Ünlü Fizikçinin İnançlara Bakışını En Net Yansıtan Belge: Einstein'in 'Tanrı Mektubu', 2,9 Milyon Dolara Satıldı

 > -

Nobel ödüllü Alman fizikçi Albert Einstein'ın inanç kavramına ilişkin düşüncelerini belirttiği ve 'Tanrı mektubu' olarak bilinen bir buçuk sayfalık mektubu, New York'taki bir müzayedede 2,9 milyon dolara satıldı. 

Albert Einstein'ın 1954 yılında felsefeci Eric Gutkind'e yazdığı ve Tanrı, İncil, Yahudilik gibi konularla ilgili düşüncelerini içeren mektup, 'Tanrı mektubu' olarak adlandırılıyor.

1954 yılında Einstein tarafından kaleme alınan mektup, ünlü fizikçinin inanç kavramına bakış açısını yansıtan, çok özel bir belge.

Tanrı mektubu' Christie's müzayede evinde gerçekleştirilen açık artırmada, 2,9 milyon dolara satıldı.

BBC Türkçe'nin haberine göre New York'taki Christie's müzayede evinde gerçekleştirilen açık artırmada, Einstein'in ünlü mektubu 2,9 milyon dolara satıldı.

Satın alan kişinin kimliği ise açıklanmadı.

Peki, Einstein'ın inancı ve dinlerle ilgili düşüncelerini en net şekilde aktardığı metin olarak ifade edilen mektupta ne yazıyor?

Mektupta, "Tanrı sözcüğü bana insanların zayıflığının bir ifadesi ve ürünü olmanın dışında hiçbir şey ifade etmiyor… İncil ise kutsal ancak yine de nispeten ilkel efsanelerin bir derlemesi" ifadeleri geçiyor.

'Yahudi halkından olmaktan ötürü memnunum ancak Yahudi inancı, diğer tüm dinler gibi batıl'

Einstein ünlü mektubunda, Yahudi halkının bir mensubu olmaktan ötürü memnun olduğunu belirtirken, Yahudilik inancı içinse "diğer tüm dinler gibi ilkel batıl inançların vücut bulmuş hali" diyor.

Metnin detaylarını merak edenler için, Kaan Ökten tarafından yapılmış çevirisi:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir