Umuttan Faciaya Dönüşüp Koca Bir Neslin Gözünde Yaş Bırakmayan Titanic Efsanesiyle İlgili Az Bilinen 18 Gerçek

-

Büyük umutlarla inşa edilen ama sonu koskoca bir hüsran olan Titanic'in hikayesine hepiniz az çok aşinasınızdır. Zira Titanic'le birlikte beyaz perdeye aktarılan Rose ve Jack ikilisinin efsane aşkı, bir neslin gözünde neredeyse yaş bırakmadı. Bu facianın arka planında yaşananları ve bilinmeyenleri sizler için derledik.

1. Titanic, inşası bitip de hizmete girdiği zamanlarda dünyanın en büyük yolcu gemisiydi. 269 metrelik uzunluğu ile o güne kadarki en görkemli, insan yapımı hareket eden nesneydi.

Günümüzde ise bu unvanı taşıyan 362 metrelik "Denizlerin Armonisi" adlı gemidir.

2. Gemi, günde yaklaşık 600 ton kömür yakıyordu. Bunun için gemide yaklaşık 176 kişilik bir ekip çalışmaktaydı. Her 24 saatte bir denize 100 ton kül boşaltılıyordu.

3. Titanic'in iç dekorasyonunda Londra'nın ünlü Ritz Oteli'nden esinlenilmişti. Geminin içinde spor salonu, havuz, Türk hamamı, köpek kulübeleri ve squash kortu bulunuyordu.

Hatta geminin "Atlantic Daily Bulletin" adlı kendi günlük gazetesi bile vardı. Ayrıca birinci sınıf yolcular için gemide yaklaşık 20.000 şişe bira, 1500 şişe şarap ve 8000 adet puro bulunuyordu.

4. Titanic'in inşası tam 26 ay sürdü. Bu süre boyunca işçilerden ikisi öldü, 246 kişi de yaralandı.

Yapım aşaması oldukça zorlu geçen Titanic'in çapasını taşımak için bile 20 tane at gerekti. Geminin 31 Mayıs 1911 tarihinde gerçekleşen açılışına 100.000 kişi katıldı.

5. Birinci sınıf yolcuların son akşam yemeği 11 çeşitti.

Ayrıca birinci sınıf yolculara 352 şarkı içeren bir müzik kitabı verildi. Konuklardan herhangi birinin istek şarkıda bulunması durumunda, gemideki müzisyenlerin bu şarkıların hepsini bilmesi gerekliydi.

6. Gemideki yolculardan yirmi altısı balayı çiftiydi.

7. IV. John Jacob Astor, geminin en zengin yolcusuydu ve net varlığı yaklaşık 85 milyon dolardı (bugün yaklaşık 2 milyar dolar) ve gemiyle birlikte suyun dibini boyladı, ne yazık ki...

Bir söylentiye göre, geminin buzdağına çarpmasından sonra bir garsonun yanına gittiği ve aralarında şöyle bir diyalog geçtiği iddia ediliyor: “Size buz sordum ama bu kadarı da çok saçma değil mi?"

8. Bir başka önemli kurban ise Amerikalı iş adamı Benjamin Guggenheim'dı. Geminin batacağını anladığında, uşağı Victor Giglio ile birlikte en güzel gece kıyafetlerini giydi ve şöyle dedi:

"Elimizden geldiğince şık giyindik ve bir beyefendi gibi gitmeye hazırız." 
İkili en son ellerinde birer brendi ve puro ile şezlonglarda uzanırken görüldüler.

9. Titanic felaketinden sağ kurtulan son kişi Millvina Dean, 31 Mayıs 2009 tarihinde 97 yaşında öldü. Millvina Dean, gemide olduğu zaman yalnızca iki aylık bir bebekti.

10. Yolculuk için çok sayıda insan bilet satın aldı, ancak hepsi gemiye binmedi.

Bu kişilerin arasında Hershey çikolatalarının sahibi Milton S. Hershey, İtalyan mucit Guglielmo Marconi ve üç yıl sonra Lusitania adlı yolcu gemisinde ölen iş adamı Alfred Gwynne Vanderbilt de vardı.

11. Gemi batarken müzisyenler iki saat beş dakika boyunca müzik yapmaya devam ettiler.

12. Titanic'in kaptanı Edward Smith, batan gemiyi terk etmeyi reddetti. Smith'in mürettebatına son sözleri şöyleydi: "Pekala çocuklar, görevinizi yaptınız ve çok iyiydiniz. Sizi artık serbest bırakıyorum."

"Denizin kurallarını biliyorsunuz. Artık hepiniz tek başınızasınız, Tanrı sizi korusun."

13. Gemi, 15 Nisan saat 02.20'de ikiye ayrıldı ve kalan yolcularıyla birlikte okyanusun dibini boyladı. Sıcaklık -2°C idi ve yalnızca birkaç kişi suda 15 dakikadan uzun süre kalabildi.

Diğerleri iki dakika içinde soğuk şoka girip öldü.

14. Geminin fırıncısı Charles Joughin'in kurtarılmadan önce iki saat suda kaldığı bildirildi. Kendisi, içtiği viski yüzünden soğuğu hissetmediğini iddia etti.

15. Titanic'in hikayesi pek çok belgesele ve filme konu oldu. Şüphesiz ki, James Cameron’un 1997'de çektiği versiyonu içlerinde en başarılı olanıydı. Titanic filmi 2 milyar dolardan fazla hasılat yaptı ve 11 Oscar kazandı.

16. Titanic'in ikinci kaptanı Charles Herbert Lightoller, gemiden sağ kurtulmayı başaran en yüksek rütbeli kişiydi. Lightoller, 30 kişinin sağ salim bir şekilde kurtarma gemisine geçmesini sağladı.

Kendisi daha sonra I. Dünya Savaşı sırasında Dunkirk’te 130 kişinin hayatını kurtardı.

17. Celine Dion'un seslendirdiği filmin ana tema şarkısı "My Heart Will Go On" 1998'in en çok satan albümüydü ve Neil Diamond, Sarah Brightman, Kenny G gibi isimler tarafından coverlandı.

18. Titanic'ten SS Californian adlı gemiye yardım çağrısı gitti ancak geri dönüş yapılmadı. Kazazedeleri kurtarmaya gitmedikleri için o dönemlerde SS Californian'ın mürettebatı oldukça eleştirilmişti.

İlginçtir ki, SS Californian da Titanic'le benzer bir kaderi yaşadı. Titanic faciasından yaklaşık üç yıl sonra SS Californian bir Alman denizaltısı tarafından batırıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thebadcatsero

herşeyden öte müziğine bayılırdım

viyol10sel

Şu an ultra yobaz olan yıllardır sinemaya gitmeyen arkadaşım Akp öncesi son döneme denk gelen henüz yobaz olmadığı dönemde Titanic'i 9 kez sinemada onlarca kez evinde seyretmişti. Çoğu insan birden fazla kez sinemada izlemişti. Ki benim de iki kez sinemada izlediğim tek film Titanic

pedro-pascal

ilahi adalet işte,yardım etmezsen senin de başına gelir.kendileri dünyanın en iyi filmidir bana göre ve en sevdiğim filmdir.titanicle ilgili olan herşey ilgimi çeker.çok araştırma yaptım hakkında ama bazı bilgileri yeni öğrendim,teşekkürler.bu editörün içeriklerini beğeniyorum,boş yapmıyo,bilgi sunuyo.gemiye binmeyenleri Allah korumuş,vadeleri dolmamış demekki,o guggenheim,john jacob astor da filmde vardı,hatta yalan rüzgarının aktörü Eric Braeden oynamıştı.guggenheim de aynı sözleri söylemişti,can yeleğini giymeleri konusunda uyaran görevliye:"beyefendiler gibi ölmek istiyorum,ama bir brendiye hayır demem"..çok başarılı bir filmdir.her sene izlerim 97den beri,hiç bıkmam,sıkılmam.ayrıca ilk sinema deneyimimi bu filmle yapmıştım,artık repliklerini bile ezberledim,bende yeri çok çok ayrıdır.

beyzakenar

geminin en zengin adamı bile kurtulamamış para her zaman işe yaramıyor demek ki

Görüş Bildir