gizemi çözüp uzaylıların kaçırdığı herkesi kurtaracağız.

Çözüm için stratejiyi kurarken herkesin şapkasını gören en arkadaki en uzun kişi hedef alınır.

O kişinin vereceği kod, ondan sonra gelen herkes tarafından anlaşılıp kullanılmalı ama bu kod ne olmalı? Öncelikle ihtimalleri sıralayalım. Her renkten en az bir şapka var, burası kesin. Şapkaların tümü siyah yahut tümü beyaz olamaz.

Siyah şapkalar üzerinden gidilecek olursa siyah şapka sayısı tek sayı ise en arkadaki kişi siyah, siyah şapka sayısı çift sayı ise en arkadaki kişi beyaz diyecek. Karmaşık görünebilir, çünkü hayatları kurtarması gerektiğini kadar karmaşık ama örnekle biraz basitleştirelim.

Üç beyaz şapka olsun. Bu durumda en arkadaki kişi tek sayı kuralına göre 'siyah' diyecektir, kendi şapkası beyaz olmasına rağmen.

Bir kişinin hata yapma olasılığı olduğu için onun verdiği yanlış cevap çok büyük bir önem arz etmiyor. Onun önünde yer alan kişi, toplamda kaç siyah şapka olduğunu bildiği için kendi şapkasının rengini biliyor olacak ve doğru yanıtı verecek. Tüm mahkumlar içini bu geçerli olacak, herkes kendi önündeki sayıyı hesaplayarak şapkasının rengini hatasızca tahmin edecek.

Son kalan kişi duyduğu sayıları hafızasında tuttuğu sürece doğru yanıtı verecek ve 9 kişi şapkasının rengini bildiği için uzaylılar sizleri salıverecek.

Geçmiş olsun, uzaylıların elinden kurtuldunuz.

Peki, bu durumdan kurtulmak içni sizin tahmin ettiğiniz ve çalışan bir çözüm var mı? Yorumlarda bekliyoruz.

Mahkum şapkası bilmecesini daha detaylı biçimde incelemek isterseniz diye👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bupivakain

Kurallar şunlar; Şifreli konuşmak yasak 5 dakika süre Siyah beyaz harici tüm kelimeler yasak Öyleyse en arkadaki bir öndekini cimciklicek kafasındaki rengi söylicek siyah yada beyaz, onun önündeki de kendi önündekine öyle yapıcak, böyle böyle 9 tane kesin, kurtuldular işte. Kurallar gayet açık hocam kuralsız bişey yok ortada 😁

yasiyahyabeyaz

kendi aralarında oynasınlar mk, biz saklambaç için onları kaçırdık mı?

coldhearted

Bütün dünyayı kaçırmış ibneler ya.

f.can

O kadar sıkıcı ki😩 tamamını okumaya tahammül edemeden, direk yorumlara geldim :)

mailer-daemon

keşke çözmeyi deneseydin eğlencelidir böyle şeyler matematik veya geometri(nedense bu bana hiç zevkli gelmiyor ama olsun zevkli diyenler var) sorusu çözmek gibi ilk seferde zevksiz geliyor ama sonradan sevmeye başlıyorsun

kahraman-sezer

bilmem kaç ışık yılı uzaktan gelip sırf 9 kişiyi mideye indirmek için böyle bir oyun hazırladıysan senin yapacağın işe sıçayım böyle de hayatın içine sokayım ye bizi gitsin amk

Görüş Bildir