Görüş Bildir
Haberler
Uzaktan Eğitim Başladı: İlk Dersi Milli Eğitim Bakanı Selçuk Verdi

Uzaktan Eğitim Başladı: İlk Dersi Milli Eğitim Bakanı Selçuk Verdi

Türkiye'de koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitime verilen 1 haftalık aranın ardından, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bugün uzaktan eğitime başladı. İlk dersi Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un verdiği uzaktan eğitimde dersler 09:00'da başlayıp 14:30'a kadar sürecek ve 20'şer dakikalık olacak. Etkinlik kuşağı adı verilen molalar ise 10 dakika olarak uygulanacak. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Koronavirüsün yayılmasına karşı alınan önlemler kapsamında okullarda uzaktan eğitim programına geçilmişti.

Uzaktan eğitim kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 23-27 Mart'ta, TRT-EBA TV ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim görecek.

İlk dersi sabah 09.00'da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk verdi 👇

Peki uzaktan eğitim nasıl işleyecek?

Peki uzaktan eğitim nasıl işleyecek?

Öğrenciler, TRT-EBA TV ve 'eba.gov.tr' üzerinden, yayın akışı ve ders programını takip ederek, kendi sınıflarına ait ders anlatımlarının hangi gün ve saatte yapılacağını öğrenecek ve kendileri için belirlenen saat aralığında yayını izleyecek.

Televizyonda, TRT-EBA TV İlkokul, TRT-EBA TV Ortaokul ve TRT-EBA TV Lise olmak üzere 3 farklı kanal, HD (yüksek çözünürlüklü) ve SD (Standart çözünürlüklü) olmak üzere toplam 6 kanal üzerinden yayın yapacak. 

Yayın akışına, 'eba.gov.tr' ana sayfasından ve TRT'nin internet sitesinden günlük ve haftalık ulaşılacak.

Dersler, 20'şer dakika olarak yayımlanacak ve aralarda 10'ar dakikalık etkinlik kuşağı olacak.

Dersler, 20'şer dakika olarak yayımlanacak ve aralarda 10'ar dakikalık etkinlik kuşağı olacak.

TRT-EBA TV'de ilk aşamada temel derslerle yayınlar başlayacak. İlkokullar için Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi ve İngilizce'ye ilave olarak, 'Yetiştirme Programı' kapsamında Türkçe ve matematik dersleri verilecek. 

Ortaokul kademesinde Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce ve imam hatip ortaokulu öğrencileri için Arapça dersleri olacak. Lisede ise tarih, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi ve ayrıca imam hatip lisesi öğrenciler için de diğer temel dersler verilecek.

Dersler, TRT-EBA TV İlkokul ve TRT-EBA TV Ortaokul'da sabah saat 09.00'da başlayıp 13.30'a kadar devam edecek. Ayrıca saat 13.30- 17.30 ve 17.30- 21.30'da iki kez tekrar yayın ekrana gelecek.

TRT-EBA TV Lise'de ise ders sayısı daha fazla olduğu için yayınlar sabah 09.00'da başlayıp 14.30'a kadar devam edecek. Saat 15.00-21.00 arasında da EBA TV Lise'de tekrar yayınları ekrana gelecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Eksiği olanlar tekrar yapabilecek

Eksiği olanlar tekrar yapabilecek

Bakanlığın seçtiği, alanında başarılı öğretmenler tarafından hazırlanan ders anlatım videoları aynı kanalda ve gün içinde 1 veya 2 kez tekrar edilecek. Tekrarlayan yayın akışı da yine 'eba.gov.tr' ve TRT'nin internet sitelerinden öğrenilebilecek. Ayrıca EBA'nın internet sitesi 'eba.gov.tr' üzerinden de yayınlanan içeriklerin kayıtlarına ulaşılabilecek.

Konu eksiği olan öğrenciler 'eba.gov.tr' üzerinden kendi sınıfına ve eksik konularına ait içeriklere ulaşarak tamamlama çalışması yapabilecek. Öğretmenler tarafından EBA üzerinden gönderilecek etkinlik, soru ve diğer içerikler ile de öğrencilerin dersten uzaklaşmaması sağlanacak.

Ayrıca uzaktan eğitim süreci bittiğinde tüm sınıflarda telafi eğitimi de yapılacak. Öğrenciler, kendi ders öğretmenleri ile 'eba.gov.tr' üzerinden yazışabilecek, bilgi paylaşımında bulunabilecek.

Yoklama olmayacak

Yoklama olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitimde yoklamanın olmayacağını söyledi.

1. sınıflar için verilen Türkçe dersi 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
107
27
19
14
6
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
artuditu

Ebeveynleri bilinçli olmayan çocuklar %90 kaçıracaklar... Aile sabah kaldırmayacak çocuğu, akşam da dizim var deyip izletmeyecek.. Zaten bu kafada ki ailenin... Devamını Gör

ulgoatsah

Sonra işte bu veli 23 Nisan’ı neden kutluyorsunuz çocuklar derslerinden geri kalıyor diyo. Umursamaz bir veli geçen yıl aynen bu cümleyi kullandı. Çocuğu dev... Devamını Gör

Birth of Venus

Fotoğraftaki çocuğun ortama bak amk. Bu ülkedeki çocukların yarısı tek odalı evde yatıp kalkıyor, bi tane televizyon var, evde masa yok. Eğitimde eşitlik bek... Devamını Gör

Kara

Ben asrın lideri verir diyordum ama...

ben ne diom

Ne alaka amk