Üniversite Öğrencisi Piknik Yaparken Buldu: 50 Milyon Yıllık 'Nummulit' Fosili Diyarbakır'da Sergileniyor

 > -

Büşra Bektaş isimli üniversite öğrencisi, Siirt'te piknik yaptığı sırada bir fosil buldu. Fosilin, incelenme sonucu 50 milyon yıllık 'nummulit' isimli deniz canlısına ait olduğu tespit edildi. 

Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisinin piknik yaparken bulduğu fosil, Zooloji Müzesinde görücüye çıktı.

Fosil, nesli tükenmek üzere olan kelaynak, dev kertenkele, leopar sazanı ve fizyolojik ömrünü tamamlamış 2 bine yakın hayvanın tanıtıldığı Zooloji Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

DÜ Fen Fakültesi Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, fosil ile ilgili bilgi almak için başka ülkelerdeki fosil bilimcilerle iletişime geçtiklerini söyledi.

Anadolu'nun daha önce sular altında bulunduğunu söyleyen Satar, araştırmalar sonucunda birçok farklı türe ait fosillerin gün yüzüne çıkacağını aktardı.

Fosili bulan Büşra Bektaş da Siirt’in Eruh ilçesindeki Çırav Dağı mevkisinde piknik yaparken çevreyi gözlemlemek istediğini belirterek, bu taşların ilgisini çektiğini aktardı.

Bulduğu taşların fosil olduğunu anladığını ve alıp okula getirdiğini dile getiren Bektaş, daha sonra gerekli tespitin yapıldığını ifade etti.

'O bölgelerde bu canlıların bulunması heyecan verici.'

Bektaş, 50 milyon yıllık tek hücreli bir canlıya ait fosilin böyle bir yerde bulunmasından heyecan duyduklarını anlatan Bektaş, "Orada böyle çok taş var. Oralara gidilip araştırma yapılmasını istiyorum. Çünkü bu bölgeler daha önce denizle kaplıymış. O bölgelerde bu canlıların bulunması bizi heyecanlandırıyor." diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir