Uyuz Salgını İçin Yeniden Alarm Verildi! Peki Uyuz Nasıl Geçer?

166PAYLAŞIM

Uyuz konusu halk arasında uzun süredir konuşulan konular arasında yer alıyor.

Kesinlikle ciddiye alınmalı. Peki uyuz nedir, nasıl geçer ve vatandaşlar neler diyor?

Sizler için derledik.

2019'un son günlerinde gündeme gelen uyuz salgını vakalarında yeniden bir artış başladı.

Aile hekimleri başta olmak üzere, birçok hastahaneye kaşıntı şikayeti ile başvuranların sayısı oldukça fazla. Başta bu kaşıntılara mevsimsel alerjilerin sebep olduğu düşünülse de işaretler uyuz salgınını gösteriyor.

Uzmanlar giderek artan salgına karşı uyarılarda bulunuyor;

Doç.Dr. Filiz Topaloğlu insanların, doktorların verdiği ilaçları kullandığı ve talimatlarına uyduğu halde bulguların devam ettiği belirtti.

Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir Sputnik Türkiye'ye yaptığı açıklamada; “Uyuz böceği, cep telefonunda bile 8 güne kadar canlı kalabiliyor ve bu sebeple hastaların en az 8 gün cep telefonlarını kullanmaması gerekiyor" uyarsında da bulundu.

Salgından muzdarip olanlar sesini duyurmaya çalışıyor çünkü yapılan açıklamalara göre piyasada yeterli miktarda ilaç yok.

İnsanlar kaşıntılarını geçirmek için, geçici yöntemler deniyor.

Uzmanların yaptığı açıklamalar doğrultusunda; toplu taşıma araçlarından ve mağazalarda kıyafet denemekten kaçınmaya çalışılıyor.

Peki uyuz nedir?

Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei von hominis adlı akarın neden olduğu dünyada sık görülen bir tür cilt hastalığıdır. Gözle görülemeyen bu böcekler insanların vücudunu istila eder ve deride kaşıntı ve döküntülere neden olur. 

Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Uyuz hastalığından muzdarip olan biriyle yaklaşık 15-20 dakikalık bir temas ile ya da yatak örtüsü, kıyafet gibi ortak kullanılan eşyalardan bulaşabilir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında görülme ihtimali çok daha yüksektir.

Belirtileri nelerdir?

Uyuz, çok çabuk belirti veren bir rahatsızlıktır. Uyuza sebep olan akarların deride tüneller açarak vücuda ilerlemesi sonucu kaşıntılar oluşur. Özellikle geceleri ve sıcak bir banyo esnasında daha da artan kaşıntı, deride döküntü veya küçük çizgiler, siyah nokta benzeri lekeler ve kaşınmaya bağlı olarak ortaya çıkan yaralar uyuzun en net belirtisidir. 

Uyuz, kişisel hijyeninize ne kadar dikkat ediyorsanız edin, bulaşıcı bir hastalık olduğundan herkeste görülebilir. En azından salgın boyunca; toplu taşıma araçlarından, mağazalarda kıyafet ya da ayakkabı denemekten kaçınmanız daha iyi olacaktır.

Yakalanmanız durumunda uyuz nasıl geçer?

  • Öncelikle kesinlikle bir tıbbi yardım almanız gerekmektedir. 

  • Ailede herhangi birinde uyuz görüldüyse, diğer herkesin de onunla birlikte tedaviye başlaması gerekir. Çünkü bu durumda aile bireyler oldukça büyük bir risk altındadır. 

  • Doktorun verdiği losyonlar ve kremler, özellikle kaşıntının arttığı, gece uyumadan önce tüm vücuda sürülür.

  • Uyanır uyanmaz ise duş almak gerekir. 

  • Bu döngü yaklaşık 1 hafta kadar devam ettirilmelidir. 

  • Havlu ve giysiler en az 50°C sıcak suyla yıkanmalıdır.

  • Yıkanmayan eşyalar ise çamaşır suları ve sıcak su ile dezenfekte edilmedir.

Uyuzdan kurtulduktan bir süre sonra da kaşıntılar devam edebilir. Ölen akarların hala vücutta olması ya da oluşan tahrişlerin ve yaraların iyileşmeye başlaması 2-4 hafta daha kaşıntıların devam etmesine sebep olabilir.

Bu durumda endişe etmemelisiniz. Fakat yeni döküntüler ve çizgiler görülmeye başlarsa, kaşıntı ilk baştaki haline gelirse, yeniden doktorunuza başvurmalısınız.  Ayrıca, hayvanlardan insanlara geçen uyuzun belirtileri birkaç saat içinde ortaya çıkar ve kısa sürede geçer. Çünkü bu virüsler insan vücuduna girmez, deri yüzeyinde kalır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilhanca-ilhan

berbat bir hastalık allah yardımcınız olsun.hastalıktan kurtulamayan varsa bana yazın

mete-akgul

ailece bizdede var ne yaptıysak geçmedi doktor ilaçlar fayda etmedi

mavis-ozturk

Ailce Bir TürLü Geçmiyor Nasıl Geçer Tedaviyi Önerirmisin

adnansozergmail.com

arkadaşım eczanede satılan wılkınson pomad iyi geliyor

adnansozergmail.com

biz kullandık sizin ve ailenizin de hep birlikte wılkınson pomad alıp kullanması fayda sağlar diye düşünüyorum

rumeysa-duzovali

yardımcı olur musunuz

queen_of_the_7_kingdoms

2020 geldi,savaşlar,yangınlar,depremler,salgınlara start ve hız verildi...Mümkünse evden dışarı çıkmayın,degilse temastan kaçının,maske,eldiven falan takıp temizliginizi iyi yapın,doktora görünün.

sercan-cenik

EĞER BİR GÜNUYUZ OLURSANIZ, DOKTOR TEDAVİSİNİN YANINDA BÜTÜN EVİ DE , KENDİNİZİ DE ARAP SABUNU İLE HER GÜN YIKAYIN GENÇLER . ARAP SABUNU BU İŞİN SİNEK KOVUCUSU

ayse-polat1

Merhaba arkadaslar bende uyuza yakalandım ve yeni tedaviye basladım fakat evde 1 ve 2 bucuk yasında iki kızım var ve bulasır diye asırı korkuyorum. Kimi cok cabuk bulasıyor kimi hemen bulasmıyor yazmıs. Emziriyorumda. Geciren arkadaslar cevre izde cok temasta bulunduklarınza hemen bulastı mı?

vladimir

ayşe hanım merhaba. ben 5 sene önce antalyadayken kapmıştım ev arkadaşlarımdan. daha onlar uyuz olduğunu bile anlamamışken bana da bulaştı ve maalesef çok bulaşıcı. evi sürekli çamaşır suyu ve dezenfeksiyon ilaçlarla temizlemeniz lazım. ayrıca elinizde sürekli eldiven olsun. çünkü dokunduğunuz yerlere de virüs geçiyor. bütün nevresim kıyafet vb seyleri en az 50 derecede yıkamak gerekiyormuş.

stiletto

Son zamanlarda kontrolsüz gelen Suriyelilerden geçiyormuş. Gerçi heryerde kontrolsüz gelen çeşitli göçmenler var. Ankarda nereye kafamı çevirsem Somalili ya da Suriyeli. Amip gibi ürüyorlar bide. Hiç kimse mağazalarda kıyafet denemesin diyorlar.

Görüş Bildir